כנס אלמנטר 2018 "אני מבטיח – המפגע שנקרא מוקדנים ייעלם, או בהבנה או בחקיקה"

נשיא הלשכה קורא לחברות הביטוח להפסיק להשתמש ב"חאפרים" במכירת ביטוח, ומספר על השינוי לטובה ביחסים עם רשות שוק ההון תחת הממונה החדש

"בשנה האחרונה נפגשתי וראיתי מקרוב את המנהיגות הלאומית של מדינת ישראל' ולמדתי שהוויטמין שהכי חסר לנו בישראל הוא ויטמין – A ויטמין האומץ. המנהיגות הלאומית חייבת להתחזק בו בהקדם. חסרה לנו מנהיגות שמבטלת את הפופוליזם והחנופה ומובילה להחלטות בעלות אומץ ותעוזה. מנהיגות שאין לה אומץ – לא ראויה להוביל ציבור".

כך אמר סו"ב ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני ביטוח, בערב הפתיחה של כנס אלמנטר שהתקיים השבוע באילת. לערב הפתיחה הגיעו השרים איילת שקד וצחי הנגבי, חברי כנסת, מנכ"לים ויו"רים של חברות ביטוח, וראשי ארגונים מקצועיים.

רוזנפלד בכנס אלמנטר 2018 באילת. "יש הידברות ועבודה משותפת עם רשות שוק ההון" | צילום: שלומי דעי

רוזנפלד פנה אל שרת המשפטים שקד ואמר לה, שמתוך המנהיגות הנ"ל "הערב זכינו לארח מנהיגה אמיצה שוויטמין A נמצא אצלה בכמויות הדרושות. חברתי, שרת המשפטים איילת שקד, אני פונה אלייך דווקא כי את יודעת להבחין בין דרג מקבלי ההחלטות ומעצבי המדיניות לבין הדרג המבצע את המדיניות. מה שקרה פה בשנים האחרונות בענף הביטוח היה שבירת כללי המשחק הדמוקרטי. הממונה על רשות שוק ההון הקודמת ביטלה כל דעה מנוגדת, והוזילה באופן חד ובוטה את מעמדה של ועדת הכספים ופגעה בנבחרי הציבור – זה מצב שאסור שיחזור. הפופוליזם ששלט בקרב בעלי עמדות מפתח חייב להסתיים. דרג נבחר צריך לקבוע מדיניות – ודרג מבצע צריך לבצע – ואם לא יבצע המחוקקים צריכים לדאוג שיבצע", ציין רוזנפלד.

עבודה משותפת

נשיא הלשכה התייחס לממונה החדש על רשות שוק ההון ד"ר משה ברקת, שנאם למחרת בפני הסוכנים, ואמר: "אני בטוח שמה שהיה לא יהיה. הימים בהם הענף מדווח על חוזרים דרקונים דרך התקשורת, הזמנים בהם כל חמישה ימים נוחת חוזר חדש – הימים האלו לא ישובו עוד לענף הביטוח. מה שהיה – לא יהיה עוד", הדגיש נשיא הלשכה והוסיף: "אני יכול לגלות שיש היום הידברות עם רשות שוק ההון והעומד בראשה, יש עבודה משותפת ויש כבוד הדדי".

רוזנפלד התייחס לחשיבות האחדות בבית המשותף לסוכנים: "זו משימה שאין לה תאריך סיום, בניין הכוח שלנו זה מעשה שאין לו תאריך תפוגה, על עוצמתנו וכוחנו צריך לעבוד כל הזמן וללא הפסקה. בשנה הזאת גם למדתי שכוחנו הוא באחדות הבית המשותף שלנו. את בניית העוצמה של הלשכה החלו קודמיי, נשיאי הלשכה בעבר שחלקם נמצאים כאן איתנו באולם, זו ההזדמנות להודות לכל נשיאי העבר שהשאירו בידינו לשכה איתנה".

כוח ציבורי עוצמתי

רוזנפלד מנה את הישגי הלשכה בשנה האחרונה:

  • ניצחנו בבג"צ הסדר לרבים והוכחנו כי הצדק חזק מכל דבר, מה שהציג לכולנו את מעמדו וחשיבותו של הסוכן.
  • מנענו מסוכני הנסיעות להמשיך ולשווק ביטוח נסיעות לחו"ל.
  • הגדלנו את כמות חברי הלשכה בכ-400 חברים, ובחודשים הקרובים נחצה את רף 5,000 חברי לשכה ועד סוף הקדנציה נגיע ל-6,000 חברים.
  • הרחבנו את קשרי הממשל של הלשכה, ויש היום ללשכת סוכני ביטוח בישראל את הלובי הציבורי והפוליטי החזק ביותר שהיה לה אי פעם.
  • העצמנו את מערך התקשורת – הלשכה היום היא גוף יוזם, דוחף, יש לנו כלים תקשורתיים, אנחנו לא מוותרים באף חזית ציבורית, אין זירה תקשורתית שאנחנו לא נוכחים בה, אין כלי תקשורת שאנחנו לא מגיעים אליו.

את בניין הכוח הזה לא בנינו בשביל עצמנו, עשינו זאת בכדי שיהיו בידנו את הכלים להגן על המקצוע. בכדי שנוכל להבטיח ענף ביטוח עם עתיד, ענף ביטוח עם אופק.

בכנס הזה נמצאים בכירי הממשל, שרים, חברי ועדת הכספים של הכנסת, מובילי דעה, עיתונאים בכירים, בכירי ענף הביטוח ומנהלי החברות. כל אלו מצטרפים לכנס האלמנטרי של לשכה גדולה וחזקה. העוצמה של הלשכה מעידה על הכוח הציבורי והמקצועי שיש לה. ויותר מכל כשאנחנו מאוחדים – אנחנו עומדים בצד המנצח.

שיווק ישיר

בהתייחסו לשיווק הישיר, פנה רוזנפלד אל מנכ"לי חברות הביטוח: "השקיעו בסוכני הביטוח, אנחנו המשווקים הטובים ביותר שלכם; שום שיווק ישיר לא יוכל להחליף את סוכן הביטוח המקצועי;  שום טאבלט על סטנד בבית מרקחת,  או מוכרנית שמוכרת ביטוח ביחד עם מתקן של מים מינרלים לא יוכלו להחליף את הציבור שיושב כאן    אין מקצוענות בטלפנות, הפסיקו את עקיפת הסוכנים, הפסיקו את השיווק הישיר – תוציאו את החאפרים מהמקצוע", קרא לקול תשואות קהל הסוכנים, והוסיף כי "הביטוחים ארוכי טווח קובעים את עתיד החוסכים והמבוטחים, בבריאות, בחיסכון, בסיכונים, בפנסיה ובכל ענפי האלמנטר זה מקום רק לאנשי מקצוע. חיים – פנסיה – בריאות – סיעוד, ביטוח עסק נכון, ביטוח דירה מקצועי זאת אחריות – אל תתנו את האחריות הזאת לטלפנים.

"אני מודיע ומתריע – המפגע הזה יעבור מעולם הביטוח. טוב שנעשה זאת בהבנה ובהידברות מאשר בחקיקה", הזהיר נשיא הלשכה.