"אבי העניק כוח לחלשים, לאלה שהידע לא היה ברשותם"

אבי רייטן, אביה של ח"כ ויו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת אפרת רייטן, היה מיסודות ענף הביטוח בישראל; בעקבות בקשת נשיא הלשכה ולקראת השתתפותה בכנס הבריאות 2022 - נזכרת בתו במורשת שהשאיר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אבי, אבי רייטן זכרונו לברכה, היה דמות אשר השאירה חותמה בכל דבר בו הוא נגע. בשירותו הצבאי בחיל הים הגיע לדרגת אל״מ, ולאחר שחרורו המשיך להיות פעיל בעמותת יוצאי חיל הים. הוא היה בין אושיות הביטוח הבולטות בישראל ועבודתו בתחום הייתה מעמיקה ומתוך שליחות גדולה.

אבי הדריך מאות סוכני ביטוח ונתן עצות, תמיד בחיוך רחב ובחפץ לב.  אך מעל הכל אבי היה איש משפחה מסור מאין כמוהו. איש בעל יושר אינטלקטואלי, חוכמת חיים ואומץ יוצא דופן. אלה הובילו אותו לא רק בעבודתו, כפי שייספרו חבריו למקצוע, אלא גם בחינוך אשר קיבלתי בביתי.

כל אדם עלול להיות במצב סיעודי עקב מחלה או תאונה | צילום: Shutterstock

ידע הוא כוח

במהלך הקריירה שלו בתחום הביטוח נדמה היה שעבר כמעט בין כל התפקידים האפשריים בתחום. החל מסוכן בתחילת דרכו ועד סמנכ״ל בחברת ביטוח. דמותו שנגלמה לכל העובדים עימו, נחשפה לציבור הרחב רק בשנת 2004 עת התמחותו בתחום הסיעודי עם הקמת חברת ״אופק הזהב״, חברה פורצת דרך בתפיסתה העסקית. שכן היא לא נועדה למכירות אלא היא חברה אשר שימשה מרכז אובייקטיבי שאינו תלוי בגוף כל שהוא ומטרתו לידע לייעץ ולהכשיר בתחום הביטוח הסיעודי. כפי שנאמר בעבר – ידע הוא כוח.

במעשה הקמתו של אבי את החברה הוא העניק כוח לחלשים, לאלה שהידע לא היה ברשותם ובכך הגדיל את היכולת שלהם להתמודד עם מצב חירום. הרי שהטיפול הסיעודי אינו נכלל בחוק ביטוח בריאות ממלכתי, והחוק במדינת ישראל מטיל את האחריות לטיפול בחולה הסיעודי על בני משפחתו של החולה. כל אדם עלול להיות במצב סיעודי עקב מחלה או תאונה. אבי פרסם באופן קבוע באתר החברה שלו טבלאות השוואה בין כל תוכניות הביטוח הסיעודי בישראל. הוא  ראה בתחום הביטוח לא רק מקצוע, אלא שליחות. דרך חיים של ממש על מנת להבטיח לכל אדם רשת קיום בכבוד בעת זקנה.

תפיסת הידע שהוביל אבי בתחום הביטוח לא דילגה עלינו, בני ביתו. גם היום, בהיותי חברת כנסת, יו״ר ועדת העבודה והרווחה וחברה בוועדה למינוי שופטים – התפיסה הזו מלווה אותי. אני הולכת לכל מקום עם קלסרים מפורטים על נושאים בהם אני צריכה לקבל החלטות, גם בנושאים הנחשבים פעוטים. זאת על מנת שלא להיות מושפעת משום גורם ולהסתכל על הנושא בצורה נקייה ללא גורמי לחץ ובידיים נקיות.

במלאת שנתיים למותו של אבי, איבדתי לא רק אב, אלא אוזן קשבת, חבר ועוגן עבורי. אני רואה בפועלי מחיה את ערכיו של אבי. ״דְּמוּתוֹ צָפַנְתִּי בִלְבָבִי, אֶקְרָאֶנָּה וְהִתְיַצָּבָה", כתב ביאליק בשירו אבי. ואני בכל פעם כאשר מתייצבת אל מול אתגר חדש, אני נזכרת בערכים עליהם חונכתי ובהם גדלתי ומתוכם פועלת.

הכותבת היא חברת כנסת, יו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת ותשתתף בשבוע הבא בכנס הבריאות 2022 של לשכת סוכני הביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email