אושרה סופית הפרדת הזיקה בין עמלת הסוכן לדמי ניהול

מאבקה של לשכת סוכני ביטוח להפרדה בחיסכון פנסיוני הגיע לסיומה עם אישור החוק בכנסת. ח"כ מיקי זוהר: "אופן החישוב מציב את הסוכן בסיטואציה בלתי אפשרית"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מליאת הכנסת אישרה ביום שני השבוע, בקריאה שנייה ושלישית, את הצעת חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים ברוב של 61 תומכים וללא מתנגדים. החוק ייכנס לתוקף עד ה־ 1 באפריל, ועד אז אמורים הגופים המוסדיים לבנות מודל חדש שיענה על דרישות ההפרדה ויאושר על ידי הפיקוח על הביטוח. עד כה אושר המודל היחיד שהציע בית ההשקעות הלמן אלדובי, שנבנה לפני שנה וחצי בשיתוף עם הלשכה.

על פי ההצעה, עמלת ההפצה המשולמת לסוכן לא תחושב בזיקה לדמי הניהול, על מנת למנוע הטיה מצד הגופים הפיננסיים כלפי סוכנים פנסיונים כדי שימליצו ללקוחותיהם על מוצרים פנסיונים שדמי הניהול שלהם גבוהים.

נורמה בעייתית

"מטרת חוק זה היא למנוע הטיה מצידם של הגופים הפיננסיים כלפי סוכנים פנסיונים על מנת שימליצו ללקוחותיהן על מוצרים פנסיונים, שדמי הניהול שלהם גבוהים", נכתב בדברי ההסבר להצעה. “למרבה הצער, שיטת התגמול של  הסוכנים הפנסיונים הרווחת בישראל מתבססת על אחוז מתוך דמי הניהול המשולמים על ידי הלקוח לגוף הפיננסי. שיטה זו המונהגת על ידי הגופים הפיננסים יוצרת תמריץ עבור הסוכנים הפנסיונים להמליץ דווקא על מוצרים שדמי הניהול שלהם גבוהים יותר. נורמה בעייתית זו לעתים מגיעה לכדי אילוץ הסוכנים הפנסיונים להמליץ על מוצרים יקרים יותר, אם ברצותם לזכות בתגמול כלשהו על עבודתם. זהו עיוות, הפוגע בציבור החוסכים, ויש לתקנו".

ח"כ מיכל בירן. "הצעת החוק פותרת את ניגוד העניינים המובנה של סוכני הביטוח בין יכולתם להתפרנס לבין טובת המבוטחים"

בתגובה מסרה ח"כ מיכל בירן, ממובילי ההצעה, כי "מהיום בו נבחרתי לכנסת, המאבק הפרלמנטרי העיקרי שלי הוא המאבק לפנסיה הוגנת וראויה לאזרחי ישראל. היום התקדמנו צעד נוסף במאבק זה. הצעת החוק פותרת את ניגוד העניינים המובנה של סוכני הביטוח בין יכולתם להתפרנס לבין טובת המבוטחים. המאבק על החיסכון הפנסיוני של תושבי מדינת ישראל הוא כנראה לא הפופולרי ביותר אבל זהו המאבק על עתידו של דור שלם".

מהלך היסטורי

"הגיעה העת בה סוכני הביטוח יתוגמלו בהתאם לעבודתם ובמנותק מדמי הניהול. הפרדת תגמול הסוכן מדמי הניהול היא מהלך היסטורי פורץ דרך בענף הביטוח ואני גאה להיות מי שהוביל אותו. כעת אנו מצפים כי חברות הביטוח יגבשו מודל תגמול לסוכני הביטוח שיתבסס על הפרמיה, צבירה ועמלת השיווק. אני מבקש להודות לחברי הכנסת שהרימו את הכפפה לשם כך – יו"ר הוועדה, משה גפני, וחברי הוועדה מובילי הצעת החוק ח"כ מיקי זוהר, ח"כ מיכל בירן, וח"כ עומר בר לב", אמר אריה אברמוביץ, נשיא לשכת סוכני ביטוח. ח"כ זוהר הוסיף כי "ההצעה מגינה על הציבור, ועוזרת לסוכני הביטוח לפעול על פי עיקרון של טובת הלקוח ולא בצע כסף. אופן החישוב מציב את הסוכן בסיטואציה בלתי אפשרית. יש חברות שלא מתגמלות כלל את הסוכן, כאשר הוא מציע דמי ניהול נמוכים. זה אבסורד. בעזרת ההצעה נוכל לעזור לסוכן לתת שירות טוב יותר לאזרח".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email