אנומליה בשוק בין השקעות בנכסים לא סחירים לבין נכסים סחירים

בהרצאתו בנושא “שיערוך נכסים לא סחירים" סקר פרופ' זיו רייך את היתרונות והסיכונים בהשקעות בנכסים לא סחירים; גם סו"ב אייל רחוביצקי התייחס לנושא בהרצאתו על "הסוכן כמומחה הפיננסי לבניית עושר"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בהרצאתו בנושא “שיערוך נכסים לא סחירים” בכנס הפנסיוני באילת, סקר פרופ’ זיו רייך, דיקן ביה”ס לביטוח של המכללה האקדמית נתניה, את היתרונות והסיכונים בהשקעות בנכסים לא סחירים. “נכסים לא סחירים הם כאלה שאינם נסחרים בבורסה, אלא נרכשים באופן פרטי כהשקעה באמצעות גופים, לא בתוך תיק השקעות המנוהל בבנקים. מדובר בהשקעות כמו בחברות הזנק, נדל”ן מניב, קרנות גידור, אג”ח לא סחיר, הלוואות חוץ בנקאיות, קרנות השקעה פרטיות ועוד”, רייך פירט.

היתרונות שבהשקעות בנכסים לא סחירים הם: בסביבת ריבית נמוכה פוטנציאל התשואה בנכסים אלה גבוה יחסית, רמת הסיכון קטנה כשאפשר לקבל בטחונות ואפשר גם לגוון את רמות הסיכון; מדובר בהשקעה יציבה יחסית שאינה חשופה לתנודתיות של הבורסה; פיזור הסיכון בתיק ההשקעות והרחבת התמהיל.

פרופ' רייך בכנס הפנסיוני 2019 | צילום: באדיבות הלשכה

מנגד הסיכונים הם: סיכון הריבית בהיוון שיכול להביא לירידת ערך הנכס והשיערוך הלא נכון עלול לפגוע בתשואה; נזילות נמוכה יחסית לבורסה; פיזור נמוך מגדיל את הסיכון; שקיפות – בבורסה יש תשקיפים, יש ניתוחי אנליסטים והמשקיע יודע כל הזמן את מצבו. קרנות שמשקיעות בנכסים לא סחירים מתנהלות כמו בקופסה שחורה. לכן המשקיע חשוף למצבים של חוסר אינפורמציה לגבי השקעותיו; סיכון ענפי – יש המתלהבים למשל מנדל”ן – ואז משקיעים רק בנדל”ן. להיזהר מלהיצמד רק לענף אחד; סחירות מוגבלת – הנכסים הלא סחירים אינם ניתנים למימוש מהיר, כמו גם רכישתם. אלה כפופים להחלטות של ועדות השקעות ודירקטוריונים של הגופים המנהלים, ולפעמים אפשר לפספס מומנטום בגלל ההליכים הרגולטוריים.

לדברי פרופ’ רייך, כשיש ירידות בשוק ניירות הערך בבורסה, המשקיע נפגע. בשוק הנכסים הלא סחירים, ממשיכים המשקיעים ליהנות מהתשואה המובטחת או נפגעים הרבה פחות. זה יוצר אנומליה בשוק; למשל קופת גמל אחת שנסחרת בבורסה ומחזיקה בנכס מסוים וקופת גמל אחרת מחזיקה ישירות באותו נכס. במקרה של ירידות בבורסה, קופת הגמל הנסחרת תציג הפסד, והקופה הלא נסחרת תמשיך לספק את התשואה הקבועה, למרות ששתיהן מחזיקות באותו נכס”, ציין רייך.

"בהשקעות אלטרנטיביות גם כשהבורסה יורדת הלקוח ייהנה"

סו"ב אייל רחוביצקי, חבר הוועדה הפנסיונית בלשכה, התייחס אף הוא לתחום ההשקעות האלטרנטיביות בנכסים לא סחירים בהרצאתו בכנס בנושא "הסוכן כמומחה הפיננסי לבניית עושר".

"כשאנחנו מתכננים את העושר של הלקוח, אנחנו דואגים לו ודואגים שהוא יישאר נאמן. אנחנו דואגים שאת כל החסכונות שלנו, אנחנו ננהל", אומר רחוביצקי והוסיף: "כשלקוח מגיע לגיל הפרישה עם חיסכון של מיליון או מיליון וחצי, אתם נהנים מזה. בעולם ההשקעות האלטרנטיביות אין תביעות ואין מחלות ולכן התיק האלטרנטיבי הוא טוב. גם כשהבורסה יורדת – הלקוח ייהנה מעוד רבע אחוז על הכסף שלו", אמר.

"שמעתם שהיועצים יוצאים מהבנקים? אם פעם לקוח היה חוסך כמה שקלים הוא היה הולך ליועץ שלו בבנק, היום אין לו כבר עם מי לדבר. אתם היועץ הכלכלי שהוא צריך לפגוש ראשון". רחוביצקי הבהיר כי סוכן הביטוח צריך להיות המגן המשפחתי. "אתם יכולים להיות המבטח המשפחתי, הדואג לכל האינטרס של הלקוח. תמיד יהיו מבצעים אבל כשמציעים לו את מה שמתאים הוא באמת יתקדם. אתם תהיו גם היועץ הכלכלי שידריך אותו החל מקופת גמל לחיסכון לכל ילד, ועד לבחירת המוצר הפנסיוני. כל פעם שהלקוח יקבל מכם תשובה נכונה זה שווה לו כסף", סיכם.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email