אביגדור קפלן: אגף התקציבים ומשרד הבריאות תוקפים הביטוחים הפרטיים – ללא הבנה מינימלית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"הגורמים המשפיעים כיום על מדיניות הבריאות בישראל, הם אגף התקציבים באוצר, אגף שוק ההון באוצר ומשרד הבריאות. רק אחד מהם – אגף שוק ההון – מבין משהו בביטוח. לכן, אנחנו שומעים אותם לפעמים יוצאים במתקפה על הביטוחים הפרטיים, ללא הבנה מינימלית בנושא", כך אמר אביגדור קפלן, מנכ"ל בית חולים הדסה היוצא, ביום עיון של לשכת סוכני הביטוח בנושא רפואה ציבורית מול רפואה פרטית ומה שביניהן.

בין הגורמים שמגדילים את הביקוש לרפואה הפרטית ציין קפלן את ההתדרדרות ברפואה הציבורית, את העובדה שהציבור דורש יותר תמורת כספו, את הביורוקרטיה המייגעת בקופות החולים וגם את העובדה שבמערכת הציבורית אי אפשר לבחור מנתח. להערכת קפלן, "לא יהיה מנוס מלהכניס שר"פ לבתי החולים הציבוריים. יש לעשות זאת בכפוף לכמה תנאי יסוד: למשל, ניתוחים פרטיים במערכת הציבורית, לא יבואו על חשבון השירות הציבורי. כך, המדינה הסכימה שבבית החולים החדש באשדוד יוקצו 25% לפעילות השר"פ. גם בהסדר ההבראה שנעשה כעת בהדסה הכירה המדינה בשר"פ, תוך דרישה צודקת לתיקון ליקויים".

קפלן ביקר את משרד הבריאות. לדבריו, בכל בעיה שבה נתקל המשרד, "מיד מאשימים את הביטוחים הפרטיים וטוענים שהם שורש כל רע. אין קשקוש גדול מזה. ביטוחים אלה קיימים בגלל צורך ואי אפשר לבטל אותם. הרגולציה צריכה לעשות סדר בכללי המשחק. יש דברים שצריך לתקן, אבל בתבונה, לא לשפוך את התינוק עם המים בתהליך".

עוד טען קפלן כי "יש פיגור שנמשך כבר שנים בעדכון של סל השירותים הבסיסי ברפואה הציבורית. ההיצע של הרפואה הציבורית גדל בקצב קטן. לדוגמה, מקימים כעת בית חולים ציבורי אחד באשדוד, לאחר שנים שהמקסימום שנעשה היה הרחבה של בתי חולים קיימים ואפילו יש בתי חולים שנסגרו, כמו ביקור חולים בירושלים. כלומר, יש פיגור בקצב הקמת התשתיות הציבוריות. במקום להקים בתי חולים חדשים, העבירו משאבים רבים לפיתוח שירותי בריאות בקהילה והקימו מרפאות כירורגיות קטנות לניתוחים קטנים ופשוטים".

קפלן אף יצא נגד מבנה מערכת הבריאות הציבורית וטען כי "קיים ניגוד עניינים מובנה בין משרד הבריאות כרגולטור, לבין היותו הבעלים של בתי החולים הממשלתיים. אני מקווה שניגוד זה ייעלם. עיוות נוסף היא בעלות ציבורית על בתי חולים פרטיים, למשל, אסותא שבבעלות מכבי, או המדיקל סנטר בהרצליה בבעלות הכללית. אני סבור כי גוף נתמך, כקופת חולים, לא צריך להחזיק בבעלותו מערכת פרטית, הפועלת למען מיקסום הרווח ולא לתועלת הציבור".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email