איציק שמולי: "ועדת הכספים חייבת להגדיל את הפיקוח על אגף שוק ההון"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"יש בעיה מובנית עם אגף הפיקוח", הכריז ח"כ איציק שמולי (העבודה) ברב שיח בנושא תקציב המדינה 2015, שנערך היום בכנס אלמנטר באילת ובהמשך לדיון בנושא חוזר העמילות, שנערך לפני כן.

"בימים אלה אני מוביל מאבק במה שמוגדר בעיני כהונאה הכי גדולה במדינה: הביטוח הסיעודי הקולקטיבי. "אם אכן יש בעיה חמורה עם הביטוחים האלה כפי שאומר הפיקוח, איפה הוא היה 30 שנה? יש בעיה גם במתווה הנוכחי שיצרה המפקחת. הכל נובע מאותו המקום: האגף הזה לא נתון לביקורת של אף אחד. ועדת הכספים חייבת להגדיל את הפיקוח על אגף שוק ההון. צריך לצמצם את היכולת של אגף הפיקוח להוציא חוזרים שאין להם אחריות עליהם".

שמולי הוסיף כי "גם אם נלך להסדרת הביטוחים הסיעודיים דרך קופות החולים, אי אפשר לקחת 220 אלף מבוטחים מבוגרים ולזרוק אותם לכלבים. אתמול עלתה לדיון בכנסת הצעת חוק שלי שאמרה דבר פשוט: חברות הביטוח חייבות לתת כיסוי קולקטיבי לאותם אנשים. הצעת החוק נפלה, מכיוון שאני חושב שהרגולטור במקרה הזה דואג יותר לרווחי חברות הביטוח מאשר למבוטחים".

ח"כ שמעון סולומון (יש עתיד) הגיב לדבריו של שמולי. "אין כוונה לפגוע באף אחד. מתקיימים דיונים מעמיקים בנושא. לא במקרה ולא בכדי נכנסים לעומק וחופרים בתקופה הזו של הממשלה והאוצר הנוכחי, מכיוון שיש הרבה נושאים שהתקיימו באותו האופן שנים, ורק עכשיו מתחילים לבדוק אותם. אחד הנושאים הוא העובדה שאנשים מתעוררים אחרי 30 שנה שבו שילמו על ביטוח סיעודי ומגלים שאין להם כיסוי. אין ספק שבימים אלה מנסים לעשות סדר ולגעת בדברים שלא נגעו בהם עד היום".

"הפיקוח נתן לכם, הסוכנים את השורה התחתונה, אבל זה לא הסוף", אמרה ח"כית מיכל בירן (העבודה) בנוגע לטיוטת חוזר העמילות. "הדרך להילחם בחוזר העמילות היא לא באמצעות צעקות באולם ההרצאות, אלא בכנסת. אם תירתמו למאבק יש סיכוי לעצור זאת. אני מזמינה אתכם לפנות אלי. אשמח להירתם למאבק, אבל זה תלוי בכם".

שמולי ביקש לומר מלה טובה לסוכנים ולחזק את ידיהם. "אתם עומדים בפני מלחמות לא פשוטות בכנסת בחודשים הקרובים. בואו נראה אילו ח"כים יעמדו במסחן התוצאה ויסייעו לכם כפי שהבטיחו".

ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) ציין כי הוא יודע כמה קשה להיות סוכן ביטוח בתחילת הדרך. "אני יודע כמה זה קל להעיר הערות ולתת ביקורות לסוכנים כי תמיד באים בטענות לסוכנים. צריך לאזן בין הרצון לאפשר לכם לעבוד ולהתפרנס לבין ההרגשה של אזרחים שזה לא נעשה על גבם. אני לא הייתי מסתדר ללא סוכן הביטוח שלי, כך שאני מבין כמה עבודתכם נחוצה".

