אברמוביץ: "פנסיה איננה מוצר שקונים באיקאה. אם היה מונדיאל באבסורד – המפקחת עולה לגמר"

בכנס הלשכה שנערך השבוע בתל אביב השתתפו 800 סוכני ביטוח, נציגי המעסיקים וח"כים • אברמוביץ תקף את האוצר ואת המפקחת: "תפישת עולם פופוליסטית - בפחדנות לא בונים מנהיגות" • לין: "הצעת האוצר תרסק את המערך הפנסיוני" • ברוש מאיים: "נגייס את ההסתדרות למאבק"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הצלחה לכנס לשכת סוכני הביטוח בנושא חוק ההסדרים, שנערך בתחילת השבוע בגני התערוכה בת"א. כ־800 סוכני ביטוח השתתפו בכנס, ולצידם התייצבו ונשאו דברים ראשי המגזר העסקי וחברי כנסת. בין המשתתפים – נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין; נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש; מנכ"ל לה"ב מוטי שפירא; נשיא לשכת יועצי המס, ירון גינדי, חברות הכנסות מיכל בירן ונורית קורן, ומנכ"ל סוכנות הביטוח UNET, שלמה אייזיק.

בכנס נדונו ארבע הדרישות הלשכה לגבי הסעיפים הנוגעים לתחום הביטוח בהצעת חוק ההסדרים – פיצול עבודת הסוכן בין תפעול לשיווק, החלת כללים ברורים בנוגע לגביית תגמול ישירות מהלקוח או גבייה מחברות הביטוח, ביטול הפטור לחברות הביטוח מהליך ייעוץ פנסיוני וביטול הסנקציות הפליליות נגד סוכנים שלא יעמדו בדרישות הרגולציה.

קהל

"מוכנים להידברות"

נשיא הלשכה אריה אברמוביץ, פתח את הכנס ותקף את מדיניות הפיקוח לפטור את הגופים המוסדיים מהליך ייעוץ פנסיוני: "שנים מדברים על כמה חשוב לחנך לפנסיה, ומה עושה האוצר? מה עושה המפקחת? פוטרת את הגופים המוסדיים מייעוץ פנסיוני. איך יכול רגולטור לפטור גוף מחובת ייעוץ בנושא כל כך רגיש? אם היה מונדיאל באבסורד אז המפקחת עולה לגמר בלי בית מוקדם. פנסיה אינה מוצר שקונים באיקאה, פנסיה אינה הלוואה חד פעמית שמשק בית לוקח מהבנק. כשאדם מחליט על המסלול הפנסיוני שלו הוא בוחר באפיק החיסכון הכי חשוב שלו, של משפחתו, ושל הזכות שלו להזדקן בכבוד".

"בפחדנות לא בונים מנהיגות"

"תפישת עולם שהופכת את הפנסיה רק לחיסכון בדמי ניהול היא תפישת עולם חסרה ופופוליסטית", האשים אברמוביץ, "פנסיה עושים במקצוענות, באחריות, עם ייעוץ פנסיוני מקיף ומלא על־ידי מי שיש לו רישיון לעשות זאת. רפורמה בפנסיה זו רפורמה שעושים עם אפס טעויות. ברפורמה הזאת אין פרק אחד מלא מא' ועד ת'. הפיקוח רוצה להפוך את ועדת הכספים ואת מליאת הכנסת לחותמת גומי ולאשר רפורמה דרמטית על בלנקו. זה לא עובר אותי, זה לא עובר אתכם וזה גם לא יעבור את חברי הכנסת. אנחנו לא נמסמס את הרפורמה הזו, אנחנו גם לא נדחה אותה על סף. אנחנו נשב, ייקח שעות רבות, ובסוף נגיע לפתרון ראוי. בסופו של יום כל מי שירצה לעשות פנסיה בישראל יהיה חייב בייעוץ פנסיוני. נוריד לצרכן את דמי הניהול בכך שיופרד תגמול הסוכן מדמי הניהול. יש לך דורית סלינגר חוזר ביד, תאכפי אותו. בפחדנות לא בונים מנהיגות".

אברמוביץ סיפר כי הלשכה מנהלת מגעים עם הגורמים הבכירים ביותר בממשלה, ולקול תשואות הקהל הצהיר: "דמגוגיה – לא על גבינו ולא על חשבון הפנסיה של החוסכים".

