"אני שואל את עצמי האם אתה עושה כל יום מה שרצית לעשות בפרישה?"

ג'יימס א. רוג'רס, מי שהיה חבר MDRT במשך 45 שנים, וליווה רבים אל הפנסיה, פרש עתה בעצמו, וניסה לעשות זאת בצורה הכי טובה. "האיזון הוא המפתח לחיי פרישה מוצלחים", אומר בארי לאוולי, מייסד "המרכז לסגנון החיים לפורשים"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אחד הדברים הראשונים שג'יימס א. רוג'רס CLU ,CFP, עשה כאשר פרש, היה לפנות את הארונות שלו. לא היה מדובר בחגיגת ניקיון, אלא בהוכחה מוחשית של השינוי בחייו. "נהגתי ללבוש מגוון גדול של חליפות בזמן שעבדתי, וויתרתי על כולן למעט שתיים – לחתונות ולוויות", אומר רוג'רס, חבר MDRT במשך 45 שנים (ואף נשיא ה־MDRT בשנת 2008) מוונקובר, קנדה. "עתה שמתי מאחורי את חיי העסקיים".

לאורך שנותיו בתחום, ליווה רוג'רס לקוחות שפרשו לפנסיה וחוו עלייה ברמת חייהם, וכאלה שפרשו תוך ירידה ברמת החיים. לכן, הוא היה נחוש לצאת לפנסיה ולעשות זאת טוב. "אני חושב שזה חשוב, לפני שאתה פורש לגמלאות וסוגר את העסק, לחשב כיצד הימים שלך הולכים להיות, מראשון עד שישי", הוא אומר. "אם לא בדקת את זה, תהיה בים".

"האם אתה עושה כל יום מה שבאמת אתה רוצה לעשות" | צילום: Shutterstock

"פרישה אינה צריכה להיות במתכונת החיים הרגילה של עבודת פרך, שחיקה של הגוף, אז לא נשאר לך מספיק זמן. פרישה צריכה להיות מוגדרת מחדש תחת השאלה: האם אתה עושה כל יום מה שבאמת אתה רוצה לעשות?", אומר רוג'רס.

רוג'רס, שהתנדב כדרך קבע טרם הפרישה שלו, הגביר את זמן ההתנדבות שלו עם ארגונים שגרמו לו להרגיש בעל משמעות. הוא מתנדב במועדון הספרות של הכלא הפדרלי, ועובד עם חולים סופניים בהוספיס המקומי. ובזמן שנותר הוא מחלק ארוחות לחסרי בית ולעניי ונקובר.

בנוסף, הוא משקיע זמן רב יותר בפעילות גופנית שגורמת לו הנאה. הוא משחק גולף, עושה סקי ומשחק סקווש. ובין היתר, מבלה זמן רב יותר עם משפחתו, בנסיעות ובטיולים.

"האיזון הוא המפתח לחיי פרישה מוצלחים"

עשר שנים לאחר שפרש מצא רוג'רס את האיזון בין עיסוקים משמעותיים ופעילויות מהנות, כל זאת על ידי כך שהוא בוחן ומתאים ביניהן בשנות הפרישה הראשונות. "מדדתי איך להתאים בין העיסוקים השונים שלי. אם מישהו שואל אותי מה עשיתי למחייתי בעבר? אני בוחר שלא לציין, אלא מספר מה שאני עושה לאחר הפרישה, וכיצד "אני שואל את עצמי האם אתה עושה כל יום מה שרצית לעשות בפרישה?".

אני ממלא זמני בפנסיה. אני מספר שפרשתי על מנת לא להיצמד לאורח החיים הישן". "מציאת האיזון היא המפתח לחיי פרישה מוצלחים", אומר בארי לאוולי, מייסד "המרכז לסגנון החיים לפורשים", חברת מחקר שמתמקדת בנושאים הנוגעים לפרישה מודרנית. "אבל יועצים פיננסיים יכולים לאתגר אמירה זו, משום שלרבים מהם אין הבנה טובה של מהי פרישה, אלא הם הופכים אותה לעניין פיננסי. הם מחשבים מה גובה הפנסיה שלך וחושבים שמזה הכל כבר יסתדר", מסכם.

"אין זה מפתיע שליועצים פיננסיים קשה יותר בפרישה מאשר בעלי מקצוע אחרים", אומר לאוולי. "הם מגיעים לגיל פרישה ומבינים שמדובר ביותר מרק ניהול נכסים ותזרים מזומנים. שכן, עזיבת המקצוע ללא הכנסה ותכנית שתחזיק ותכלכל אותך מזיקה לבריאות. ואם ליועצים אין תוכנית איך להישאר פעילים ולהמשיך להפעיל את הראש, הם מגדילים את הסיכוי למות מוקדם יותר". בשל כך, כאשר לאוולי עובד עם יועצים פיננסים הוא לא משתמש במילה "פרישה", אותה הוא מחליף עם הביטוי "להוריד הילוך".

חייבים לתכנן את הפרישה

בתחילת ימי הפנסיה שלו, נאבק רוג'רס בשביל למצוא את האיזון הזה, לכן הוא לקח על עצמו פעילות התנדבותית שהתישה אותו. בהמשך הוא ויתר על חלק מהפעילויות והתמקד באלו שקיבל בהן את התחושה שהוא משפיע בצורה משמעותית. "אנו מעוניינים בפנסיה של 30 שנה, אך לפרוש מהמקצוע מבלי שתהיה לך תכנית לגבי מה תעשה בזמן הפרישה עלול להזיק לבריאות", אומר לאוולי.

בדומה ללאוולי, גם רוג'רס מערער על ההגדרה הרגילה של פרישה. "להרבה אנשים פרישה היא נתיב מהיר למוות, בשל הפסקת עבודה", הוא אומר. "אבל בשבילי ההגדרה הרגילה הזו לא קיימת. אני שואל את עצמי האם אתה עושה כל יום מה שרצית לעשות?".

7 מפתחות לאיזון בחיי הפנסיה על פי לאוולי:

  1. חזון וערכים – מצא את החזון שלך לעתיד ופעל על פי הערכים שיניעו חזון זה.
  2. בריאות – פרישה וחיי הנאה יכולים להיות מתכון לפגיעה בבריאות, לכן, הקדש זמן לבריאות הנפש, הישאר אופטימי וכוון את חייך.
  3. קשרים, כולל משפחה – בנה קשרים אישיים, ושתף את בני המשפחה והחברים בתכניות.
  4. עבודה – מצא עיסוק כמו עבודה, התנדבות, כתיבת ספר או חזרה לספסל הלימודים.
  5. סגנון חיים והנאה – רוב הסוכנים דאגו לעצמם כלכלית בצורה טובה לגיל הפרישה, וכן טיולים בעולם היו חלק מחייהם מלפני הפרישה. אבל אם אתה נהנה מ־3 שבועות באירופה, אין משמעות הדבר שלא תהנה גם מ־3 חודשים. שלב פעילויות פנאי מגוונות עם כאלה שיש בהן משמעות.
  6. בית – בין אם זה ביתך היחיד או שיש לך בית נוסף לחופשה, דאג להכין מקום נוח כאשר אתה חוזר מיום עסוק או מטיול ארוך.
  7. נוחות כלכלית – נהל את כספך כך שתוכל לישון בשקט ובשלווה, ואל תבזבז את כספי הפרישה. רבים מחליפים את החיים המשמעותיים שהיו להם, בחיי בזבוז ורכישת צעצועי פרישה מיותרים.

התרגום באדיבות MDRT ישראל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email