ארגון ה-MDRT העולמי: "ישראל במקום השני ברגולציה ב-OECD"

בתוך עשור הפכה ישראל מבעלת רגולציה לא משמעותית למדינה עתירת רגולציה. בועז בראל, חבר הנהלת MDRT ישראל: "במדינות רבות בעולם ניכרת מגמה גוברת של התערבות רגולטורית"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

המגזין היוקרתי הבינלאומי Round The table של ארגון ה-MDRT שיצא לאור לפני ימים ספורים בארה״ב, הקדיש כתבה מרכזית לנושא "הרגולציה הדיס-פרופורציונלית בישראל".

הכתבה מדגישה כבר בפתיח כי דיס-פרופורציה זו באה לידי ביטוי ביתר שאת בכך שעם כניסתה של ישראל כחברה ל-OECD בשנת 2010, חוות הדעת הראשונית כלפיה הייתה של מדינה בעלת ״דה-רגולציה משמעותית״ בשלושת העשורים האחרונים שקדמו. ואולם, כמעט עשור לאחר מכן בשנת 2018 חל מהפך שלילי עצום והיא דורגה במקום השני מקרב 35 מדינות OECD כמדינה עתירת רגולציה עם חסמים משמעותיים בתחומי המסחר וההשקעה.

בועז בראל. צילום: לארי ברנד

סו"ב בועז בראל, חבר הנהלת MDRT ישראל (MCC) וחבר הוועדה לביטוח פנסיוני בלשכת סוכני הביטוח התראיין בהרחבה לכתבה שכותרתה "Regulations On The Rise" אומר כי ״הכתבה מתייחסת למתודות באמצעותן מתמודדים הסוכנים והמתכננים הפיננסים בישראל עם האיומים התכופים בענף, החל מהעומס הרגולטורי האנומלי, עובר באיומים הישירים במרחב האינטרנטי וכלה בפניות האופורטוניסטיות של המוקדנים הישירים של חברות הביטוח, תוך זריעת דיסאינפורמציה ומצג שווא".

סו"ב יוסי מנור יו״ר MDRT אירופה ואוקיאניה, מרואיין אף הוא בכתבה, הביא  שתי דוגמאות להתערבויות רגולטורית בוטות וכבדות משקל:

1. החלטת הרשות משנת 2020 כי על בעל הרישיון להחזיר עמלת היקף בגין פוליסות ריסק המתבטלות בחמש השנים הראשונות.

2. עמלה אחידה ושטוחה בגין בכל המוצרים הפנסיוניים ללא תלות בסוג ואופי המוצר.

"מעיבה על פעילות השווקים"

מנור מסביר בראיון כי הדרך לטפל בתחרות גוברת זו הנה שירות מקיף ומרוכז ללקוחות במסגרת one stop shop תוך היכרות מעמיקה ואישית עם הצרכים הייחודיים של כל לקוח ולקוח באווירת בוטיק ובכך לתת להם תחושה שיש על מי לסמוך. לתפיסתו אנשי המקצוע שיגלו גמישות ישרדו ויפתחו כושר תחרותי בעוד שהאחרים עלולים למצוא עצמם מחוץ למרוץ.

סו"ב בראל ציין בדבריו כי "מדינת ישראל הנה אספקלריה למגמה הרגולטורית הגלובלית במסגרתה בשנים האחרונות גם במדינות צפון אמריקה ואירופה ניכרת מגמה גוברת של התערבות רגולטורית המעיבה על פעולות המשווקים והמתכננים הפיננסים.

"יחד עם זאת, בעולם הרגולטור הינו בעל כוח מבוקר הכפוף באופן מוחלט לדירקטיבה של הדרג הפוליטי ואילו בישראל הרשות אוצרת בכוחה כוח מופרז הפועל בעליל ולא אחת בניגוד לרצון הדרג הפוליטי, תוך עקיפה בוטה של חברי ועדת הכספים".

בראל מדגיש בראיון כי לאחרונה יש מתקפה פראית הולכת וגוברת מצד גורמים אופורטוניסטים, נטולי רישיון ואתיקה, הן במדיה והן בטלפון, המציגים בפני הלקוחות מצג שווא ודיסאינפורמציה בדבר כדאיות המעבר לכאורה לתכניות החדשות, תוך ביטול התכניות הקיימות וגרימת נזק בלתי חוזר: "יש להתמודד עם סוגיה זו בפניה אפריורית ללקוחות, תוך הדגשת הנזקים העצומים שעלולים להיות גלומים בהיענות לפניות אלו", הוא אומר.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email