את הדיון הנחה העיתונאי יהודה שרוני ולצד ארבעת הח"כים השתתף בו גם הפרשן הכלכלי נחמיה שטרסלר. כששרוני שאל את משתתפי הדיון אם יאיר לפיד הוא שר פופוליסטי השיב שטרסלר כי "שר אוצר טוב צריך להיות רע ולדעת לומר קודם כל לא. לפיד הוא שר אוצר טוב במובן הרע של המלה. צריך גם לדעת לערוך רפורמות – בתקציב 215 אין כמעט את המלה רפורמה".

טופורובסקי טען כי "שר האוצר הזה אומר לא למי שבאמת צריך לומר לו לא, כמו המתנחלים והחרדים שקיבלו כסף במשך שנים ללא הצדקה. לפיד החליט להדביק את הפערים של רוב האוכלוסיה, בדגש על מעמד הביניים. הבאנו חוק הסדרים צר עם 18 סעיפים, אבל יש בו רפורמות חשובות לאזרחים: רפורמה בשירותי הבריאות, רפורמה בקק"ל, הרשות להתחדשות עירונית".

בירן טענה כי לפיד הוא שר אוצר פופוליסט ושרלטן. "אדם שמודיע במסיבת עיתונאים על חוק מע"מ אפס לפני שדיבר עם אנשי המקצוע שלו הוא שרלטן. אדם שמבטל את העבודה המועדפת בתחנות דלק לטובת עבודה עם ניצולי השואה ואנשים סיעודיים, אך לא מפריש לשם את הכסף הוא שרלטן. אמנם הרפורמה בקק"ל בחוק ההסדרים היא חשובה וחיונית, אבל אני מאמינה שהיא תבוטל, בלחצי שר החוץ אביגדור ליברמן".

שמולי דיבר גם בגנות חוק מע"מ אפס. "אין עוררין על כך שהבעיה הכי גדולה בישראל היא מחירי הדיור. כיום היכולת לקנות דירה עומדת על כ-240 משכורות בשכר חציוני. אין לנו ויכוח עם לפיד שצריך להכניס יד לכיס ולשים כסף לדיור. אבל ההונאה הכי גדולה בחוק מע"מ אפס היא שיש עכשיו צעירים שבטוחים שהם הולכים לקבל דירה, אבל יש רק 10,000 דירות ולא 100 אלף כמו שהובטח. אתם צריכים לשאול את עצמכם אם משהו השתנה בחייכם בשנתיים האחרונות ואם כן: האם זה היה לטובה?"

שטרסלר ציין כי הוא משוכנע שתקציב 2015 יעבור. "כולם רוצים להמשיך להיות בשלטון. הבעיה היא 2016, אז יצטרכו לקצץ 15 מיליארד שקל מהתקציב. חוק מע"מ אפס לא יוריד מחירי דירות, הרווח יעבור לקבלנים. הפתרון למחירי הדיור טמון אך ורק במינהל מקרקעי ישראל שמחזיק ב-93% מהקרקעות. חייבים לסגור את המינהל ולמכור קרקעות. רק זה יוריד את מחירי הדיור".

טופורובסקי אף הוא בטוח כי התקציב יעבור. "מכיוון שזה תקציב חברתי עם רפורמות בדיור, בבריאות ובחינוך. אם נרגיש זאת בכיס שלנו, נדע שהוא נכון. גם עמיתו לסיעה סולומון משוכנע כי הוא יעבור: "הוא טוב חברתי ויביא לצמיחה. בירן ביקשה לשים לב למאבקים הצפויים לאור התקציב, כמו העברת הרפורמה בקק"ל ותיירות מרפא, הרצון להקים שדה תעופה פרטי ומתן עוד נתחים מים המלח לאחים עופר. "נילחם כנגד כל הדברים הרעים בתקציב", הבטיחה.

שמולי ציין כי התקציב יעבור, "אבל זה לא מה שחשוב. אין בו בשורה כלל. הוא רק יאפשר את ההישרדות של הקואליציה לעוד כמה חודשים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email