אושר לקריאה שנייה ושלישית: תוך 4 חודשים יהיו זכאים עובדים למשוך את פיצויי הפיטורין

החוק יאפשר משיכת "כספי פיצויים כלואים" בסך 7.5 מיליארד שקל של כחצי מיליון עובדים שבשל בירוקרטיה לא יכלו למשוך הכספים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת הכספים אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) (תיקון – אופן משיכת כספים ממרכיב הפיצויים בסיום יחסי העבודה), התשע"ח־2018 שהוביל שר האוצר בשיתוף רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. בהתאם להצעת החוק שהוביל שר האוצר בשיתוף רשות שוק ההון וארגוני העובדים והמעסיקים, עובדים יוכלו למשוך את כספי הפיצויים בתוך ארבעה חודשים ממועד תחילת החוק או סיום העבודה, ובלבד שהמעסיק לא הוכיח לקופת הגמל בתוך אותה תקופה כי העובד אינו זכאי לכספים. הצעת החוק צפויה להגדיל את הוודאות של העובד לכספי הפיצויים בחיסכון הפנסיוני, ולאפשר ליותר מחצי מיליון חוסכים לממש את כספי הפיצויים השייכים להם.

הכנסת | צילום: מתוך ויקיפדיה

מרשות שוק ההון נמסר, כי בהתאם לנתונים שבידיה, בקופות הגמל הצטברו מאות אלפי חשבונות בהם הזכאות לכספי פיצויים אינה ידועה. בעיה זו נוצרה במהלך השנים כאשר מעסיקים לא דרשו את כספי הפיצויים ולא הודיעו לחברות המנהלות של קופות הגמל על זכאות העובד לכספי הפיצויים. כתוצאה מכך, נדרשים העובדים בבואם לבצע משיכה של כספי הפיצויים להשיג ממעסיקיהם הקודמים אישור על זכאותם לכספים. לעיתים השגת אישור כזה היא מורכבת, שכן יחסי העבודה הסתיימו לפני תקופה ארוכה ולא תמיד ניתן לאתר את המעסיק או לקבל ממנו תשובות. הדבר הוביל לכך שעובדים רבים לא יכולים לממש את זכאותם לכספי פיצויים, והכספים נותרים בקופת הגמל.

לא יהיה מיסוי כפול

יש לציין, כי במסגרת המתווה שהובילה ועדת הכספים גם נמנעת אפשרות מיסוי כפול של כספי הפיצויים לעומת ההסדר שהציע האוצר במקור בחוק ההסדרים, וכן קוצרה תקופת השחרור במקרי עבר משנתיים לארבעה חודשים.

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני: "פתרנו את נושא הכספים התקועים תוך מניעת אפשרות של מיסוי כפול. במידה והאוצר מעוניין בשינוי כולל בדיני העבודה עליו להביא זאת בחקיקה מוסדרת".

שר האוצר משה כחלון מסר בעקבות האישור בוועדת הכספים: "ביצענו מהלך נוסף שיאפשר ליותר מחצי מיליון חוסכים לממש את זכותם לכספי פיצויים בסך 7.5 מיליארד שקל. אחרי שנים של בירוקרטיה מסורבלת ומיותרת שפגעה בעובדים וביכולת שלהם לממש כסף ששייך להם, הצעת החוק שאושרה היום בוועדת כספים צפויה להקל משמעותית על ציבור העובדים".

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר מסרה: "אני מברכת על אישור הצעת החוק שתאפשר לחוסכים למצות את זכויותיהם לכספי פיצויים מול הגופים המוסדיים והמעסיקים. הצעת החוק היא צעד נוסף של הרשות לצמצום תופעת הכספים האבודים במטרה לאפשר לחוסכים לממש את זכותם לכספי החיסכון הפנסיוני שלהם. ההצעה צפויה לשחרר כ־7.5 מיליארד שקל שהיו כלואים בקופות הגמל ולהעביר אותם לידי ציבור החוסכים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email