"אפליה בין אזרחים"

אורי צפריר, מ"מ נשיא לשכת סוכני הביטוח, הוסיף כי "אי אפשר לנהל מו"מ כשהצד השני לא אומר מה הוא רוצה. אנחנו דואגים לאינטרסים של הלקוחות. בכל מקום בו יהיה ניגוד עניינים אנחנו נוותר למען הלקוחות". צפריר הוסיף כי "יש לנו אוזן קשבת בכנסת מסיבה פשוטה – כי אנחנו צודקים".

יובל ארנון, יו"ר הוועדה הפנסיונית בלשכה אמר כי "פטור מהליך שיווק פנסיוני לגוף מוסדי ייצור אפליה בין שני סוגי אזרחים – אלה שיקנו ביטוח פנסיוני מסוכן ביטוח שיעשה את כל הבדיקות לטובת הלקוח, ואלה שיקנו פנסיה ישירות מחברת הביטוח או קרן הפנסיה, ויחתמו על הטפסים בלי להבין אותם. אנחנו רוצים נייר מסודר ומפורט מהפיקוח – על מה יכול הסוכן לגבות עמלה".

מימין: ירון גינדי, מיכל בירן, נורית קורן, רועי ברגמן, ושלמה אייזיק
מימין: גינדי, בירן, קורן, ברגמן ואייזיק

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) אמרה בכנס כי "חוק ההסדרים נעשה בצורה פזיזה והוא מלא חורים. ללא הפרדת דמי הניהול מתגמול הסוכן, לא תיפתר הבעיה. הצעת החוק שלנו בנושא ההפרדה כבר כתובה ותוגש בקרוב. על הידע שלכם והייעוץ שלכם הלקוח צריך לשלם". ח"כ נורית קורן (ליכוד) אמרה כי "אנחנו דורשים להוציא את הרפורמות הפנסיוניות מהמסלול המהיר. אני מקווה שיו"ר ועדת הכספים ישמע את הקריאה שלנו להפריד את זה מחוק ההסדרים. בוודאי שיש להוציא את סעיף העיצומים הפליליים שהינו מופרך ומוגזם. סוכני ביטוח הם קריטיים לענף הביטוח בישראל, ואני עדה באופן אישי לחשיבות פעילות הסוכן ולמעורבותו בתביעות ביטוח".

לדברי עורך שוק ההון בידיעות אחרונות, רועי ברגמן, "הענף הפנסיוני דורש רפורמה. הרפורמה הזו מהווה הזדמנות אדירה לסוכנים. אם אתם תחכימו לנצל זאת בזמן, אתם יכולים להיות המנצחים של כל המהלך הזה". נשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי, הוסיף כי "מדינת ישראל פוגעת בעסקים הקטנים, מונעת חדשנות ויזמות. הגיע הזמן לראות בעצמאים שותפים בייצור ובצמיחה, במקום להטיל עליהם עוד ועוד מכשולים. החקיקה הזו היא הגדלת יוקר המחייה. חברי הכנסת נבחרו להוביל מדיניות – לא יועצי משפטיים ורגולטורים אחרים".

שלמה אייזיק, מנכ"ל יונט, הוסיף כי "הפרדת התפעול מהשיווק תפגע במעסיקים ובעובדים. אגף הפיקוח על הביטוח החליט כבר שהסוכן מיותר, ושיש להחליפו במחשב ובמוקדנים שמקבלים 25 שקלים לשעה".

את הכנס הנחה עופר נוריאל, המוציא לאור של מגזין "עדיף". לדבריו, "לרגולציה יש תכלית ויש מטרות, והמרכזית והחשובה שבהן היא דאגה אמיתית לציבור. חוק ההסדרים המקורי, שהוצג בפעם הראשונה על ידי ממשלת פרס לפני כ־30 שנה, יצא לדרך באמצעות תקנות שעת חירום, אולם בשנים האחרונות נעשה בו שימוש כדי לקדם רפורמות מקיפות ללא דיון ציבורי. בחוק הנוכחי, אנו עדים למספר סעיפים שניתן בטעות לראות בהם כמיטיבים עם החוסכים, אולם בבחינה מעמיקה נגלה שאנו עלולים ליצור מצב בו החוסך נחשף לסיכונים מיותרים, ושהעלות שלו תגדל משמעותית ביחס למצב הנוכחי".

"לא תחרות, ולא לטובת העובד. זו הולכת שולל"

בכנס הלשכה בנושא חוק ההסדרים השתתפו גם נציגי ארגוני המעסיקים, השותפים למאבק הלשכה נגד הרפורמה המתוכננת במסגרת החוק. נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, התייחס להפרדת התפעול והשיווק הפנסיוני במקומות עבודה.

