אושרה ההצעה להאריך מועד התיישנות תביעות ביטוח על נכות/מחלה

על פי הצעת החוק של ח"כ אופיר כץ יוארך מועד ההתיישנות משלוש שנים לשבע שנים. חברות הביטוח צפויות להתנגד להצעה בטענה שהיא פותחת פתח לרמאויות מצד מבוטחים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בראשית השבוע פה אחד הצעת חוק של ח"כ אופיר כץ (ליכוד) לתיקון חוק חוזה הביטוח. על פי ההצעה יוארך מועד התיישנות תביעת ביטוח משלוש שנים לשבע שנים.

כיום קובע חוק חוזה הביטוח, כי הגשת תביעות נגד חברות הביטוח אפשרית רק עד שלוש שנים מאז המקרה הביטוחי, כשתביעות המוגשות במועד מאוחר יותר נדחות בשל התיישנות.

האם מועד ההתישנות יוארך?. אילוסטרציה: shutterstock
תיקון השוואתי

"מכיוון שברוב התחומים האחרים ניתן להגיש תביעה עד שבע שנים אחרי המקרה, ובמקצת המקרים אף יותר, ראוי לעשות את התיקון ההשוואתי הזה גם לאירועי ביטוח", נכתב בהסבר להצעת החוק. "סעיף תיקון שני הוא חובת יידוע של חברות הביטוח ללקוחות על תום תקופת ההתיישנות, שנה לפני, ושלושה חודשים לפני תום המועד".

עוד נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק, כי חברות הביטוח ניצלו את המצב ובמקרים של תביעות נגדן פתחו במשא ומתן עם התובעים, שהתארך עד לאחר תקופת ההתיישנות של שלוש שנים, ובכך מנעו הגשת תביעות נגדן במצב הנוכחי. עוד לטענת ח"כ כץ: "הזכאות לתבוע סיוע נשללת מקשישים ונכים, אשר שילמו שנים ארוכות לתאגידי הביטוח, על אף שתביעתם צודקת והם נאלצים להתמודד עם חיים של מחסור. המציאות מלמדת כי אוכלוסיות אלו מתקשות באופן מיוחד בבירור זכויותיהן ובמיצוין, ולכן נפגעות יותר. זאת ועוד, אפילו במקרים שבהם חלה פגיעה תפקודית ממשית בעקבות מחלה או תאונה אשר הצריכה שיקום ממושך, שהובילה לכך שרק לאחר שנים התפנה המבוטח לטפל בתביעה, הספירה מתחילה מקרות אירוע התאונה ולא באים בחשבון שיקולים אחרים".

מזהירים מפני התייקרויות

ח"כ כץ זכה לתמיכה מצד שר האוצר ישראל כץ, מה שסייע לאישור ההצעה בוועדת השרים. הצעת החוק תובא להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת ולאחר מכן לאישורה בוועדת הכספים.

יש לציין, כי חברות הביטוח צפויות להתנגד להצעת החוק בטענה שהיא פותחת פתח לרמאויות מצד מבוטחים בשל הקושי לבחון לעומק את המקרה זמן רב כל כך ממועד האירוע. עוד טוענים גורמים בכירים בחברות הביטוח כי קיים חשש שמבוטחים ישהו בכוונה הגשת התביעה, כשאז אי אפשר יהיה לבטל להם הנחות בגין "היעדר תביעות" בשנה קודמת. אותם גורמים מזהירים כי הארכת תקופת ההתיישנות תביא להתייקרות במחירי הפרמיות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email