אורי צפריר: ביטוחי רכב אינם מכסים השתלטות האקרים על מכוניות

פיאט־קרייזלר נאלצה לבצע ריקול ל־1.4 מיליון כלי רכב לאחר שמומחי אבטחה השתלטו על ג'יפ צ'רוקי מרחוק דרך מערכת המחשב
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מומחי האבטחה והג'יפ "החטוף"
מומחי האבטחה והג'יפ "החטוף"

חברת פיאט־קרייזלר ביצעה ריקול של כ־1.4 מיליון מכוניות מתוצרתה לאחר שמומחי אבטחת טכנולוגיה השתלטו על ג'יפ צ'רוקי ושיבשו את מערכות הרכב. זהו הריקול הראשון שיצא בשל איום האקרים. מדובר בכלי רכב המצוידים במערכת החכמה Uconnect, המחוברת לאינטרנט ושולטת במערכות ניווט ובידור, ומאפשרת אינטרנט אלחוטי ושיחות טלפון.

אירוע ההשתלטות התקיים במסגרת ניסוי של המגזין Wired, שבו בדקו מומחי האבטחה את האפשרות להשתלט על הג'יפ, שבו נהג כתב המגזין אנדי גרינברג במהירות של 110 קמ"ש.

קוד זדוני

מומחי האבטחה צ'רלי מילר וכריס ולאסק, קוד זדוני פרצו למערכת החכמה, המורכבת במאות אלפי כלי רכב מתוצרת החברה האיטלקית־ אמריקנית, והכניסו קוד תוכנה זדוני. הם השמיעו מוזיקת היפ הופ דרך מערכת השמע, הפעילו את המיזוג עד למקסימום וסיימו בהריסת תיבת ההילוכים והבלמים.

גרינברג יצא מהניסוי ללא פגע, אבל הניסוי הוכיח שניתן לחדור בקלות יחסית למערכת, ולכן בוצע הריקול. יותר ויותר דגמי רכב חדשים משלבים יכולות אינטרנטיות, וחלק גדול מהרכבים בעתיד הקרוב יהיו חשופים לפשעי סייבר.

 

אורי_צפריר_קטן_22

"הפוליסה התקנית לרכב מכסה נזק תאונתי מכל סוג שהוא, בין אם בעל הרכב רכש פוליסת ביטוח מקיף או אם רכש ביטוח צד ג' בלבד", אומר אורי צפריר, מ"מ נשיא לשכת סוכני הביטוח. "נזק שייגרם לרכב עקב השתלטות סייבר לא יהיה מכוסה בפוליסה. יחד עם זאת, בעל הרכב יכול לנסות לתבוע את היצרן בטענה שהתרשל בהגנה על מערכות הרכב ובשל כך אירעה תאונה או גניבת הרכב. "הנזק שיגרם לצד שלישי בשתי הפוליסות הנ"ל מכוסה, וחברת הביטוח ששילמה את הנזק יכולה לחזור בתביעת שיבוב ליצרן בטענת התרשלות. יכולה להיות בעיה לצד שלישי שנפגע – אם הפוגע יטען לחוסר אשמה, כי הנזק לא נגרם בעטיו.

"לפיכך לא ניתן לשלול שבעתיד יהיה כיסוי לנזקי סייבר על מנת שהמבוטח לא יקלע למצב שחברת הביטוח תתנער ממחויבותה לצד ג'. עם זאת, המוטיבציה של חברות הביטוח לכסות נזקי סייבר במכוניות אינה גבוהה, שכן אז יקנו כל חברות הרכב ביטוח כזה במקום להשקיע בהגנות".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email