ח"כ דוד אמסלם: "אני עובד רק עם סוכן ביטוח"

ראיון עם ח”כ דוד אמסלם יו”ר הקואליציה מטעם הליכוד על מצב הקשישים במדינה, ועל החשיבות החיסכון הפנסיוני; אמסלם אף סבור שעדיף לסמוך על סוכן הביטוח מאשר על משיבון או מוקדן
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

סרטון הבחירות של יו”ר הקואליציה בכנסת, שגם יישא דברים בכנס הפנסיוני של הלשכה בשבוע הבא, מתמקד בנושאים חברתיים ולא בסוגיות ביטחוניות ואחרות. רבים מכירים את אמסלם כשכפ”צ של הליכוד והעומד בראשו, בנימין נתניהו, אבל אמסלם היה פעיל מאוד בכנסת בנושאים חברתיים ושיתף פעולה לצורך קידומם גם עם האופוזיציה.

שאלנו אותו מה דעתו על מצב הקשישים בישראל וחשיבות החיסכון הפנסיוני.

אמסלם: "אחד הדברים שחשוב לטפל בו הוא דיור מוגן; היום הוא גם יקר מאוד ונמצא בחוסר משמעותי מאוד. צריך תכנית מתאר להגדלת מספר בתי דיור מוגן.

דוד אמסלם | צילום: נתי גולד

"לגבי קצבת זקנה – לא יכול להיות שאיש מבוגר חי מקצבה של 2,800 שקל במקרה הטוב. חייבים לאפשר לכל בן אדם בוודאי שבגיל השלישי, לחיות בכבוד. הזכות לחיות בכבוד זו זכות בסיסית בכל חברה. האנשים המבוגרים במדינה הם האנשים שבנו את המדינה – זו העברת מקל מדור לדור”.

חברה שלא דואגת לחלשים תתפורר בסוף

אז למה כשבאים עם הנושאים האלה לאוצר, תמיד אין כסף?

אמסלם: "הנושא של העלאת קצבת הזקנה באופן משמעותי מסתכם בסופו של דבר בעשרות מיליארדי שקלים. מדובר באירוע מז’ורי ולכן באוצר נרתעים מכך. אני חושב, שלאחר שנסיים עם נושא קצבת הנכות, נהיה חייבים להיכנס לנושא קצבת הזקנה.

"לגבי החיסכון הפנסיוני – אני שמח שיש חוק פנסיית חובה, אבל יש הרבה מרכיבים בשכר שלא נכנסים לחיסכון הפנסיוני, בעיקר בסקטור הציבורי – עובדים ברמות הביניים יש להם מרכיבים לא פנסיוניים, וכשהם פורשים הם מגלים שכשהם עבדו הם קיבלו 8,000 שקל בחודש, ובפנסיה הם מקבלים 4,000 שקל בלבד.

"לכן צריך להכליל את רוב מרכיבי השכר בפנסיה, כדי שתהיה קרובה למה שהשתכרו כשעבדו ולא שיגידו להם – תוספת רכב זה לא פנסיוני, כוננות זה לא פנסיוני ושעות נוספות זה לא פנסיוני. אלה דברים שצריך לקדם – אפשר בצורה מדורגת ולהתחיל לצמצם את היקף הבעיה. חברה שלא דואגת לחלשים ולקשישים בסוף היא תתפורר. זו רק שאלה של זמן".

מדוע הצמיחה הכלכלית לא מחלחלת לשכבות הנזקקות שנאלצות להתבסס על עמותות?

אמסלם: "היא כן מחלחלת. תמיד העשירים יתעשרו יותר – זו תופעה כלל עולמית. אבל הפערים בין השכבות החלשות לגבוהות מהן הצטמצמו בשנים האחרונות. מדד אי השיוויון בהכנסות הצטמצם, אבל הוא צריך להמשיך ולהצטמצם. אני חושב, שפערים גדולים מדי מזיקים לחברה. אנחנו אמנם, מדינה קפיטליסטית של משק חופשי ולתת ליזמות לפרוח; פחות בירוקרטיה, פחות רגולציה. מצד שני אנחנו חברה חמלתית, שגם תומכת בשכבות החלשות. בסופו של דבר, גם שכר המינימום עלה בצורה דרמטית בכ־60% בשנים האחרונות, שזה דבר מבורך. עוני תמיד יישאר.

"צריך בוודאי לחזק במקומות כמו מזון, תרופות, שהחברה צריכה לתמוך בכך, בהובלת הממשלה. תקציב הרווחה בישראל הוא לדעתי השלישי בעולם בגודלו. כל הממשלות בישראל מאז ומעולם תמכו בשכבות החלשות. יש גם ארגונים וולונטריים, שיש להם מקום בחברה דמוקרטית וחמלתית וטוב שכך".

יש מגמה לייתר את סוכני הביטוח בקמפיינים גלויים וגם במדיניות רשות שוק ההון. מה אתה חושב על סוכני הביטוח?

אמלסם: "לי יש סוכן ביטוח. אני פונה אליו בכל שאלה והוא תמיד זמין; אני מאמין בעצה שהוא נותן לי, במקצועיות שלו ביחס האישי. בסופו של דבר מדובר בסוגיות מאוד חשובות בחיים, ואני חושב שלקבל ייעוץ ושירות מסוכן ביטוח עדיפה על משיבון או מוקדן שירות, שבסוף מסתבר שזה לא בדיוק מה שרציתי. זו דעתי האישית. אני עובד רק עם סוכן ביטוח – אני מפקיד בידיו את כל הקופות ואת כל הביטוחים, כי הוא מבין ואני סומך עליו".

מה אתה צופה לליכוד בבחירות? 

אמסלם: "אנחנו מפלגה שבין היתר היא מפלגה חברתית ואנחנו נמשיך גם בקדנציה הבאה להתמקד בנושאים האלה. ישראל נמצאת היום במצב כלכלי טוב מאי פעם וגם ביחסים הבינלאומיים. ישראל בעשירייה הראשונה של הכלכלות החזקות ובין היתר זה נובע מהשפעתה הגלובלית בכל תחום. בעבר תמיד היינו מדינה במצב הישרדות והיום אנחנו מדינה עם כוח בכל תחום ברמה העולמית".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email