אם אין בריאות – אין כלכלה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בראשית דברי אומר שהבריאות היא מעל לכל. אם אין בריאות – אין כלכלה. בדברי אתייחס בעיקר למצוקת העצמאים שעיקר הנטל וההפסד הכספי מוטל על כתפיהם וזוהי איננה הפעם הראשונה. נגיף הקורונה גורם לנזק כלכלי עצום, יותר משתי מלחמות העולם. במקרה הזה של הנגיף, כלל הציבור נפגע. כידוע, עמוד שדרה כלכלי של כל משק בעולם – הם העצמאים.

בישראל יש כ־545 אלף עצמאים שמעסיקים למעלה מ־2 מיליון עובדים. כל יום שעובר מגדיל את הנזק הכלכלי. את הסוף לא רואים באופק. חוסר הודאות מעצים עוד יותר את המשבר. אי ודאות גורמת לכך שהצריכה יורדת, מה שעלול להביא למיתון כלכלי. בעת הזו אנשים שומרים על הכסף – ובצדק, לא נכנסים להתחייבויות.

מיכה אדוני | צילום: באדיבות הלשכה

נכון לימים אלה, חנויות נסגרות, קניונים, אולמות אירועים, מסעדות, בתי מלון, כנסים ואירועים מתבטלים, חברות התעופה וסוכני הנסיעות על סף פשיטת רגל ובעצם רוב העסקים במדינה במצב סגירה. עשרות אלפי עובדים מפוטרים וחלקם נשלחים לחל״ת. למרות זאת, מצבם של השכירים ובפרט עובדי המדינה טוב לאין שיעור ממצב העצמאי.

כמה זה מקומם שעצמאי במדינת ישראל לא זכאי לדמי אבטלה, לא לימי חופשה, לא לימי מחלה. אשמות בכך כל ממשלות ישראל לדורותיהן מאז קום המדינה שהזניחו סקטור חשוב זה. במידה והמצב הזה יימשך, עצמאיים יעמדו בפני בחירה: להביא אוכל הביתה לילדים או שמירה על בריאות הציבור. דילמה לא פשוטה.

העסקים קורסים

לטעמי ההחלטות "לסיוע" לעצמאים הם לעג לאינטלגנציה. המדינה אומרת לעצמאים אנו עוזרים לכם ואנו לצידכם. נעמיד לכם ערבות מדינה לקבלת הלוואות מהבנקים בריבית של 5%־4. אבל הלוואות לא יעזרו אם העסק קורס. עוד "הטבה" של המדינה: נדחה לכם את התשלומים, אבל לא נבטל לכם אותם. ניתן מענק של 6,000 שקל רק למי שיוכיח שהכנסתו ירדה בשיעור של 25% לפחות. הוקצו לכך רק 250 מיליון שקל.

אני מציע, לגבי עסקים בלבד, וזאת בסיוע של יו"ר ההסתדרות:

  • ביטול כל התשלומים למדינה, בשלב הזה למשך שלושה חודשים.
  • כניסה של המדינה למו"מ עם משכירי הנכסים לביטול שכ"ד למשך שלושה חודשים, ואם יש צורך שהמדינה תכניס את היד לכיס.
  • פניה לחברת החשמל, להוצאה לפועל, לחברות הביטוח ולבזק למתן דחיה של שלושה חודשים בתשלומים.
  • פניה לבנקים לביצוע דחיה של שלושה חודשים להלוואות, משכנתאות ופריסתן מחדש.
  • מתן מענק מיידי למי שהכנסתו ירדה, בגובה 5,000־10,000 שקל.

יש שיאמרו מנין תביא המדינה את הכסף. זה נכון. הברירה חמורה יותר – קריסה כלכלית של רוב העסקים ופיטורי מאות אלפי עובדים שיפלו נטל כלכלי על המדינה בקבלת דמי אבטלה. אז שתחליט המדינה מה יותר טוב. המדינה צריכה לשנס מותניים ולבצע גם צעדים לא פופולריים, כמו להגביל באופן זמני פנסיות וקצבאות עד 20,000 שקל בחודש ולשני בני זוג עד 30,000 שקל. חברי כנסת ושרים צריכים לשמש דוגמא ולקצץ 50% בשכרם למשך שלושה חודשים.

הכותב הוא יו״ר מחוז חיפה והצפון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email