אתגרי 2020: ענף ביטוחי החיים האוסטרלי משתנה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שוק ביטוחי החיים האוסטרלי עבר תקופה של שינוי מבני עמוק בחמש השנים האחרונות, המונע על ידי רפורמה רגולטורית, לחץ תחרותי, ריביות נמוכות וצרכן משתנה.

נסיבות אלה הביאו לירידה בעסקים חדשים, הגדלת העלויות וקיצוץ הרווחיות, כאשר הענף דיווח על הפסד מצטבר בשנת 2019. פרמיית ביטוח החיים התכווצה משנה לשנה במשך חמש שנים עם הכנסות פוליסה של יותר ממחצית לרמה של 30.24 מיליארד דולר אוסטרלי בשנת 2019, לעומת השיא ב-2014.

יוסי מנור | צילום: באדיבות במצולם

מגפת הקורונה הוסיפה לאתגרי השוק והיא עשויה להגדיר את הביצועים בשנת 2020 עם ירידה כלכלית והתנודתיות בשוק הפיננסי, אשר זירזה עוד יותר ירידה בפעילות העסקית החדשה, הגדלת תביעות מוות ונכות וכן הפסדי השקעה.

התזכורת הפתאומית לתמותה אנושית, לעומת זאת, הגבירה את ההתעניינות בכך שמחקר MetLife דיווח על פעילות מוגברת על כיסויי חיים ונכות.

גילויים מפורסמים מאוד של רשלנות שנחשפה על ידי הוועדה המלכותית להתנהלות לא נכונה בענף הבנקאות, הפיקוח והשירותים הפיננסיים, גרמו עוד יותר לירידה באמון הציבור במוסדות הפיננסיים שלה, בעיקר הבנקים המובילים שלה, חברות ביטוח החיים ויועצים פיננסיים. הממשלה מבקשת לטפל בה בהתחייבות ליישם את כל 76 המלצות הדו"ח בעיקר באמצעות תיקון חקיקה. הרגולטורים הכפולים באוסטרליה, APRA + ASIC ראו גם תיקונים בתפקידים ובארגון והבטיחו מימון מוגבר לתמיכה באכיפה אסרטיבית יותר.

ביחס לאספקת ביטוח חיים, המודל לשעבר של קבוצת שירותים פיננסיים בהנהגת הבנק לשעבר מת כעת. מאז 2015 כל הבנקים המובילים, למעט אחד, הסירו את חברות הבת לביטוח חיים בעיקר לקבוצות ביטוח רב-לאומיות זרות מתמחות, כאשר האחרונה, ווסטפאק, העמידה למכירה את יחידת ביטוח החיים שלה. AIG דווחה כקונה אפשרית. מבטחי החיים מתמחים יותר ויותר בפלחי שוק מסוימים בתוספת כוחות חדשים יותר, כמו NobleOak ו- Integrity Life צוברים כוח עם מודלים עסקיים יותר ממוקדי לקוחות.

גם מבטחי החיים עמדו בפני טלטלות בחלוקה. סטנדרטים מקצועיים גבוהים יותר, כולל השכלה סטנדרטית מינימלית הונהגו למתווכים החל מינואר 2019, עליהם פיקחה רשות התקנים והאתיקה של היועץ הפיננסי (FASEA) כגוף להכשרה בתעשייה. תגמול היועצים השתנה גם עם איסור העמלות על כמה מוצרים צמודים להשקעה והפחתות מתקדמות בעמלות השיפוי על מכירות הגנת הפרט, ירידה מ-80% בשנת 2018 ל-60% מינואר 2020. יתר על כן, ASIC אסרה על פעילות מכירת טלפונים לביטוח חיים ומוצרי ביטוח החל מה-13 בינואר 2020 והובילו לפירוק מומחה ההפצה הישירה הציבורי,Freedom Group Group Ltd. בינואר 2020.

הכותב הוא חבר ועדת ההיגוי של איגוד לשכות הביטוח באירופה ויו"ר מטה MDRT של אירופה ואוקיאניה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email