אפוסתרפיה: השיטה שמייתרת ניתוחים

מפתח המערכת השיקומית ד“ר אבי אלבז יסביר על השיטה המהפכנית בכנס הבריאות של הלשכה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

”במעקב אחר מדגם מייצג של חולים שהופנו לניתוח, אך טופלו באפוסתרפיה במקום, מצאנו כי כעבור חמש שנים רק 15% מהם אכן עשו את הניתוח“, מסביר ד“ר אבי אלבז, רופא וחוקר תחום שיקום מפרקי וביומכניקה, שירצה בכנס הבריאות של הלשכה שיתקיים בשבוע הבא. ”85% מהחולים דיווחו על שביעות רצון גבוהה מאוד מהטיפול, ולא הזדקקו לניתוח בסופו. כיום כל הקהילה האורתופדית עובדת אתנו, במטרה לצמצם את כמות הניתוחים“.

אפוסתרפיה היא שיטת טיפול שיקומית שפותחה על ידי אלבז ועמיתו ד“ר עמית מור, בעיקר לסובלים מבעיות ברכיים וגב. מדובר במערכת טיפול אישית שהמטופל לוקח אליו הביתה, והוא יכול להתאמן בה מתי שנוח לו. ”בישראל בלבד מטופלים בשיטה למעלה מ-40 אלף איש, תחת מעקב במרכזי שיקום. האבחון והמעקב נעשים על ידי פיזיותרפיסטים, שמתאימים לכל מטופל את המתודה שתאפשר לו לתפקד יותר.

”פרט למעקבים חודשיים, הטיפול עצמו מתרחש בסביבת החולה, והוא לא מצריך היעדרות מהעבודה. באופן הזה אנחנו גם מעצימים את החולה, שמים אותו ואת היכולת שלו לעזור לעצמו במרכז, ומייצרים עבורו סביבה תומכת מבחינת הניטור והשיקוף של מצבו“.

השימוש במערכת נעשה בין שעה לשעתיים ביום, תוך כדי הפעילות היום- יומית של המטופל. המערכת עצמה היא זוג נעליים ייעודיות שמותאמות למטופל על פי משקל, גובה, שיווי משקל וכדומה. החולה נועל אותן ועושה מה שהוא רגיל לעשות מדי יום, אם בבית או בעבודה. לדברי אלבז, ”המערכת מותאמת גם לפעילות גופנית ולהחלמה מפציעות של פעילות גופנית. זו מערכת צעירה ומרעננת שמחזירה אנשים כמה שנים לאחור. השיטה הזו מכוסה על ידי שב“נים של כל קופות החולים, משרד הביטחון, וכמובן ביטוחי הבריאות הפרטיים.

”חבילת הטיפול כוללת הערכה של פיזיותרפיסט כולל בדיקת מעבדה והתאמה של המערכת לחולה, תוך שנערכת ביקורת ראשונה כעבור כחודש, ואז עורכים שינויים בהתאם לצרכים. למשל, אפשר להוריד או להעלות את רמת האתגר של החולה“.

אלבז מציין כי מלבד ביטול ניתוחי ברכיים וגב, או דחייתם לזמן משמעותי, השיטה הצליחה להוריד את מספר החלפות מפרקי ירך. ”אנחנו עובדים עם אוכלוסיה מאוד הטרוגנית, עד לגילאים מאוד מבוגרים. המערכת מתאימה את עצמה ליכולות החולה, ומאפשרת לו לתפקד הרבה יותר טוב. מדובר בשינוי מהותי של התפישה השיקומית“.

כנס הבריאות ”ביטוח בריאות מונע אי ודאות“ יתקיים ב-29.6 החל מהשעה 8:00, בתיאטרון הבימה בתל אביב.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email