אל תגידו לא ידענו, לא שמענו

דוח הביקורת החקירתית של רו"ח נבון־וייספלד על הלשכה מעיד על שחיתות ומעשים הגובלים בפלילי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אקדים ואומר, מתוך גילוי נאות, כי מלכתחילה כוונתי הייתה לכתוב על רצונו של אלפרד אקירוב להשתלט על כלל חברה לביטוח באמצעות חברת הנכסים אלרוב נדל"ן הבורסאית. לנו כסוכנים כדאי לדעת, אם יקבל אקירוב שליטה על כלל, כי נושא בחובות והתחייבויות שיש לו בחברות האחרות שלו והם גדולים מאוד.

בכלל ביטוח מיליארדי שקלים של קופות פנסיה של חלק נכבד מהציבור ולמעשה הם גם הלקוחות שלנו, כי אנו מכרנו ומוכרים להם ביטוח ופנסיות. בראותנו סכנה זו אנו חייבים להיות הראשונים להזהיר ולא לעמוד מנגד.

דוח הביקורת מעלה חשד להתנהלות בעייתית בנושא כספים ושכר עובדים בכירים | צילום: shutterstock

מניסיון לא רחוק ראינו בעבר אוליגרכים אשר הפילו חברות וביקשו "תספורות", אשר לצערי הציבור הוא ששילם בסופו של דבר. האמת היא כי בכוונתי היה לפנות אל לשכת סוכני הביטוח ולעמוד כנגד כוונתו זו של אקירוב וביחד לגייס את הממונה ברקת ואת כל משרד האוצר, והכל כדי לעצור את אקירוב.

דרך חדשה

אך במחשבה שנייה, ולאחר שקראתי את דוח הביקורת החקירתית מטעם רו"ח נבון־וייספלד על ההתנהלות בקדנציה הקודמת, החלטתי להתמקד בו כי אנחנו ערב בחירות של מי שיעצבו את פני הלשכה בשנים הקרובות.

חברים, עוצו עצה, היוועצו ותחשבו עכשיו ועוד בטרם הבחירות ללשכה ותחליטו היטב היטב מי אתם רוצים שיוביל את הלשכה בעתיד; מי הוא הרציני ביותר אשר לא בא לעשות לעצמו והוא ישר דרך ומוסרי ואשר הוא ירכיב את הקבינט הטוב ביותר שיסייע לו להוביל את הלשכה לדרך חדשה.

להלן התייחסותי לדוח הביקורת החקירתית: בכאב ובצער קראתי את דוח הביקורת החקירתית ע"י רו"ח נבון־וייספלד, וזאת כמי שהלשכה חשובה לו ויקרה לו מאוד. אני בטוח כי כולנו חפצים בחיותה של הלשכה; לכן, אני מבקש להזהיר ולומר לכם חברים, שלא תגידו – לא ידענו, לא שמענו. הדוח זמין לחברי הלשכה באתר הלשכה.

הוצאתי מספר ציטוטים מתוך דוח הביקורת המדברים בעד עצמם והמעידים עד כמה השחיתות הנה אם כל חולי. ואני בטוח שתשאלו גם היכן הייתה מועצת הלשכה אשר מתפקידה לבקר את פעילות ועד המנהל של הלשכה ואת כל המתרחש בלשכה. גם אותם יש לנו לשאול היכן הייתם או מה מנע מכם לעצור את כל הגנבים והשחיתות אשר מתוארים ונגלים לנו בדוח הביקורת, ומעניין מי סתם לכם את הפה.

אוסיף, כי דוח הביקורת נדרש על ידי יוסי אנגלמן וזה היה התנאי העיקרי בטרם קיבל עליו את התפקיד.

להלן ציטוטים מתוך דוח הביקורת החקירתית, כפי שנכתבו בדוח:
ציטוט א': "סיכום פרק זה מלמד על התנהלות בלתי מתקבלת על הדעת עת אדם בכיר ככל שיהיה מתנהל ללא פיקוח וללא בקרה שולט בתנועות כספיות מהותיות בתקציב הלשכה כאילו בעסק פרטי שלו".

ציטוט ב': "יש לקיים בדחיפות דיון בממצאים אלה על מנת לוודא נאמנות. לסיכום הביקורת גורסת שההתנהלות בנושא השכר של העובד הבכיר גובלת בשערורייה רבתי".

ציטוט ג': "מדובר בסוג של הסכם פשרה או דמי שתיקה. ערך השקיפות והסטנדרטים שהופרו במקרה אמורים להיות חלק מאבני הדרך לאמון של חברי הלשכה בכל האמור לניהול כספי הלשכה והמטרות המשותפות של כלל סוכני הלשכה אשר נותנים את אמונם במנהלי הלשכה ונבחריה".

"להתאגד למען הלשכה"

ולידיעתכם יש עוד מספר רב של ציטוטים המעידים על שחיתות ומעשים הגובלים בפלילי. וקטנה היריעה מלהוסיף. כל הציטוטים הנ"ל הם מתוך ההערות של המבקר רו"ח נבון־וייספלד ואיני רוצה להוסיף ולצטט את כל ההערות הנוספות אשר חלקן כאמור גובל בפלילים. ואני עדיין תמה ושואל מה היה האינטרס של אותם אנשים נבחרים כולל עובדים בכירים שניהלו את הלשכה ולגרום לכך שהלשכה תגיע לתהומות עמוקים אשר סופן מי יישורנו? ומה יקרה כאשר הליך פלילי ייפתח לאחר חקירה וביקורת של רשם העמותות, ולאן נגיע?

לסיכום, לדעתי צריך לעשות מעשה באופן מיידי באם חפצי חיים מקצועיים אנו כסוכני ביטוח. והאם עדיין חשובה לנו הלשכה.

חברים, כולנו צריכים להתאגד ולהחליט כיצד למצוא מוצא.

הכותב הוא סו"ב חבר הלשכה. כותבי הטורים ב"ביטוח ופיננסים" הם כותבים עצמאיים המספקים פרשנות וסקירת תופעות עכשוויות בתחום התמחותם ועל פי דעתם האישית בלבד. התוכן הוא מטעמם ובאחריותם והוא אינו תוכן ממומן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email