אוריאל לין
לין. ההצעה תרסק את כל המערך הפנסיוני"

לדבריו, "הצעת האוצר תרסק את כל המערך הפנסיוני. מדינת ישראל נתנה כוח מופרז לרגולטורים. השרים שאישרו את הרפורמה הזו אינם יודעים מה הם אישרו, ואני אומר זאת באחריות. הם הולכים אחרי סיסמאות כמו "תחרות לטובת העובד" – אבל זו אינה תחרות וזה לא לטובת העובד. זו הולכת שולל, ופגיעה קשה בחופש העיסוק. אנחנו לא כופים על אף עובד סוכן ביטוח, או תוכנית פנסיונית. כל אחד יכול לבחור במה שהוא רוצה. לא ייתכן שאנחנו נפגע ביעילות השיטה שעובדת היום. המעסיק משיג לעובד את החבילה הטובה ביותר לעובד, באמצעות משא ומתן קולקטיבי. אסור לפגוע בחופש הייצוג הקולקטיבי של המעסיק. סוכן הביטוח משיג את חבילת הביטוח הטובה ביותר שהוא יכול להשיג. הוא לא יכול להפסיק לאחר מכן לטפל באינטרסים של המבוטח. השיווק והתפעול הולכים ביחד, זהו שירות אינטגרלי ולא ניתן להפריד אותו. המעסיק לא יכול להיות אסקופה נדרסת של הרגולטור".

"נגייס את ההסתדרות"

נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, שרגא ברוש, התייחס אף הוא לסוגיית המעסיקים. "כולנו פה כי זה פשוט נמאס. נטל הרגולציה על העולם העסקי הוא בלתי נסבל. הרגולטורים הופכים את החיים שלנו לבלתי אפשריים. באחת הפגישות שלנו עם המפקחת על הביטוח – קיבלנו תשובה על אחד הסעיפים – תעברו לסעיף הבא. מה זו התשובה הזו? מה זו ההתחמקות הזו? אנחנו נתנגד במלוא עוצמתנו וזה לא יעבור. מי שמניע את גלגלי המשק זה אנחנו, לא דורית סלינגר. מחר אנחנו נפגשים עם ההסתדרות ואנחנו נגייס אותם למאבק".

מסתמן: לא יינקטו סנקציות פליליות נגד סוכני ביטוח בגין טובות הנאה

"קיבלנו אישור בעל פה מבכיר באגף שוק ההון והביטוח, לפיו תבוטל הדרישה לסנקציה פלילית נגד סוכני ביטוח בגין טובות הנאה ויחולו רק עיצומים כספיים" – כך גילה יובל ארנון, יו"ר וועדת הביטוח הפנסיוני בלשכה ומנציגיה הבכירים במו"מ על חוק ההסדרים, בכנס הלשכה שהתקיים בתחילת השבוע.

ארנון התייחס לסעיף בהצעת חוק ההסדרים, לפיו הסוכנים הפנסיונים יוכלו להיות מתוגמלים רק באחת משתי דרכים: לקבל תשלומים ישירות מהלקוח – או עמלת הפצה מהגוף המוסדי/ בית ההשקעות, כמו זו שמקבלים היועצים הפנסיוניים. הסוכנים לא יורשו לקבל תגמול עקיף נוסף מהגופים המוסדיים, ולא יוכלו ליהנות מהכנסה גם מהמוסדיים וגם מהלקוח. האוצר נימק את ההוראה בכך שהיא תביא לצמצום ניגודי עניינים בשוק הפצת המוצרים הפנסיוניים.

לטענת האוצר, כיום מתוגמלים סוכני הביטוח בעמלות שגובהן שונה מסוכן אחד לאחר, ובנוסף הם מתוגמלים בהטבות שונות, כמו טיסות לחו"ל. החקיקה תכלול ענישה מחמירה בגין אי עמידה של סוכן בהוראות אלה – סוכן ביטוח פנסיוני שקיבל טובת הנאה מגוף פנסיוני/חברות הביטוח, בנוסף לעמלה תמורת גיוס לקוחות לחיסכון פנסיוני, צפוי להיענש במאסר של עד שנתיים או קנס כספי גבוה. כאמור, על פי המסתמן, החקיקה לא תכלול עונש מאסר, ולכן מדובר בהישג של לשכת סוכני הביטוח שנאבקה נגד קיום סעיף זה בחוק.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email