אילו חברות הקלו על המבוטחים בביטוח רכב בתקופת הקורונה?

רשות שוק ההון פרסמה לראשונה את דירוג חברות הביטוח שהיטיבו עם הציבור בתקופת הקורונה בתחום ביטוחי הרכב: הראל במקום הראשון, במקום האחרון מגדל
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רשות שוק ההון פרסמה, בצעד ראשון מסוגו, דירוג של חברות הביטוח שפעלו להיטיב עם הציבור בביטוחי רכב. הרשות תפרסם בקרוב גם את דירוג החברות בתחומים נוספים, כמו ביטוח דירה וביטוח עסקים.

מהרשות נמסר כי היא "רואה חשיבות רבה בסולידריות של חברות הביטוח כלפי המבוטחים, וזאת במיוחד בעתות משבר. לפיכך, פעלה הרשות מול חברות הביטוח לפרסומו של מדד המקבץ 14 פעולות שונות שננקטו לטובת המבוטחים. לפי פעולות אלו מדדה רשות שוק ההון את חברות הביטוח בפן השירותי למבוטחים וזאת בתחום ביטוח הרכב".

מדד-סולידריות-חברות-הביטוח-בתקופת-הקורונה.-מקור-רשות-שוק-ההון
מדד סולידריות חברות הביטוח בתקופת הקורונה. מקור: רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

על פי נתוני הרשות, במדינת ישראל ישנם כ-2.9 מיליון רכבים המבוטחים בביטוח רכוש (מקיף וצד ג') והיקף הפרמיות עמד על כ-8.5 מיליארד שקל בשנת 2019. בשל הנחיות הממשלה להתמודדות עם משבר הקורונה פחת השימוש בכלי רכב. כחלק מסל הפעולות של הרשות לקידום חדשנות, מעודדת הרשות שיווק מוצרים מבוססי צריכה שמותאמים לתקופת משבר הקורונה, כמו למשל פוליסות דיפרנציאליות (תשלום על פי צריכה).

מוצרים שהתפתחו בשנה האחרונה והוגבר השימוש בהם בתקופה זו, בעידוד הרשות:

• פוליסות המתומחרות בהתאם להיקף הנסועה המצמצמות פגיעה במבוטח שמשתמש ברכבו באופן מועט באופן כללי ובמצב הנוכחי.

• הרחבת נהג מזדמן על בסיס טווח זמנים קצר, החל מתשלום לפי נסועה ועד רכישת הכיסוי למספר ימים.

• פוליסות הכוללות הקלות בתהליך ההשבתה כבר בשלב המכירה ראשוני המותאמות למצב הקיצון בו אנו נמצאים.

כחלק מפעולות הרשות לחזק את מעמד הצרכן ולעודד את חברות הביטוח לפעול לטובת ציבור המבוטחים אף מעבר לחובות החלות עליהן, בתקופת המשבר הנוכחית וכן בתקופות משבר בעתיד, בוצעה בחינה של הרשות לגבי הטבות והקלות בענף רכב רכוש כצעד ראשון, ובהמשך בענפים נוספים כמו ביטוח דירה וביטוח עסקים. אלו לצד פעולות שננקטו בתחילת המשבר כגון חידוש פוליסה למבוטחים שחברת הביטוח לא הצליחה ליצור עימם קשר ללא גביית פרמיה ואפשרות להקפאת פוליסות ביטוח לכל המעוניין.

הרשות בחנה פעולות שמיטיבות עם ציבור המבוטחים בשלוש קטגוריות שונות:

1. הטבות כלכליות למבוטחים

2. הטבות כלכליות בעסקאות חדשות

3. הטבות בתנאי הביטוח.

כל פעולה שהיטיבה עם המבוטחים קיבלה ניקוד, בין 0 ל-8. ניקוד זה הביא למתן ציון שבא לשקף את היקף הפעולות החיוביות שביצעה כל חברת ביטוח. בין הפעולות שנבחנו וקיבלו ניקוד במסגרת מדד הסולידריות – מתן החזר כספי לציבור המבוטחים, הנחת בידוד (מקבילה להנחת השבתה) בדיעבד למבוטח שנדרש בבידוד לתקופת הבידוד, מתן הרחבות בחינם בתקופה כגון הרחבת נהג מזדמן, הגדלת הנחות במועד חידוש הפוליסה, מתן החזר בשיעור גבוה מהפרמיה בגין השבתה וכן הקטנת מספר הימים המינימלי להשבתה ועוד פרמטרים נוספים.

ד"ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון: "אני שמח שבשעה לא פשוטה זו למשק ולציבור יש חברות ביטוח שמגלות אמפטיה וסולידריות ועומדות לצד לקוחותיהן, מעבר למה שמתחייב מהאותיות, קטנות כגדולות, בפוליסה. אנחנו מעודדים וקוראים לכל החברות להמשיך ולהצטרף לגל הזה ולהקל עוד יותר על מבוטחים וחוסכים. רשות שוק ההון דוגלת בשקיפות ובהנגשת מידע שיסייע לציבור המבוטחים בהליך קבלת ההחלטות ובכך לחזק את מעמדם כמבוטחים. זהו מדד ראשון מסוגו בתחום הביטוח שמטרתו לעודד את חברות הביטוח להקל על ציבור המבוטחים הן בעת הנוכחית תחת משבר הקורונה והן בעתות משבר עתידיות".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email