"אנחנו נוביל ביחד עם האוצר צורת תגמול נוספת, בנוסף לזו שאנו מקבלים מהיצרנים"

בראיון אחד על אחד, במסגרת ועידת עדיף, התייחס נשיא הלשכה לנושא דמי הניהול הנמוכים בקרנות ברירת המחדל ולהסכם צרוף לרבים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"קרנות ברירות המחדל הנבחרות מהוות דבר שצריך להתחשב בו. לפחות שלושה בתי השקעות הודיעו שיעבדו עם סוכני ביטוח בקרנות ברירות מחדל והם מתגמלים את סוכני הביטוח. הלקוח החלש צריך את סוכן הביטוח".

כך אמר נשיא לשכת סוכני ביטוח סו"ב ליאור רוזנפלד בשיחה של אחד על אחד עם אליצפן רוזנברג, עורך Ynet כלכלה, שהתקיימה במסגרת ועידת עדיף. רוזנפלד התייחס בכך לנושא דמי הניהול הנמוכים בקרנות ברירת המחדל. בהתייחסו לנושא צירוף לרבים אמר רוזנפלד: "ניגשנו לבג"צ על עמלות העבר שגם את זה רצו לקחת. ניגשנו וניצחנו ואנחנו ממשיכים להיות מתוגמלים על עמלות עשר שנים אחורה כי סוכני הביטוח הביאו לקוחות לחברות הביטוח והם ממשיכים לתת שירות עד היום. המנקה או המטפלת או המלצר במסעדה בסופו של יום מקבלים שירות מסוכן ביטוח. האנשים החלשים יותר בשוק העבודה מקבלים שירות מסוכני ביטוח – והסוכנים צריכים להיות מתוגמלים. בנושא ההסדר לרבים העתידי נצטרך למצוא פתרון".

רוזנפלד בכנס אלמנטר 2018 באילת | צילום: שלומי דעי

רוזנברג: "אנו יודעים שהפיקוח יעשה בחינה מחודשת בכל הקשור לביטוחי מנהלים, שהוא מקור הכנסה משמעותי לסוכני הביטוח, אולי זה ייגדע או יצטמצם…”.

רוזנפלד התייחס לכך ואמר: "נפגשנו עם הממונה על שוק ההון. אני לא מכיר ביטוח מנהלים שייגדע. יש דרישה מרשות שוק ההון שמומשה על ידי חברות הביטוח, להגיש בריסקים תעריפים שונים וחדשים שקיימים בתוך ביטוח המנהלים. ביטוח המנהלים הוא מוצר מצוין עם יתרונות וסוכני הביטוח ידעו ויידעו לתת ייעוץ נכון  למבוטח הקצה – איזה חסכון פנסיוני לרכוש. גם כאן נצטרך לחשב מסלול מחדש בנושא התגמול ואנחנו מובילים בשיתוף פעולה עם האוצר צורת תגמול נוספת, בנוסף לעמלה מהיצרנים. לא נוותר על העמלה מיצרן", הדגיש נשיא הלשכה, "אבל יש פעולות שבהן סוכן הביטוח רשאי, זכאי וחייב לקבל תגמול מהלקוח. פעולות של ייעוץ, הכוונה, בדיקת תיק – על זה סוכן צריך להיות מתוגמל, בנוסף על עמלה מהיצרן".

ביטוח נסיעות לחו"ל

בנושא ביטוחי נסיעות לחו"ל הדגיש נשיא הלשכה כי “החל מה־10 באוקטובר 2018 סוכני הנסיעות לא יכולים למכור ביטוח נסיעות. יצאה טיוטה מרשות שוק ההון שמדברת על כך שתינתן ארכה של שמונה חודשים נוספים. נילחם בטיוטה הזו. הטענה שעומדת מאחורי הוצאת הטיוטה היא לתת לסוכני הנסיעות את הזמן להכשיר את הצעת החוק שהגיש ח"כ רוברט אילטוב שתאפשר למכור ביטוח נסיעות. אני לא מכיר בהצעות חוק שהגשנו, שהכשירו חוזר שיאפשר בינתיים למכור.

"הגשנו הצעת חוק שתחייב חברות ליסינג והשכרה לבצע ביטוח צד ג'. לא ראיתי שיצא חוזר שמחייב ביטוח צד ג' כדי להעביר נושאי חקיקה. האם היו נותנים לנהג שלא אוחז ברישיון נהיגה לנהוג בכביש? איך נותנים לסוכן נסיעות שאין לו ניסיון למכור ביטוח נסיעות? לא נאפשר לזה להתממש ולא ניתן לטיוטה לעבור. יש לנו שימוע בשבוע הבא מול משרד האוצר וננקוט בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו. לא נאפשר למי שאין לו רישיון למכור ביטוח. לא יכול להיות שסוכני נסיעות ימכרו ביטוח נסיעות".

שנה עתירת הישגים

בהתייחסו לשאלת המנחה על המאבקים אותם חווה נשיא הלשכה בתוך הלשכה וקושי בהעברת החלטות, אמר רוזנפלד: "למרות הכל הגענו להישגים. אנו מסיימים שנה עתירת הישגים – גם בתחום התקשורתי רואים אותנו, אנו בולטים. בתקשורת לא ניתן להתעלם מסוכני הביטוח. אין אייטם שמדברים על סוכני הביטוח ואנו לא נמצאים שם. מול רשות שוק ההון פתחנו דף חדש ועובדים איתם בשיתוף פעולה מלא וגם מול חברות הביטוח.

"יש בעיות מבית ויש גורמים שלא השלימו עם תוצאות הבחירות ועם זה שנבחרתי לנשיא הלשכה ואני מוביל אותה להצלחות. היו בחירות וציבור הסוכנים אמר דברו. לשכת סוכני ביטוח נמצאת במקום טוב יותר וחזק יותר מול כל הגורמים. נמשיך להתעצם כדי לשמור על המעמד, הפרנסה, והנראות מול התקשורת ורשות שוק ההון ואנחנו עושים זאת בהצלחה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email