אריה אברמוביץ: שתי הרפורמות בתחום הבריאות נכשלו

במהלך כנס הבריאות התייחסו נשיא הלשכה ויו"ר ועדת הבריאות והסיעוד לביטוחי הסיעוד הקולקטיביים והרפורמות בתחום הבריאות. יואל זיו: לא נוותר בנושא מתווה הלשכה לביטוח סיעודי לנפלטי הקולקטיביים המבוגרים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"התמודדנו בשנה האחרונה עם שתי רפורמות בתחום הבריאות שנכשלו ולצערנו פוגעות בציבור המבוטחים. הראשונה היא פוליסת הבריאות האחידה. רפורמת הבריאות, שמטרתה הייתה להוזיל את הפרמיה למבוטחים, נכשלה. הוזלת פוליסות ביטוחי הבריאות לא נרשמה עד כה,
ובפועל המהלך יצר מצב לפיו הן ילדים קטנים והן אנשים מבוגרים רוכשים את אותו מוצר ביטוחי, למרות שלכל אחד מהם נתונים רפואיים שונים".
כך אמר סו”ב אריה אברמוביץ, נשיא לשכת סוכני ביטוח, בכנס הבריאות של הלשכה השבוע. הרפורמה השנייה שהתייחס אליה היא רפורמת כתבי השירות. "כתבי השירות נמכרו ללא צורך בחיתום רפואי והיוו אלטרנטיבה ראויה לכל אותם אנשים שלא יכלו לרכוש פוליסת בריאות. כעת עם כניסת הרפורמה לתוקף, הציבור הישראלי ממשיך לרכוש את אותם כתבי שרות אך בעלות יקרה הרבה יותר", אמר אברמוביץ הוסיף כי הוא מקווה שהממונה על שוק ההון תסיק מסקנות מהשלכות הרפורמה על ענף הביטוח והציבור כולו, ותיסוג מהן בהתאם.
בהתייחסו לביטוחי הסיעוד הקולקטיביים תקף אברמוביץ את רשות שוק ההון ואמר כי "לצערי הפיקוח על הביטוח מנסה ליישם את ביטול הסיעוד הקולקטיבי בלי למצוא פתרון הולם, מהלך שמשליך את האוכלוסייה הוותיקה ששילמה שנים ארוכות פרמיה, וכעת נותרת ללא מענה. הפתרון שהוצע על ידי הפיקוח על הביטוח הוא רק עבור אותם אנשים שאין להם פוליסת סיעוד בקופת חולים, ואינו נותן פתרון לעשרות אלפים ששילמו במשך מרבית חייהם על פוליסת סיעוד, וכעת נשארים ללא כל הגנה".

ריכוז סמכויות

בדבריו התייחס אברמוביץ גם להקמת הוועדה הציבורית לבחינת עתיד ענף הביטוח, בראשות השר לשעבר, גדעון סער, כעל הישג אסטרטגי חשוב. מסקנות הוועדה צפויות להתפרסם בשבועות הקרובים. "הוועדה סבורה שיש לרכז את כלל הטיפול בחולה הסיעודי בידי גורם אחד, אשר בידיו ירוכזו התקציבים, האחריות והסמכויות מכל הגורמים המטפלים בכך היום: קופות החולים, משרד הרווחה, והביטוח הלאומי. הפקדת כלל הסמכויות בידי קופות החולים, שהן הגוף הקרוב ביותר ביום יום לחולה, תפשט את התהליך, תמנע 'נפילה בין הכיסאות' ותגרום למיצוי מיטבי של
זכויות החולה הסיעודי", אמר אברמוביץ'.

יואל זיו וורדה לבקוביץ

אין הבטחה למוצר

"ברגע שרפורמת הבריאות נכנסה לתוקף, הרגע הזה מסומן כעידן החדש. העידן החדש מסמן שינוי גדול בעולם הבריאות, שינוי שבו נלקחה זכות
הבחירה הבסיסית מאזרחי ישראל לבחור לעצמם את הפוליסה המתאימה להם ביותר, עידן שמסמל חוסר ודאות וביטחון לגבי המוצר שאתה קונה לטווח של עשרות שנים, חוסר וודאות בכיסויים הביטוחיים וחוסר וודאות במחיר. הפוליסה, שהינה חוזה לטווח ארוך שבו חברת הביטוח מתחייבת בכיסוי הביטוחי ובמחיר, שינתה את פניה ומהותה. אין הבטחה למוצר ואין הבטחה למחיר", אמר סו"ב יואל זיו, יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד בלשכה, שפתח את הכנס.
בהתייחסו לרפורמת כתבי השירות אמר זיו כי “לצערנו, לא הצלחנו לשכנע את הפיקוח שלא להפסיק את שיווקם של כתבי השירות. יזמנו אין ספור פגישות, אילצנו אותם להתייצב בפני ועדת הבריאות של הכנסת, יזמנו כנסים בהם הסברנו את חשיבותם של כתבי השרות לציבור הרחב, אך לצערי, נתקלנו בחומה בצורה של חוסר הגיון.
כתוצאה ממהלך זה, נפגעו מאות אלפי מבוטחים שעבור שקלים בודדים, קנו לעצמם כיסויים שמישים וזמינים, ללא הצהרת בריאות, לטובתם ולטובת משפחתם. עדיין לא מאוחר, אני קורא לחברי בפיקוח, הגיע הזמן לבחינה מחדש. ציבור גדול של מבוטחים יודה לכם על כך".
זיו הוסיף ואמר כי "הרפורמה בכתבי השרות, צרה עבורנו הזדמנות בלתי רגילה לייצר מוצר משלנו, (קנסיירז', כתב שירות לאבחון חולי סרטן. ר.מ.) מוצר שאנו היינו שותפים לבנייתו שותפים לתחשיבי העלות, הפרמיות, העמלות ולבסוף אנו גם נהנים מהרווחים. אני רוצה להאמין שמגמה זאת תימשך גם להבא ואולי בעתיד יהיו גם שינויים רגולטורים שיאפשרו לנו, סוכני הביטוח, לייצר מוצרי ביטוח ולהיות הבעלים שלהם".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email