"אין שום הצדקה לשליחת חוקר לגן של ילדים חולי סרטן"

השבוע נערך דיון בוועדת העבודה והרווחה על חקירות חברות הביטוח במקרים של חולי סרטן; ח"כ שמולי לרשות: "נכשלתם כישלון חרוץ, חברות הביטוח מצפצפות עליכם"
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה השבוע דיון חירום לאור המקרים הקשים של התעמרות חברות הביטוח בחולים סופניים וחולים סיעודיים, שפורסמו לאחרונה בתחקיר "הצנרת" (רשת). במוקד התחקיר עמדו מקרים בהם חוקרים פרטיים שנשלחו על ידי חברת הביטוח התחזו לשליחים וגרמו למבוטחים חולים וקשישים לבצע פעולות שונות כמו לרדת במדרגות, להתכופף או ללכת, במטרה לשלול מהם את הזכאות למימוש הפוליסה הסיעודית.

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ מאיר כהן אמר: "אנחנו מכירים את השיטות האלה לאורך שנים, אבל המקרים האיומים שפורסמו לאחרונה גרמו לנו לשאול – לאן הגענו? לא יעלה על הדעת שאדם מבטח את עצמו ובסופו של דבר כשהוא במצב קשה מגיעים אליו חוקרים ומשתמשים בשיטות שלא היו מביישות משטרים אפלים, רק כדי להכשיל ולהשפיל אותו. שיהיה ברור, אותן חברות עוברות על החוק ואנחנו נשים לזה סוף, בהסכמה או שלא בהסכמה".

איציק שמולי | צילום באדיבות התאחדות הסטודנטים

בהמשך הדיון שיתף ח"כ כהן את הנוכחים בסיפורה האישי של אמו ואמר "היא הייתה אישה שכל חייה אירחה ועשתה למען האנשים שסביבה. היא חלתה בסרטן כשהייתי שר הרווחה. כשהגיעו אליה החוקרים, בשארית כוחותיה היא התעקשה וקמה להכין להם כוס תה, ועל כך הם פסלו אותה. היא לא העזה להגיד מי זה הבן שלה, ורק בדיעבד גיליתי כמה היא סבלה בהתמודדות מולם".

ח"כ איציק שמולי אמר בישיבה כי "תאוות הבצע העבירה את חברות הביטוח על דעתן. אין שום הצדקה לשליחת חוקר לגן של ילדים חולי סרטן, או לבתיהם של חולים. הפיקוח על הביטוח נכשל כישלון חרוץ פעם אחר פעם. אתם אמורים לשמור על המבוטחים אבל רואים לנגד עיניכם רק את חברות הביטוח, והן מצפצפות עליכם. התחייבתם כאן לאמץ את הרעיון להקים מוסד שבמסגרתו האנשים שיעשו את הבדיקות לא יהיו מטעם חברות הביטוח; אם מי שמשלם על הבדיקות הן חברות הביטוח ברור מה תהיה התוצאה, ולא עשיתם דבר. יש צורך בחקיקה שתגדיר את הגבולות הברורים של שימוש בחקירות".

מנצלים את המצב

ציפי מנהיימר, בת לחולת סרטן בשנות ה־70 לחייה סיפרה: "חברת כלל ביטוח חשבה שחולת סרטן בדרגה 4 מסוגלת לרמות אותה. הם שלחו רופאה להערכת תלות שהעבירה את אמי, שהייתה ימים אחרי ניתוח מורכב, התעללות של ממש. אבל גם זה שהרופאה שלהם קבעה שהיא סיעודית לא הספיק. אחרי חודשיים קיבלנו מכתב סירוב בטענה שנערכה חקירה סמויה שמצאה שהיא אינה זכאית. כדי להגיש ערר היינו צריכים לשלם אלפי שקלים לעורכי דין ולחוות דעת רפואיות. יש כאן תעשייה שלמה של סחטנות על חשבון קשישים וחולים סופניים, כולם יודעים ואף אחד לא עושה דבר".

גיא לרר, מגיש התכנית "הצנרת", שהשתתף בדיון, אמר: "מדובר במפגש בין האנשים הכי חזקים בשוק לבין האנשים הכי חלשים, ברגעים הכי קשים של חייהם. כל מה שעומד לנגד עיניהן של חברות הביטוח זה האקסלים, מאזני הרווח וההפסד. זו מציאות שאנחנו לא יכולים להכיר בה".

נציג רשות שוק ההון, אודי לוי אמר: "באפריל 2017 פרסמנו טיוטת הוראות שפותרת את הכשלים. מדובר בחוזר שישנה סדרי עולם, זה אחד הנושאים הדחופים ביותר על סדר יומו של הממונה. בנוסף, הקמנו לפני שנה מערך ביקורות, אליו אנחנו מקבלים דיווח על תביעות סיעודיות שנדחו ודוגמים מקרים לבדיקה. בכל מקרה שבו מגיעה תלונה אנחנו דורשים את כל החומר, כולל סרטוני החקירות, ובמקרה שהתבצע משהו פסול אנחנו מתערבים. בלי להיכנס למקרים פרטיים אומר שיש כרגע תהליכים, גם לגבי הסרטונים שראינו בתחקיר".

קוד אתי

דיוויד ארנון, ראש חטיבת הבריאות בחברת כלל אמר כי "מאז כניסתו של המנכ"ל החדש לתפקיד לפני חודשיים העניין על המדוכה, אבל צריך להבין שיש הבדל מהותי בין ביטוח של מחלות קשות לבין ביטוח סיעודי. נורא נחמד לצעוק שצריך לשלם לכולם אבל אי אפשר לעשות זאת. אנחנו מבצעים בדיקות כשיש אי התאמה בנתונים שמגיעים אלינו, מדובר במקרים לא פשוטים. אנחנו נחדד את הרגישות כלפי מתי ייעשו הבדיקות ומתי לא".

בתום הדיון דרש ח"כ כהן מרשות שוק ההון להגיש לוועדה בתוך שבוע דו"ח התקדמות ומועד סיום להתקנת התקנות שיסדירו את תחום החקירות מול חברות הביטוח. כמו כן קרא לניסוח של קוד אתי שהחברות ייקחו על עצמן, מעבר למתחייב בחוק.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email