איך מטפלים בלשון קשורה (פרנולקטומי)?

כיצד ניתן לאבחן ועל ידי מי ניתן לאבחן? והיכן נמצא הכיסוי בפוליסה לתינוקות ולבוגרים?
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

הלשון היא איבר פנימי שנמצא בחלל הפה ותפקידו לאתר את הטעם. הלשון משמשת כבולם נוסף לאזור הפה בעת חבטה. לעתים היא מונעת שבר של שיניים. כמו כן, הלשון מניעה את המזון בפה, משמשת ליצירת צלילים ולדיבור, בעזרתה ניתן להגות מלים.

מה זה פרנולקטומי/ לשון קשורה?

לשון קשורה היא תופעה שכיחה שמאובחנת לעתים לאחר הלידה. זהו מצב מולד שבו החלק התחתון של הלשון קשור בצורה לא תקינה לרצפת חלל הפה. כאשר בודקים תינוק מיד לאחר לידתו, אחת הבדיקות היא בחלל הפה.

קיימים שני מצבים:

1. בעת הרמת הלשון כלפי מעלה מתגלה קרום עדין ושקוף בצבע ורוד, שנמתח בין חלקה התחתון של הלשון לבין רצפת הפה (מצב פשוט).

2. קרום עבה בצבע לבן מחבר את הלשון לכל אורכה התחתון לרצפת הפה (מצב מסובך יותר).

אילו בעיות נוצרות בשל לשון קשורה?

  • הנקה – התינוק לא מצליח לינוק את החלב והאמא סובלת מכאבים סביב הפטמה.
  • הפרעות בדיבור – בעיה בדיבור ובהגייה של הברות ואותיות שהלשון מייצרת.
  • בעיות שינים וחניכיים – תפקיד הלשון הוא בין השאר לנקות את חלל הפה משאריות מזון. כשהלשון קשורה נוצרים גירוי ודלקת של החניכיים ולעתים ריח לא נעים מהפה.

לשון קשורה אצל האוכלוסיה המבוגרות מתגלה לעתים נדירות בעקבות דלקת חריפה בחלל הפה. בתהליך ההחלמה נוצר אזור עם הצטלקות, שגורם ללשון להיקשר, לכן יש לבצע את תהליך הניתוק. הניתוק מבוצע בניתוח על ידי רופא אף אוזן וגרון, בעזרת הרדמה מקומית.

באלו מצבים מתקבלת ההחלטה לבצע ניתוק?

תינוקות – בעת האבחנה, כבר בגיל כמה ימים, חותכים את הקרום על ידי רופא. הפעולה אורכת שניות ספורות. ישנם רופאים שמשתמשים במשחה או בטיפות לאלחש את המקום. הכאב נסבל, אין דימום רב. תוצאת הניתוק היא מיידית: התינוק יכול לינוק ולהרגיש את החלב שהתקשה לקבלו טרם הניתוק.

מבוגרים – הניתוק מומלץ רק כשמוכחות בעיות או הפרעות בתפקוד.

האם יש כיסוי בפוליסה?

כאשר מבטחים תינוק בפוליסת בריאות מומלץ לצרף את דו“ח האפגר, שמהווה הצהרת בריאות מלאה מיד לאחר לידתו, בנוסף לטופס ההצעה. בחלק מהדו“חות מופיעה האבחנה, ולכן בתנאי הקבלה יצטרך המבוטח לחתום על ההחרגה של לשון קשורה בכיסויים המתאימים. במידה והבעיה תתגלה מאוחר יותר, הרי שקיים חריג בפוליסה למומים מולדים. התוצאה היא שאין כיסוי בפוליסה במצבים שבהם האבחון נעשה מאוחר יותר עקב בעיה תפקודית.

במצב כזה יש לצרף מסמך תולדות מחלה כדי להוכיח מתי התגלתה הבעיה, היות שפרנולקטומי מוגדרת לרוב כבעיה מולדת. האישור להתערבות כירורגית יינתן לפי שיקול מחלקת התביעות, היות שקיימת בעיה פעילה. בדרך כלל ניתן אישור.

הכיסויים ללשון קשורה קיימים בפרקים הבאים: הניתוק מופיע תחת פרק ניתוחים; ייעוץ של רופא אף אוזן וגרון ורופא שיניים בפרק האמבולטורי, כתבי שירות; יועצת הנקה – כתב שירות; קלינאית תקשורת – כתבי שירות. בכפוף לזכאות המבוטח ולתנאי הפוליסה.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email