שבכל דור ודור: "ארוחת שישי היא ישיבה עסקית לכל דבר"

פרויקט מיוחד לחג בו ביקשנו מסוכנות ותיקות בעלי סוכנות ביטוח משפחתית, ומדור ההמשך שלהן, לספר על החיבור לתחום, שילוב המשפחה בסוכנות ועתידם בענף הביטוח
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

סו"ב לירז רייך היא בעלת סוכנות עצמאית במושב בני דרור העוסקת בכל תחומי הביטוח. היא משתייכת לקבוצת הסוכנים לב אינטר שבבעלות בן זוגה, דני רייך. ועם שני הורים תותחים בתחום, ליובל רייך (הבן שבן 24), לא היה כנראה סיכוי שלא להיכנס לתחום הביטוח. ואכן, לאחר השירות הצבאי והטיול שאחריו, הצטרף יובל לסוכנות של אמו והוא עדיין לומד לרישיון סוכן.

יובל: "בילדותי, אבי היה גם סמנכ"ל של הכשרת הישוב, אז כל חיי בערך אני נושם ביטוח. עוד לפני הצבא התחלתי לעבוד אצל אמא שלי בתפקיד זוטר של סורק מסמכים ועונה לטלפונים, אבל ידעתי שלכאן אחזור לאחר הצבא".

יובל ולירז רייך | צילום: לירז רייך

איך אתם מסתדרים מבחינת חלוקת העבודה ביניכם?

לירז: "יובל נכנס לתוך מערכת מובנית כדור המשך והוא בחר פרויקטים אותם הוא רוצה לפתח ולהתמחות בהם בצורה די עצמאית. אני כמובן מלווה ומגבה אותו בכל הקשור בידע ובפן המקצועי".

יובל: "במשרד יש לי את הנישה העצמאית שלי עם הנושאים שיותר קרובים ללבי, כמו עולם הנסיעות לחו"ל. היות ואני גם בוגר קורס שיווק ופרסום דיגיטלי, אני גם המנוע לקידום הדיגיטלי של הסוכנות, לשיווק ברשתות החברתיות ובאינטרנט בכלל".

לירז: "היתרון של יובל הוא שיש לו את הצורך, הרצון והמוטיבציה הגבוהה שהעסק יקודם. בנוסף, זה גם יצר דור חדש של לקוחות, שזו תוספת מבורכת. יש לי את האפשרות לנצל את העובדה שיש לי דור המשך גם עבור חדשנות טכנולוגית ומענה לעולם החדש, וגם ללקוחות הצעירים שמוצאים חיבור משותף. כמובן שזה לא הכל, האופק הוא רחב. הוא ייכנס לעוד נישות בהן אני עוסקת. הביטוח הוא עולם מאוד יצירתי".

היית צריכה ללחוץ עליו שיבוא לעבוד אתך?

לירז: "לא. הוא בחר לבוא והוא מאוד מסופק בגלל שהוא עושה דברים שמעניינים אותו".

איך הדינמיקה ביניכם כמעסיק ועובד?

יובל: "השיח בעבודה נגרר כמובן גם לשיח המשפחתי. ארוחת שישי היא ישיבה עסקית לכל דבר ועניין, אם זה דיון על מערך מכירה מסוים או שיווק ללקוח מסוים או איך להתנהל בפגישת מכירה. כמובן שיש מחלוקות, אך היות ואני עובד עם שני הורים לא כל כך מבוגרים, אני כן מצליח להגיע אליהם בחלק מהדברים. נוצרים גם מתחים, אבל יודעים להתגבר עליהם. אנחנו משפחה מלוכדת ויודעים לעבוד בשיתוף פעולה ולתת ספייס אחד לשני".

בעתיד העסק יעבור אל יובל?

לירז: "כמובן שברגע שיש דור המשך, זה אך טבעי שהעסק המשפחתי יעבור אליו. עסקים משפחתיים הם מרכבים מעצם העובדה שהעבודה נוכחת כל הזמן גם בזמן המשפחתי. מדובר בשינויים אצל שני הצדדים וצריך להאמין בעצמך – יש חיכוכים ויש חילוקי דעות, אבל מתגברים".

יובל, אתה רואה את העתיד שלך בביטוח?

יובל: "כמובן. אני רואה את העתיד שלי כסוכן ביטוח וכמנהל סוכנות ביטוח. מדובר בענף שנוגע בכל העולמות וזה מה שמשך אותי אליו מלכתחילה – בין אם זה ביטוח אלמנטרי – אנחנו גרים במושב, אז זה ביטוח לטרקטורונים ולטרקטורים ולאופנועים וכן איך ממנפים את זה לתחומי ביטוח אחרים לטובת אותם מבוטחים".

הצעירים נמשכים היום לתחום הפיננסים. זה מעניין אותך?

יובל: "לפיננסים יש מקום גדול בפעילות שלנו, אבל אסור לשכוח לטפל בדברים הפחות זוהרים והפחות רווחיים כי זה מה שמייחד את סוכן הביטוח – השירות והיכולת המקצועית לתת מענה בשלל תחומים של חיי הפרט".

לירז: "התיק שלי כולל הרבה משפחות שהתחלתי ללוות אותן מאז החתונה, לתוך הילדים שלהם והפנסיות שלהם. כל אדם הוא עולם ומלאו. סוכני הביטוח חייבים להיות אוהבי אנשים. אני מכירה אישית את כל הלקוחות. אנחנו אנשים אופטימיים ומאמינים בעתיד של מקצוע סוכן הביטוח".

