אודי כץ: סוכני ביטוח מקבלים עמלות רעב בביטוח אלמנטרי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"סוגיית גביית דמי טיפול מלקוחות היא נושא שנוי במחלוקת", אמר נשיא הלשכה לשעבר אודי כץ בכנס אלמנטר. ישנם סוכני ביטוח שמתנגדים לגביית דמי טיפול מול כאלה שחושבים שצריך לגבות. רבים רוצים לעבור למודל גביית דמי טיפול. אין סיבה שלא נדרוש דמי טיפול. לדעתי, בענף האלמנטרי סוכנים מקבלים עמלות רעב".

כץ ציין כי לאורך ההיסטוריה פגעו לסוכנים בעמלותיהם והמחוקק עדיין לא מצא דרך לפצות על כך. "אנחנו צריכים להתפרנס ומכאן הגיע הנושא של גביית דמי טיפול. אני גובה דמי טיפול מעל ל-10 שנים. הגעתי לאפשרות הזו מתוך תסכול. זה החל מגביית כסף עבור אישורי הצהרות הון ואישורי מס. כשהצטברו בקשות, בעיקר בסביבות מאי, יום אחד קראתי לפקידות ואמרתי – אין יותר חינם. התחלתי לגבות 44 שקל על כל אישור. פתאום 90% מהלקוחות אמרו: 'נמצא זאת בעצמנו' ושמרו את האישורים. הלקוחות למדו להעריך את עבודתנו".

כץ הדגיש כי תשלום פוליסת חובה עולה 5 שקלים בבנק ובחברות אשראי אף יותר, אך אצל הסוכנים שירות זה ניתן בחינם. "בשביל ביטוחי חובה למשל, קנינו מדפסת ב-2,000 דולר וקיבלנו עמלה של 10 דולר בלבד על כל פוליסה. כשהבנתי זאת התחלתי לגבות כסף על שירות. עבודה בחינם פוגעת בשם שלנו, הסוכנים.

"החלטתי שלעולם לא אטפל בתביעה של לקוח לא שלי בחינם. אנחנו לא יכולים לעבוד יותר בחינם. הפיקוח לא אוהב שאנחנו גובים דמי טיפול. מבחינתו, סוכן צריך לחיות מהאוויר. בחוק חוזה הביטוח יש סעיף שאומר שהמבטח חייב לספק העתקים מהפוליסה על חשבון המבוטח, כבר אז חשבו שזה בסדר לקחת כסף על נתינת העתקים ללקוחות".

כץ הדגיש כי אין כוונתו לתת לגיטימציה להתפרע ולקרוע את הלקוחות. "בתקנון הלשכה חל איסור על גביית דמי טיפול על מחלות קשות. עם זאת, אני חושב שצריך לקחת כסף על עבודתנו. גם בית המשפט העליון פסק שאין שום מניעה לסייע למבוטח למלא טפסים ולגבות עליהם דמי טיפול".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email