אחראי המסלקה הפנסיונית במשרד האוצר בוועדה לביטוח פנסיוני: "הכשלים ייבדקו ויטופלו"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הוועדה לביטוח פנסיוני בראשות יובל ארנון קיימה השבוע ישיבה, שאליה הוזמן ניר בן שמש, אחראי תחום המסלקה הפנסיונית באגף שוק ההון במשרד האוצר. בן שמש סקר את התקדמות פרויקט המסלקה, ושם דגש על פעילות מחלקתו בעיקר מול הגופים המוסדיים בנושא שיפור המידע המגיע, כולל בחינת הטלת סנקציות כספיות על גופים שלא יעבירו מידע נכון, או שלא יעמדו בלוחות הזמנים.

הוא ציין כי לכל מבוטח תהיה אפשרות להיכנס למערכת החל ביולי, ולהוציא מידע בכוחות עצמו, כולל אופציה לבצע העברת החומר ישירות לסוכן הביטוח שלו. כניסת הלקוח תהיה כרוכה בתשלום כספי של 40 שקל. חברי הוועדה העלו בפני בן שמש תלונות ומצבים שבהם נתקלים הסוכנים ביום-יום, בהם מקרים שהם מקבלים חומר מהמסלקה ולבסוף מתברר שהוא חלקי בלבד וכך למעשה יוקרתם המקצועית נתונה לפגיעה.

בן שמש השיב שהוא מודע לנושא, וביקש לקבל עדכונים על כל מקרה כדי שיוכל לפתור כשלים קיימים. לדבריו, אצל חלק מהיצרנים פקידה מקלידה את המידע למסלקה, והחומר אינו עובר אוטומטית כנדרש, ולכן הם כיום מגבירים את האכיפה בחברות הביטוח ובבתי ההשקעות. כמו כן, הועלו בפניו טענות מחברי הוועדה בכל הקשור להתנהלות חברות הביטוח ובתי ההשקעות בנושא חוזרים ב1/ ב2.

למעשה, כל חברה עושה דין לעצמה ומתייחסת באופן שונה, והדבר יוצר תקלות רבות ועוגמת נפש ללקוחות ולסוכנים, במיוחד כאשר מדובר בלקוח שמבוטח ישירות בחברת ביטוח ומעונין לעבור לטיפולו של סוכן. בנוסף, יש בשוק הרבה אי הבנות בכל הקשור למינוי סוכן מפעלי, דוגמת מה גובר על מה ומה מותר לתת. למעשה, גם במקרה הזה כל חברה אימצה לעצמה טופס שונה ומתנהגת באופן שונה מול סוכניה.

גם נושאים אלו נרשמו וייבדקו על ידי בן שמש. הנושא הועלה השבוע גם בפגישה של נשיא הלשכה אריה אברמוביץ וארנון עם הילה בן חיים, סגנית בכירה לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, וגם לדבריה האגף יוציא בתקופה הקרובה הבהרות בכל הקשור למינוי סוכן, לאור כשלים ובעיות שעולות מהשטח.

הוועדה עסקה גם בנושאים שוטפים, כולל עבודות של צוותי עבודה בתחומים שונים ובניית קורס מקצועי לחברי הלשכה בתחומי מיסוי ומוצרים, שיועבר על ידי קובי ייתח ואלון ספונרו. בקרוב תחל ההרשמה לקורס שבמסגרתו ייערכו 10 מפגשים, ארבע שעות כל אחד.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email