"אני עוזב את הלשכה כשהיא ארגון מסודר ובריא"

רענן שמחי, מנכ"ל הלשכה היוצא, ממחיש בראיון פרידה מיוחד את נקודת מבטו על תפקיד המנהל: "מנהל טוב צריך לרדת לרצפת הייצור כדי לוודא שכל מי ששותף ליעד אסטרטגי שנקבע בארגון פועל נכון"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כמעט 5 שנים, תחת שני נשיאים, ניהל רענן שמחי את לשכת סוכני ביטוח ביד רמה אך בדרכי נועם. שמחי הוא מהמנהלים שמשאירים חותם ברור על הארגון אותו הם מנהלים; הוא איש ניהול מובהק ואיש ביצוע שנכנס לפרטים הקטנים ביותר כדי ש"לא יהיו הפתעות", ובטח לא משאיר מקום למזל.

כמנכ"ל הלשכה הוא ידע לדרוש מעובדי ופעילי הלשכה, אך תמיד עשה זאת בגישה מקצועית ואף חברית. בטקס הפרידה ממנו בכנס אלמנטר האחרון באילת, כינה אותו סו"ב קובי ורדי, יו"ר ועדת אירועים וכנסים, כ"קצין וג'נטלמן" – ואכן,
אין כינוי הולם מזה.

רענן שמחי | צילום: גיא קרן

 

למה אתה עוזב בעצם?
"הרגשתי שהגעתי למיצוי עצמי בתפקידי בלשכה; זה באופיי – כשאני מרגיש שמיציתי, אני ממשיך הלאה".

אז איפה נראה אותך בעוד מספר חודשים?
"לא עזבתי משום שמחכה לי תפקיד אחר. עדיין אינני יודע, אבל מניח שהפעם זה יהיה במגזר העסקי".

לדברי רענן, הוא החל את תפקידו בפברואר 2015; חודש לאחר מכן התקיים הכנס הפנסיוני באילת, ומיד אחריו, הפקיד בידיו נשיא הלשכה דאז, סו"ב אריה אברמוביץ, תיק תכניות עבה להעברת משרדי הלשכה, שישבה אז ברחוב המסגר 18 בתל אביב, למקום חדש. "לא אהבתי את התכניות שהוצגו בפניי", אומר היום רענן שמחי: "בנינו תכניות אחרות לגמרי, ורק לאחר שהייתי שבע רצון לחלוטין מהן,הגשתי אותן לאישור אצל הנשיא והוועד המנהל".

שמחי קבע גם לו"ז שהדהים את כולם: "בדצמבר 2015 אנחנו עוברים". "חשבו שאני יומרני מדי, אבל העובדה היא שבדצמבר 2015 עברנו למשרדים החדשים של הלשכה והמכללה ברחוב המסגר 42 . בתחילת פעילותי, ביצעתי כמה שינויים בכוורת העובדים של הלשכה – חלק סיימו את תפקידם, חלק הוחלפו. השאיפה שלי הייתה – יותר טכנולוגיה,
יותר שקיפות, יותר יצירתיות ויותר שירותיות".

הפרויקט הבא היה כתיבת תיק נהלים חדש לארגון: "זו הייתה עבודה סיזיפית שנמשכה מעל שנה", מספר שמחי ומוסיף: "כל יו"ר ועדה קיבל מיני תיק נהלים מיוחד עבורו; העובדים קיבלו תיק נהלים משלהם, וגם תכנית עבודה עם יעדים, ייחודית לכל עובד שנדרש עד היום להציג בכל רבעון את הפעילות שלו ועמידתו ביעדים. אני סבור שארגון בריא חייב להתנהל בצורה מסודרת, תוך הצבת יעדים ועמידה בהם. לשמחתי, אני עוזב את הלשכה כשהיא ארגון מסודר ובריא".

אתה מאמין גדול בפרטים הקטנים, נכון?
"מנהל טוב צריך לרדת לרצפת הייצור כדי לוודא שכול מי ששותף ליעד אסטרטגי שנקבע בארגון, פועל נכון. הכל חייב להתבצע בדיוק לפי התכנית".

שינוי מהותי

השלב הבא היה שינוי מהותי בכנסי הלשכה הארציים באילת. "המטרה היתה להגדיל את מספר המשתתפים בכנסים אלה", אומר שמחי ומוסיף "יחד עם אריק ורדי, שהיה אז יו"ר ועדת אירועים וכנסים, בנינו מודל חדש לכנסים אלה, עם יותר נושאים 'שמחוץ לקופסא' – תכני העשרה, חדשנות ואף עתידנות, וזה עשה טוב לכולם.

