בדיקת עמלות – האם כדאי לסמוך על חברות הביטוח?

מבדיקות רבות שבוצעו בקרב הסוכנים עולה שישנו סיכוי טוב להימצאות הפרשי תגמול של חברות הביטוח; מה דרוש כדי לבצע את הבדיקה ואיך החברות מתייחסות אליה?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חברת "דרך מוצא" הינה חברה חיצונית המתמחה בבדיקת עמלות של סוכני הביטוח. החברה פעילה כבר שש שנים ומבדיקות רבות שביצעה עבור סוכניה עולה שישנו סיכוי טוב להימצאות הפרשי תגמול.

הטעויות יכולות לקרות גם בכיוון ההפוך, כלומר ישנה אפשרות בה הסוכן תוגמל ביתר, אך ברוב המקרים הסוכן תוגמל בחוסר. חגית מנחם, בעלת "דרך מוצא", עם ניסיון של כ-30 שנה בחברות הביטוח ובתחום העמלות בפרט, מייעצת לכל סוכן שמוכר מעל לשלוש שנים בחברה אחת, לבצע בדיקה.

חגית מנחם | צילום: באדיבות המצולמת

 

אלו סוכנים מצויים "בסיכון גבוה" להפרשים?
"ככל שהסוכן ותיק יותר ומכירותיו גדולות יותר, הסיכוי להימצאות הפרשים משמעותיים בתיקו, עולה באותו יחס. לכן, אם הסוכן אינו ותיק כל כך, עדיף שיבצע לפחות בדיקה מינימלית של היתכנות ולו רק בשביל השקט הנפשי שלו. מומלץ לסוכנים ותיקים בעלי תפוקות גדולות בחברות הביטוח, לבצע לפחות בדיקה יסודית אחת משנת 2004 ואילך", אומרת מנחם.

מה דרוש לסוכן על מנת לבצע בדיקה?
"ראשית, הדבר החשוב ביותר הינם ההסכמים שעל בסיסם מתבצעת הבדיקה. גם סיכומים ואישורים שמועברים במייל חשובים ונחשבים כהסכמים לכל דבר. שנית, כל מידע הקשור בהנחות שמשפיעות על התגמול, שהרי הסוכן הוא זה שנותן את ההנחיה לחברת הביטוח לבצע הנחות אלה", מסבירה חגית.

"בנוסף, אורך רוח זו תכונה חשובה, שכן קשה מאוד לדעת מראש אילו קשיים יצוצו במהלך הבדיקה. כל תיק שונה לחלוטין מרעהו, לא תמיד יש את כל המידע הדרוש במערכת הסוכן ובהרבה מקרים הסוכן צריך לדאוג לפתוח מול חברת הביטוח הרשאות מסוימות שאינן פתוחות עבורו, או לדאוג למידע הדרוש מול חברת הביטוח".

איך חברות הביטוח מתייחסות לבדיקה?
מנחם: "בעבר חברות הביטוח היו נוקשות מאוד והיו אפילו מקרים של חסימת היוזר מצד חברת הביטוח לסוכנים שבדקו. היום חברות הביטוח מגלות יותר פתיחות, אך עדיין ישנם מקרים בהן הן מקשות על סוכן בודק, לא מאפשרות לו את כל הרשאות הגישה לכל המידע הדרוש לצורך הבדיקה וגם כאשר הוא מבקש הרשאות אלה, נתקל הסוכן בהרבה קשיים ועיכובים".

אלו טיפים תוכלי להעניק לסוכן בראיה קדימה לבדיקת עמלותיו?
"לשמור את כל ההסכמים החתומים עם חברת הביטוח ולתייקם במקום נגיש על מנת שיוכל לספק אותם לצורך הבדיקה. כמו כן, לשמור כל מייל או מסמך הקשור לעמלות או לבקשות של הנחות על חשבון העמלות", אומרת מנחם ומוסיפה "חשוב שיהיה לסוכן מידע על כל הנחה שניתנת למבוטחים בדמי ניהול פנסיה, לפחות ברמה של מעסיקים. העמלות ניתנות על פי גודל ההנחה ולכן יש להנחות אלו משמעות גדולה מבחינת תגמול".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email