בדקה ה־90: רב חובל הגיע רגע לפני הפרישה והציל מטביעה עשרות אלפי שקלים

סו”ב אייל רחוביצקי מסביר מדוע יש לבצע תכנון פרישה רק עם מומחה בתחום וכיצד נבצע זאת במקרי פרישה מורכבים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

השבוע הגיע אלי פורש בדקה ה־90, ועדיין זה עושה את כל ההבדל. הפנה אותו אלי רואה חשבון, שאמר לי רק שזה לקוח חשוב שלו ושאטפל בו כמו שצריך, ויותר מזה לא הייתי צריך לדעת. כיוון שהפורש שלנו היה חובל במשך יותר מארבעים שנה אקרא לו "קפטן" לצורך הפשטות.

קפטן שוחח איתי טלפונית, והפצרתי בו שיבוא כמה שיותר מהר. מהניסיון שלי, אם גיליתי טעויות או אפשרויות לשינוי לפני שמנפיקים את טפסי 161 – החיים הרבה יותר פשוטים. קפטן הגיע עם 48 שנות עבודה במקום אחד ועם שכר מבוטח מכובד. יש לו קרן פנסיה ותיקה עם צבירות גבוהות וקצבה חזויה של כ־15,000 שקל בחודש. בתשאול הבנתי שלמרות שהוא בחופש כבר מספר חודשים, הצבירה הנותרת אמורה לשלשל לכיסו כ־200 אלף שקל ברוטו, השלמות פיצויים מהסכם העסקה יוסיף עוד 300 אלף שקל. פיצויים העומדים לזכותו בצבירות בקופות גמל עומדים על 400 אלף שקל וימי מחלה אמורים להעלות את הסכומים בעוד 200 אלף שקל. כל זאת מעבר לצבירת הפיצויים בקרן הפנסיה הוותיקה שהיא כמובן נותרת לקצבה.

רחוביצקי | צילום: ערן ירדני

מיד הזמנתי קבצי מסלקה עדכניים, וכשהגיעו ממש לא הופתעתי לראות שכל הפיצויים בקופות הגמל הוניים. הקפטן שלנו עמד לפרוש עם מענקים חייבים במס של כ־1.1 מיליון שקל, רובם כפיצויים. אחרי שהטבעתי אותו בשלל מונחים מקצועיים הוא התחיל להבין שמזל שלא חיכה לרגע האחרון.

כאשר אנו בודקים תיק כזה חשוב לזכור, שאיך שלא נסובב את זה, התקרות שמס הכנסה מאפשר הן מוגבלות, וגם אם ננצל את המקסימום נגיע לכ־590 אלף שקל. לכן עומדות בפנינו שתי אופציות מעניינות לפעולה. אפשרות אחת היא שגרתית, פריסת יתרת הפיצויים החייבים למספר שנים קדימה והפחתה ממס מרבי לרמות של סביב ה־30%. אפשרות שניה היא לשנות את כללי המשחק, להפוך את הפיצויים הנותרים לקצבתיים, ולתת לו לקבל קצבה נוספת, או אולי בעתיד להוון את היתרות. לאחר שניתן לו לבחור, נבין כי בכל אחת מהאפשרויות הללו נחסוך סכומים גבוהים, והבחירה הסופית היא בידי הקפטן שלנו. את היתרות שיישארו לו בסל הפטור במסגרת קיבוע הזכויות נקצה לטובת פתרון המיסוי לקצבה או להיוון. לפי מה שיחליט.

עוד נקודה מעניינת היא כמות ימי החופשה שצבר. במידה ולא נעשה איתם כלום הוא יגיע לשיעור מס גבוה מאוד השנה, וחלק משמעותי יכנס למיסוי של 47%. לכן יהיה צורך בפריסה של מענק ימי החופשה.

ואחרי שדיברנו והכברנו מילים נגיע לבונוס. הקפטן משקיע כבר 48 שנים בקרן פנסיה ותיקה, כלומר מצפים לנו עוד מענקים חייבים במס של קרוב ל־300 אלף שקל נוספים. וגם לזה יש פתרונות. כעת יש צורך לפנות לפקיד השומה ולבקש כחלק מהליך קיבוע הזכויות להתיר את הסכום הנוסף כמענק פטור ממס שאינו על חשבון יתרת ההון הפטור.

לסיכום, תכנון הפרישה שלו חסך לו מאות אלפי שקלים. וחשוב לציין כי המקרה הזה אחד היחידים בהם יש צורך בפריסות פיצויים קדימה וגם אחורה. מימוש כספי פיצויים הוניים מירביים לפי התקרות הפטורות, פריסות ימי חופשה, היוון תגמולים ופיצויים קצבתיים וכן שינויים בצבירת הפיצויים מהוניים לקצבתיים, והכל תחת לוח זמנים קצר מאוד.

אני שמח שהפורש הגיע אלי ולא לרואה חשבון או עורך דין, שכן אין הם היו יכולים לבצע חלק מהתהליכים אותם פירטתי. וגם אתם, זכרו שכאשר יש לנו מקרי פרישה מורכבים, מתכנני פרישה בעלי רישיון בתחום הפנסיוני חשוב שיובילו את התהליך ולא בעל מקצוע אחר.

לסיום, הקפטן שלנו יצא לפרישה מעושרת ובקרוב גם חבריו הימאים יבואו לבקר. עליהם ועל הפרישה המעושרת שלהם אספר בהמשך.

הכותב הינו מומחה תכנון פרישה בסיריוס תכנון פרישה, חבר ועדת הפיננסים בלשכת סוכני ביטוח, סוכן השנה לשנת 2018 בענף הפיננסים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email