"במשך הזמן חיזקתי את קשרי הלשכה עם בתי המלון באילת: רשת פתאל, ישרוטל ודן, מה שנתן לי את היכולת למנוע עליות מחירים משמעותיות, שתמיד ניסו להפיל עלינו. "כל כנס אנחנו מתכננים שנתיים מראש – הכל עובד לפי תכנית עתידית. אני איש של תכניות עבודה – ככה אין הפתעות", הוא מציין. לדבריו, התכנונים מראש גם הביאו ליצירת תמהיל מעניין בין הפעילים לעובדים, וליצירת שותפות דרך אמתית וטובה.

להרגיש את השטח

עוד מאפיין ייחודי של המנכ"ל היוצא: הוא היה משתתף קבוע בחלק גדול מישיבות ועדות הלשכה והכנסים המחוזיים: "חשוב היה לי להרגיש את השטח ולשמוע מה קורה בו, מה גם שהכנסים המחוזיים סיפקו לי אבני דרך לבניית הכנסים הארציים.

"אני חייב תודה גדולה לאריה אברמוביץ, לאורי צפריר ולשוש כהן, שסייעו לי בתחילת הקדנציה להבין את מטרות הלשכה, מהותה וחשיבותה. ואני חייב תודה גדולה והערכה לסו"ב ליאור רוזנפלד, נשיא הלשכה, להורנצ'יק וליוסי אנגלמן, שסייעו לי בשנתיים האחרונות, ונתנו לי יד חופשית ואמון מוחלט בניהול הלשכה. אני גם מלא הערכה ליו"ר ועדות הכספים בשתי
הקדנציות – אבי ברוך בקודמת, וסמי זילכה בנוכחית, עמם היה לי שיתוף פעולה פורה, הבנה הדדית וחברות שרק השביחו את התוצאות לארגון", אומר שמחי.

הישגים משמעותיים במכללה

רענן הטביע את חותמו במכללה בתחומים רבים, כולל תוכניים; אחד ההישגים אליהם הגיע היה, כשהוביל יחד עם מנהל המכללה, רונן דניאלי, להכרה של משרד העבודה בעבודת הרפרנטים בתחום הביטוח כמקצוע במדינת ישראל.

המכללה כבר הכשירה עשרות רפרנטים מוסמכים שנקלטו בעבודה בסוכנויות וחברות ביטוח. "על פי התפישה שלי – המכללה לפיננסים וביטוח הוא נכס חשוב מאוד ללשכה, וגם אם יהיו בו שינויים ניהוליים ותפעוליים, עדיין היא תיחשב למכללת הלשכה". תחום נוסף בו תרם רענן שמחי מיכולותיו הוא הפיתוח הטכנולוגי של הלשכה: "אני דוגל במקסימום דיגיטציה – הטמענו מערכת CRM חדשה, חידשנו את אתר הלשכה ואת אתר המכללה. יש באתר הלשכה המון כלים מקצועיים החל מלינקים ישירים לחברות הביטוח וכלה ביועצים מקצועיים חיצוניים, והכל בחינם".

"נותן את הנשמה"

את הראיון מסיים רענן שמחי באיחולים ודברי תודה, והוא מתחיל ממחליפו בתפקיד מוטי ארבל: "הוועד המנהל וועדת האיתור שבחרו במוטי, עשו עבודה נפלאה; מוטי הוא אדם בעל שיעור קומה, קשוב, מביא עמו ארגז כלים ניהוליים ומקצועיים מרשים מתפקידיו הקודמים ואני בטוח שהוא יוביל את הלשכה להישגים רבים.

לנשיא הלשכה, סו"ב ליאור רוזנפלד, אני רוצה להודות על שיתוף הפעולה, החברות, האמון המוחלט שנתן בי, על השיחות האינסופיות בימי שישי ובשעות לילה מאוחרות. ליאור נותן את הנשמה שלו לסוכנים. יהיו עוד גלים בדרך, אבל לספינה יש קברניטים טובים שתמיד יביאו אותה לחוף מבטחים. תודה אישית לקובי ורדי, יו"ר הוועדה לאירועים וכנסים, על שיתוף פעולה מדהים!".

חבל לאבד חברים

אי אפשר שלא להתייחס "לגלים הפוליטיים" שליוו את רענן שמחי בשנתיים האחרונות בניהול הלשכה: "מותר לא להסכים, אבל חובה לכבד אחד את השני", הוא אומר: "לצערי יש סוכנים שהעבירו דברים רבים ממישורים מקצועיים לאישיים. פעילי הלשכה שעובדים בהתנדבות במשך קדנציה ואחר כך חוזרים למשרדיהם, מפספסים וחבל, כי הם מאבדים חברים בדרך.
"הרעות והחברות צריכים להיות בראש סולם השיקולים. אני מקווה ומאחל לכולם שיתעשתו ויסייעו לנבחרי הלשכה להוביל את הארגון קדימה לטובת כל סוכני הביטוח".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email