"אלימות היא הסרטן של החברה שלנו כיום"

סו"ב ציפי וילצ'ינסקי מסבירה למה לדעתה יש להכניס טיפולים פסיכולוגיים או רגשיים כחלק מכתב שירות בפוליסות הבריאות או כחלק מהכיסוי האמבולטורי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

החודש צוין ברחבי העולם חודש המודעות לסרטן השד. חברות הביטוח השכילו להבין כי אוכלוסיית הנשים בישראל זקוקה ליחס שונה ולכיסויים בריאותיים נוספים, הכוללים בדיקות אבחנתיות, המיועדות לנשים בלבד, נוסף על ההבנה הקודמת של חברות הביטוח במסגרתה התווספו כיסויי הריון כחלק מביטוחי הבריאות והרחבתם לאורך השנים.

על אף שחבילות ההיריון בחברות ביטוח הורחבו לעומת שנים קודמות הן עדיין לוקות בחסר. החבילה אינה נותנת מענה לנשים שחוות דיכאונות לאחר לידה, ומעשית, אין סיבה שנשים וגברים ישלמו על החבילה מחיר זהה, כאשר רוב הגברים אינם יכולים לתבוע את הכיסוי הזה, אך הוא עדיין נכלל תחת כתב הכיסוי שהם רוכשים.

נפגעי האלימות משוועים לטיפוליים פסיכולוגיים ורגשיים | צילום: shutterstoc

בעוד כחודש יצוין ברחבי העולם "יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות כנגד נשים". לפי מחקרים שנעשו, מאות אלפי נשים עדיין חיות בישראל במצב של אלימות, יש הטוענים כי כמעט כל אישה שניה חוותה אלימות מאחד מסוגי האלימות על ידי בן זוגן. האלימות, פנים רבות לה: פיזית, מילולית, רגשית, מינית ואפילו אלימות כלכלית. השפעת כל אחד מסוגי האלימות האלה מקביל לאסון והוא משאיר צלקות לאורך זמן שלעיתים אינן ניתנות לריפוי, אם הן לא מזוהות ולא מטופלות בזמן הנכון.

חוצה מגזרים

לפי כחודש העליתי פוסט באחת מקבוצות הנשים הגדולות בפייסבוק, ושאלתי אם יש מישהי שחוותה או עדין חווה אלימות מכל סוג. ביקשתי שישלחו לי הודעה בפרטי. לא תיארתי לעצמי שאקבל כל כך הרבה הודעות וסיפורים של נשים המאשרות שחוו, וחלקן עדין חיות תחת אלימות.

רובן המוחלט סיפרו על הקושי להתמודד עם אלימות מצד בן הזוג. הפחד, חוסר האונים, הבושה והקושי בהתמודדות עם החשיפה מול בני משפחה או חברים, הצורך לבקש עזרה, והצורך בתמיכה כלכלית ופסיכולוגית מהווים מחסום שנראה כאילו הוא בלתי עביר.

האלימות חוצה גילאים, מגזרים, מעמדות ודתות. היא קיימת בזוגיות צעירה ללא ילדים ומסתבכת כשיש ילדים או והרבה יותר כשהם מגיעים לגילאים מבוגרים יותר. לכל חתך גיל הקשיים והפחדים שלו.

הנשים האלו חיות תחת איום תמידי על חייהן, ואין זה משנה אם זה איום ממשי של רצח או איום על הנפש שנרמסת ונרצחת בכל יום מחדש. הן משוועות לעזרה, להקשבה, לתמיכה ולטיפוליים פסיכולוגיים ורגשיים.

מעטפת ליווי

הפגיעה אינה רק בהם בגוף ובנפש. זוהי פגיעה שעוברת בתורשה גם לילדים שימשיכו את המעגל וימשכו להיות קורבנות של מעשי האלימות או אלימים בעצמם. וזה משליך גם על הבנה מוטעית בבניית מערכת יחסים.

חלקן הגדול של הנשים טען כי כתבות במדיה, תוכניות בטלוויזיה ומאמרים בנושא נתנו להן הרבה כוח והבנה כי מה שהן חוות ועוברות אינו תקין וחייב להשתנות, וכי הן לא רוצות להיות הפרצוף הבא שמופיע בעמודי השער, באתרי האינטרנט ובתכניות הטלוויזיה כנרצחות הבאות. לחלקן זה נתן אומץ להתחיל ללכת בדרך של יציאה מהמעגל החולה הזה.

כולן, ללא יוצא מן הכלל, נעזרות בטיפולים פסיכולוגיים וטיפולים רגשיים, ולכולן ברור שכדי לצאת משם צריך מעטפת של ליווי, תמיכה ועזרה כלכלית. חברות הביטוח חייבות להכניס כחלק מכתב שירות בפוליסות הבריאות או כחלק מהכיסוי האמבולטורי טיפולים פסיכולוגיים או טיפוליים רגשיים.

כיסוי מותאם

טיפולים כאלה הם חלק מטיפולים בריאותיים ומצילי חיים לא פחות מבדיקה אבחנתית לגילוי מוקדם לסרטן השד, או כל סרטן ומחלה אחרת. אלימות היא הסרטן של החברה שלנו כיום, והיא הבעיה של כולנו. היא עוברת בתורשה לדורות הבאים אם לא מטפלים בה וגודעים אותה לחלוטין.

אני קוראת למנכ"לי חברות הביטוח ולממונה על רשות שוק ההון, ד"ר משה ברקת, להכניס לפוליסות הבריאות כיסוי לליווי לנשים ולגברים במצוקה נפשית, ואפשרות לסדרת טיפולים בשנה בעלות מסובסדת כמו שניתן לרכוש טיפולי רפואה משלימה.

בריאות הנפש של החברה של הנשים והגברים חשובה לא פחות מבריאות הגוף. זוהי תרומתנו במניעת מחלות פיזיות ונפשיות, ומתן סיוע לנשים שחיות במצוקה ובאלימות להיעזר באנשי מקצוע ולהעניק להן ולילדיהן חיים.  

הכותבת הינה בעלת סוכנות ביטוח "וילצ'ינסקי" וחברת הוועדה הבינדורית בלשכה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email