אבי רייטן: תכנית "המערכת" על הביטוח הסיעודי – פופוליסטית ומסולפת

תחקיר ערוץ 2 של מיקי חיימוביץ' מעורר ביקורת קשה. אבי רייטן, המומחה לביטוח סיעודי שרואיין בתכנית, שלח מכתב זועם: "רציתם רייטינג – קיבלתם, אבל עם תוצאות קשות לציבור"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

סוכני הביטוח מדווחים על בקשות רבות לביטולי פוליסות סיעוד פרטיות בעקבות תוכנית "המערכת" האחרונה של מיקי חיימוביץ', ששודרה בערוץ 2 ועסקה בביטוח הסיעודי.  לטענתם, התוכנית הציגה בצורה מסולפת את הנושא ועלולה לפגוע במבוטחים רבים, שיישארו ללא כיסוי ביטוחי מתאים.

התוכנית הציגה את מצבם הקשה של חולים סיעודיים בישראל, ואת הנטל הכספי הנופל על כתפי משפחותיהם וילדיהם, כשהסיוע שניתן להם מהמדינה הוא מגוחך לעומת העלויות. כמו כן, הוצגה בעיית המבוטחים בביטוחי סיעוד קולקטיביים; אלה מבוטלים בסוף שנה זו באופן חד צדדי בהוראת הפיקוח על הביטוח, ומותירים מאות אלפי מבוטחים ללא ביטוח, למרות ששילמו עשרות שנים והיו בטוחים שהביטוח יכסה אותם כל חייהם. חיימוביץ' לא חסכה גם בהתקפה על חברות הביטוח הפרטיות, שהוצגו ככוחניות וטענה: "הן יוציאו מכם את הנשמה עד שתראו מהן כסף".

המערכת
 חיימוביץ' "במערכת". סופגת ביקורת

 

רציתם רייטינג? קיבלתם

בתוכנית השתתף גם המומחה לביטוח סיעודי הוותיק, אבי רייטן. בעקבות השידור טען רייטן שהתוכנית הציגה את הנושא החשוב באופן פופוליסטי ומסולף, ואף שלח מכתב חריף לחברת ההפקות שלה, בו כתב:

"הצגתם מעט מקרים בהם לא ניתן מענה הולם לבקשת המשפחות. מזה ניתן להקיש שיש התעמרות ודחיה שיטתית של תביעות מול חברות הביטוח, והביטוח הלאומי. היכן הרוב המוחלט של התביעות שכן משולמות ומצילות משפחות מקריסה כלכלית? נכון שיש בעיה בה צריך לטפל, אך לא בהיקף המוצג על ידכם".

בהמשך כותב רייטן כי אין מצב, גם לא בחו"ל, שאדם המתקשה לפעול עצמאית באופן מלא מחוץ לביתו, מקבל ליווי צמוד בכל שעות היום. "היכן אחריות המשפחה? רוצים להטיל הכל על התקציב הציבורי – אין בעיה, רק צריך להקטין את תקציב הביטחון ואת תקציב החינוך וכו', ולהכפיל את המיסים. אכן יש צורך דחוף לחזרה למדיניות רווחה, כפי שהיתה נהוגה בישראל אך הדרך בה אתם מציגים את הנושא היא שערורייתית".

רייטן ממשיך וכותב כי לא היתה כל תרמית בביטוחים הקבוצתיים. "כאשר אלה נעשו היה ברור שהם לתקופה קצרה, כיון שלא היה מידע הן בארץ והן בעולם לאן הסטטיסטיקה תוביל אותנו. את הטענות יש להפנות לוועדי העובדים של הארגונים שחתמו בשם עמיתיהם על התוכנית ואף הציגו זאת כהישג בפני העובדים. אם הפיקוח על הביטוח לא היה יוזם ביטול (אכן הטכניקה היתה שגויה ועל כך מגיעה לפיקוח ביקורת), בשקט היינו מוצאים עצמנו ללא ביטוחים קבוצתיים, בעיקר של ארגוני גמלאים, תהליך שהחל לפני כמה שנים, והפיקוח היה חושף את הציבור כולו ובחוסר אחריות, לבעיה קשה".

את מכתבו מסכם רייטן כך: "אמנם יש ביקורת צודקת ובחלק מהמקרים חריפה, אך אפשר להעלות לדיון ציבורי את הנושא מבלי שיהיה פופוליסטי באופן מוגזם. בימים האחרונים אני מוצף בטלפונים ובשיחות אישיות עם אנשים המודיעים לי שהם מבטלים את הביטוח הפרטי שלהם, כיון שלפי התוכנית ממילא לא ישלמו להם בבוא היום. רציתם רייטינג – קיבלתם, אבל עם תוצאות קשות לציבור".

רק 21 תלונות מוצדקות

גם סוכן הביטוח וחבר הוועדה הפנסיונית בלשכה דרור שפיר, הגיב בחריפות וציטט מהטיפ השבועי של היועצת קטיה שורצמן כי "מרבית התביעות בביטוח סיעוד כן משולמות על ידי המבטחים – כך לפי פרסומי הפיקוח על הביטוח. מדובר ב־21 תלונות מוצדקות מתוך 539 תלונות בביטוח סיעודי, שהוגשו לפיקוח על הביטוח – פחות מ־5%". לדברי שפיר, רק בשנת 2014 שילמו המבטחים קצת יותר מ־1.5 מיליארד שקלים בתביעות לפי פוליסות לביטוח סיעודי (קבוצתי ופרטי).

בנוסף מצביעה שורצמן על מספר אי דיוקים ועל חוסר הגינות בכתבה: לא צוין שמה של חברת הביטוח המואשמת ב"גרירת תביעה" על מנת להניע את המבוטח להתפשר; התגובות של הפיקוח על הביטוח ושל איגוד חברות הביטוח הוצגו לאחר רצועת הפרסומות, כך שחלק מהצופים הבין שהכתבה כבר הסתיימה, ותגובת לשכת סוכני הביטוח לא הוצגה ונראה גם שלא נתבקשה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email