יובל: "אני רוצה לומר לכל דור ההמשך בביטוח: תיכנסו לתחום – הוא נראה קצת אפור, אבל כשלומדים אותו ונכנסים אליו לעומק, זה מקצוע מספק וחשוב לא פחות מעורך דין או רואה חשבון".

"אמא שולטת בדיגיטל יותר ממני"

סו"ב רינה בקר מולכו (77) היא בעלת סוכנות עצמאית ביבנה כבר 27 שנה, ומאז 2015 היא חולקת את עבודתה במשרד עם בתה עדיה כהן. עדיה (43) היא הצעירה מבין שלושת ילדיה של רינה, שהגשימה את שאיפתה של אמה לדור המשך. בימים אלה היא לומדת לקבלת רישיון סוכן.

רינה מולכו | צילום באדיבות המצולמת

לקח לך הרבה זמן להצטרף לעסק של אמא.

עדיה: "הייתי מנהלת חשבונות ראשית בחברת היי טק. החברה נסגרה והלכתי לעבוד במקום אחר, נכנסתי להריון רביעי, ילדתי והחלטתי לעשות שינוי לקראת גיל 40".

רינה: "עדיה היא הבת הצעירה ביותר והיחידה שהתחברה לתחום. בחודשים הראשונים לימדתי אותה והראיתי לה מה קורה בכל התחומים, כולל הנה"ח של המשרד. ראיתי שהיא נמשכת לבריאות ולחיים, ואמרתי לה מעכשיו – חלוקת עבודה".

עדיה כהן | צילום: ליאור כהן

איך הדינמיקה ביניכן בעבודה?

עדיה: "אמי היא אמא ולא מעסיקה. עברתי סדנת דור המשך בחברת כלל ושמעתי שם סיפורים מבהילים. הדינמיקה בינינו מדהימה, היא נותנת לי יד חופשית – ממש לא בוסית, ממש אמא ובת – עם אמון מלא. כמובן שאני מתייעצת אתה על דברים שאינני בקיאה בהם עדיין,  לא הייתי יודעת מה לעשות בלעדיה".

איך עדיה בעבודה?

רינה: "היא ממש מצליחה בעבודה. היא הכניסה דם חדש למשרד, לקוחות צעירים. אני עוד מעט בת 77, והבנתי שלמרות שאני יכולה להציע ניסיון רב, צעירים נמשכים לצעירים. ראיתי שאני לא עושה רושם עליהם ואם יש סוכנת צעירה הם ילכו אליה. אפילו הצעירים, שהם הילדים של הלקוחות הוותיקים שלי, אני רואה שיותר נוח להם לדבר עם עדיה מאשר איתי. אז למה אני צריכה להכביד עליהם?".

עדיה תרמה גם לצורת העבודה? יותר דיגיטציה?

עדיה: "בתחילת העבודה שלי אמא עבדה באופן בלעדי כמעט עם חברת כלל. כשהתחרות גדלה בשוק, אמרתי לה בואי ניפתח לחברות נוספות כדי לתת מענה רחב יותר ללקוחות שלנו. גם החלפנו סוכנות שעבדנו איתה ולא סיפקה אותנו.

"מבחינת דיגיטל – אמא שלי שולטת בהרבה דברים יותר טוב ממני. היא שולטת במערכות יותר טוב ממני; בפייסבוק אני יותר פעילה ואחראית על דף המשרד שנקרא 'הבית של הביטוחים'. גם עיצבנו לוגו חדש למשרד וכרטיסי ביקור חדשים".

מה קורה כשיש חילוקי דעות?

רינה: "אני מקשיבה לה והיא מקשיבה לי. בכל מקרה הכל נגמר במשרד תוך דקות ולא ממשיך לבית".

איך את מרגישה כשיש לך סוף סוף דור ממשיך?

רינה: "חיכיתי לזה הרבה שנים. בזכותה התפוקה גדלה והתרחבנו לחברות נוספות. זה היה החלום שלי מאז שהפכתי להיות עצמאית בגיל 50, כשמאז קיננה בי התקווה שזה יהיה עסק משפחתי. חיכיתי שאחד הילדים יבוא לעבוד איתי, עדיה היא הכי מתאימה וזה יצר גם לה הזדמנות כאמא עם ארבעה ילדים, שקל לה יותר לעבוד עם אמא שמבינה מה זה לעבוד עם ילדים קטנים בבית, מאשר להיות שכירה במשרד".

עדיה. את רואה את העתיד שלך בביטוח? מה את אוהבת במקצוע?

עדיה: "את האינטראקציה עם אנשים. את הפגישות, להכיר אנשים, להסביר להם, לפתוח בפניהם את עולם הביטוח והחשיבות שלו".

רינה: "יש לה את זה בגדול וזה הדבר הכי חשוב. אחת המסקנות שאני הגעתי אליהן לאחר שעבדתי עשרות שנים כשכירה, החל בחברת הסנה לביטוח, ואחר כך כחתמת בסוכנות ביטוח בחולון, זה לעודד את מי שיכול לצמוח ולהתקדם".

אז את עדיין עובדת במלוא המרץ. 

רינה: "עובדת כרגיל, כמעט משרה מלאה, אבל מחכה כבר לפרישה, להעביר את המושכות לעדיה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email