איך משפיע תשלום מס על תהליך תכנון של זוג פורשים?

סו"ב אייל רחוביצקי מסביר למה חשוב מאוד לבצע תכנון פרישה גם אם לכאורה אין כדאיות מבחינת מיסוי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

פורשים רבים באים אלי ושואלים אם הם זכאים להטבות במסגרת תיקון 190. חלק גדול מהם, בגלל פרסומים וחוסר התעמקות, חושבים שמדובר בהטבות שניתנות רק כאשר יש הכנסה מעבר ל־4,500 שקל בחודש.

אורי הגיע אלי בעצה של סוכן ותיק. הוא איש כספים ועבד מעל 40 שנה בגוף ציבורי. יש לו פנסיה ותיקה שיתחיל לקבל בתחילת 2019 בגובה 12,000 שקל בחודש ופיצויים צבורים העולים על מיליון שקל. עבורו נבצע את כל חישובי המיסוי, הכנה והגשת טפסי 161 א וקבלת פטורים, פריסת מס ואת הליווי למיצוי הזכויות. אבל מה עם בת הזוג? דליה הייתה מורה, פרשה לפנסיה מוקדמת לפני חמש שנים, ולאחרונה מלאו לה 62 . את דליה תשאלתי במסגרת הפגישה, ומהר מאוד הבנתי שהסבירות שמישהו הציע לה לעשות קיבוע זכויות שואפת לאפס. בזמן הפרישה שלה זה לא היה רלוונטי, והיום היא מנותקת ממסגרת שיודעת מה צריך לעשות. מעבר לכך, היא לא משלמת מס הכנסה מהפנסיה, אז למה שתחשוב שיש בזה ערך?

במציאות שלנו, הסיכוי שהפרישה תאפשר קיום בכבוד, רק הולך וקטן מיום ליום | צילום: fotolia

הנתונים של דליה פשוטים. היא משכה פיצויים לפני מספר שנים בגובה של כמה עשרות אלפי שקלים, כך שרוב הקצבה שלה יכולה להיות פטורה במידה ונגיש בקשה לקיבוע זכויות. בנוסף, דליה זכאית, כמו כל פורשת, להטבת מס בגובה 2.75 נקודות זיכוי. כרגע היא נהנית מפטור ממס בגלל נקודות הזיכוי, אבל אם נהפוך את הקצבה לפטורה נקבל עודף של כ־ 500 שקל בחודש.

דליה לא יכולה לקבל אותם כמענק מהמדינה, אבל כאשר בני הזוג יגישו דוח מאוחד ההפרשים יזקפו לזכות הבעל, וכך נוכל לייצר עבורם עוד 6,000 שקל לשנה או 120 אלף שקל למשך 20 השנים הקרובות.

הליך הגשת הפטור עבור דליה הוא פשוט ומתקבל באופן כמעט מידי כשמבוצע במדויק. החיסכון הזה מצטרף לפטור הניתן לבעל, ולכן כיחידה משפחתית נותר חסכון משותף במיסוי העולה על 400 אלף שקל. וכל זה לפני שהזכרתי את היתרונות הרבים בתהליך כמו בחינת התיק הפנסיוני, התאמת מוצרים, הפחתות דמי ניהול וצמצום יצרנים לצורך יעילות ופשטות ניהול הכספים.

הפורשים שלנו זכו לחיזוק משמעותי של תיק הנכסים שלהם בזכות תשאול נכון ובחינה של כל האפשרויות, כי תמיד יש לבחון את התמונה הגדולה ולא רק להסתפק בכך שהפורש מעוניין בשירותינו ולעשות מה שהוא מבקש. כשעושים מה שצריך ונכון, נמצא בדרך דרכים לשיפור מצבו הכלכלי של הפורש ומשפחתו בדרכים שאפילו לא חשב שאפשריות . התיק הזה מנוהל כתיק פרישה משותף עם סוכן בעל ניסיון גם בתחום הפנסיוני וגם במורכבות הפרישה, ולכן אני סמוך ובטוח, שלאחר שנבצע את כל הטיול בתכנון המיסוי והשינויים בתיק, הוא ייקח את הפורשים יד ביד לאורך השנים הבאות, וישמור עליהם באופן המבטיח שלא יינזקו בהמשך.

הכותב הינו מומחה לתכנון פרישה בסיריוס תכנון פרישה, חבר ועדת הפיננסים בלשכת סוכני ביטוח, סוכן השנה לשנת 2018 בענף הפיננסים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email