אחריות מקצועית: פוליסת הדירה מחייבת התאמת הביטוח לכל מקרה

ברגע האמת, פוליסת הדירה התקנית החדשה לא בהכרח תפצה את המבוטח כנדרש. לכן חשוב להתאים ללקוח את הביטוח הנכון ביותר עבורו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

פוליסת הדירה התקנית אשר נכנסה לתוקפה בשנה שעברה, הביאה עימה מספר שינויים לטובת המבוטחים; המטרה הייתה לייצר פוליסה רחבה ככל שניתן, ולתקן עיוותים שהיו קיימים בפוליסה הקודמת.

אחד הנושאים ששונה ועורר ויכוח, הוא הסעיף אשר מבטל את כל נושא תת-ביטוח בביטוח המבנה. בפוליסה החדשה המבוטח מקבל פיצוי בנזק חלקי למבנה, גם אם רכש סכום ביטוח הנמוך מהשווי האמיתי של בניית המבנה מחדש, כלומר גם אם סכום הביטוח היה בתת-ביטוח.

האוצר, אשר היטיב עם המבוטחים, רצה למנוע מהם קבלת פיצוי נמוך עקב  רכישת סכום ביטוח מבנה מופחת. חברות הביטוח לא אהבו בלשון המעטה סעיף זה ואף טענו כי הוא נוגד את העקרונות הבסיסיים של חוק חוזה הביטוח. אך הן הבינו כי "עליהן לבדוק את נכונות סכום הביטוח הנרכש ולבצע התאמה", ולהקפיד (שלא כבעבר) על בדיקת מול המבוטחים על סכום ביטוח נכון.

לא תמיד תקף

עלינו לזכור כי גם אם סעיף זה בא לעזור למבוטח, הוא מתייחס רק להקלה בעת התרחשות נזק חלקי למבנה. אך אם קרה נזק מוחלט למבנה, המבוטח עדיין יקבל פיצוי רק עד גובה סכום הביטוח שנרכש, ולא את הפיצוי אשר לו הוא נדרש. במקרה של נזק מוחלט, עלול המבוטח למצוא עצמו במצב שבו סכומי הביטוח פשוט לא יספיקו לכסות את הנזקים.

גם אם קרה נזק מוחלט למבנה, המבוטח יקבל פיצוי רק עד גובה סכום הביטוח שנרכש | צילום: fotolia
גם אם קרה נזק מוחלט למבנה, המבוטח יקבל פיצוי רק עד גובה סכום הביטוח שנרכש | צילום: fotolia

הקלה זו מחייבת אותנו הסוכנים לזכור כי בראש ובראשונה אנו אנשי מקצוע, וכאנשי מקצוע עלינו לכוון את המבוטח לרכישת הביטוח הנכון עבורו. בנוסף, אין ספק כי גם אם סעיף זה בא להקל על המבוטח, עלינו להורות למבוטח לבטח את הדירה על פי סכומים נכונים, כאשר כיום נהוג להעמיד את סכום הביטוח על כ-5000–6000 שקל לכל מ"ר בבית.

בעת צירוף לביטוח אנו משמשים כשליחיהם של חברות הביטוח ולכן חשוב להקפיד בהתאמת הצרכים בהתאמה נכונה של סוכן הביטוח. יש סוכנים שכבר אמרו במפגשים כאלה ואחרים כי הם לא יהיו מוכנים לבטח ביטוח שאינו נכון, מאחר ובשעת התביעה אם חלילה יגרם נזק וסכום הביטוח לא יספיק למבוטח, הם עלולים להיתבע על רשלנות מקצועית.

יש לזכור כי ביטוח הינו חוזה, וכמו כל חוזה יש לו אותיות קטנות, והרבה סייגים והבהרות. תפקידנו להכווין את המבוטח נכון, מה גם שמבחינת הפרשי הפרמיה, ההבדל הכספי ברוב הפוליסות בין עריכת פוליסה נכונה או פוליסת חסר, עשוי להיות בטל בשישים לעומת לחשיפה הגדולה של מבוטח אשר רוכש כיסוי חלקי בלבד.

לכן הדבר המקצועי ביותר הוא שבעת עריכת ביטוח, או חידוש פוליסת מבנה, לדרוש מהמבוטח להציג בפנינו את שטח הדירה הבנויה, ולבצע לו את הערכה הנכונה ביותר אשר תתאים לכל אירוע ביטוחי.

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email