אושרה הצעת חוק לפיה חברות הביטוח יוכלו להגיש תביעה נגד צד שלישי רק לאחר ששלחו לו התראה

ההצעה שאושרה לקריאה ראשונה נועדה להקל על מערכת המשפט על ידי הפחתת היקפי התביעות ולמנוע הוצאות מיותרות מאזרחים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ועדת הכספים אישרה פה אחד לקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיה חברת ביטוח תוכל להגיש תביעה נגד צד שלישי (תביעת שיבוב) רק לאחר ששלחה לו התראה על כוונתה להגיש תביעה, ובחלוף 30 יום ממועד שליחת התראה זו. תקופת זמן זו נועדה לאפשר לחברת הביטוח ולאדם השלישי להסדיר את סוגיית הפיצוי או השיפוי מחוץ לכותלי בית המשפט.

 

במקרה שהתביעה הגיעה לבירור בפני בית המשפט ומתברר כי חברת הביטוח לא שלחה לאדם השלישי התראה כאמור, מוצע כי בית המשפט יוכל להטיל עליה הוצאות בסכום שימצא לנכון.

 

יוזם הצעת החוק, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), אמר בדיון כי החליט להגיש את ההצעה "לאחר קבלת פניות רבות מצד הציבור בעקבות תביעות ביטוחיות נגד צד ג', שבהן הנפגע מפוצה לאחר שתבע את חברת הביטוח, ואותו צד ג' שאשם באופן חלקי או מלא בתאונה נתבע על ידי החברה באופן מיידי לאחר קבלת פרטיו מהנפגע, מבלי שנעשתה כל פנייה אליו".

 

ההצעה נועדה גם להקל על מערכת המשפט על ידי הפחתת היקפי התביעות וכן לאפשר הגעה להסדרים מחוץ לכותלי בית המשפט ולמנוע הוצאות מיותרות מאזרחים. "יתכן שבמקרים רבים אנשים היו מודים באשמה ומביעים נכונות להגיע להבנות מיד בדרך הקלה ללא פנייה לבית המשפט", הוסיף מקלב. "מצד אחד, יש את חברת הביטוח שמעוניינת להשלים את ההליך כמה שיותר מהר ומצד שני את האזרח שמקבל תביעה משפטית ונאלץ לשכור עו"ד שייצג אותו ולעתים גם צריך לשאת בהוצאות בית המשפט ותשלום הנזק. אנחנו מבקשים שהתהליך הראשוני שיהיה בעקבות אירוע ביטוחי הוא כזה שבו חברת הביטוח תשלח אל אותו צד ג' את מהות הפגיעה, מכתב עם תיאור המקרה ואפשרות למשא ומתן לפני פנייה לבית המשפט. בנוסף, שתהיה סנקציה כנגדה שבמידה שלא תעשה כן יהיה עליה לשאת בהוצאות המשפט".
ח"כ אורי מקלב | צילום: אתר הכנסת
סמנכ"ל רגולציה באיגוד חברות הביטוח, גיל סלומון, אמר בדיון כי "הרציונל של הצעת החוק ברור. היא מנסה לפתור סכסוכים מחוץ לכותלי בית משפט, להקל על המערכת ולצמצם הוצאות למעורבים. אך צריך לפעול כאן עקרון ההדדיות. אם רוצים לחייב את חברות הביטוח לפנות קודם לצד ג', אזי שגם אזרחים לא יגישו תביעות ללא פנייה לצד ג' או לחברות אותן הם תובעים".

 

נציגת משרד המשפטים הילה דוידוביץ', הביעה התנגדות להתניית האפשרות לפנות לבית המשפט ואמרה כי "דלתות בית המשפט פתוחות בפני כל מי שרוצה לפנות, מדובר בזכות חוקתית וכששופט יטיל הוצאות על אותו מבטח וזה פוגע בתמריץ של אותו מבטח לפנות לבית המשפט כשהוא רואה לנכון לעשות זאת".
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email