בדרך להוזלת חלקי החילוף לרכב?

משרד התחבורה יפרסם דירוג של דגמי הרכב הנפוצים בישראל על פי מחירי חלקי החילוף המקוריים שלהם. השרה מיכאלי: "המהלך יעודד את התחרות בענף"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

המהפכה בענף חלקי החילוף לרכב יוצאת לדרך. החל מחודש אוגוסט משרד התחבורה יפרסם דירוג חדשני וראשון מסוגו של דגמי הרכב הנפוצים בישראל, על פי מחירי חלקי החילוף המקוריים שלהם. זאת במסגרת מיזם מיוחד של אגף הרכב במשרד התחבורה, שנועד לעודד את התחרות בענף הרכב ולהוזיל את עלויות חלקי החילוף ותחזוקת כלי הרכב בישראל.

ממשרד התחבורה נמסר כי המיזם נועד להוזיל את מחירי מוצרי התעבורה המהווים מרכיב מרכזי בתחזוקת הרכב. במשרד כי יבואנים שימכרו מוצרי תעבורה במחיר גבוה ידורגו במקום נמוך בטבלה, ויש לצפות כי יפעלו להוזלת המחירים כדי למנוע פגיעה במוניטין.

שרת התחבורה מרב מיכאלי. צילום: יח"צ

הרקע לדירוג הוא העובדה שמחירו של רכב, חדש או משומש, במחירוני הרכב אינו משקף את העלות הכוללת של אחזקת הרכב לאורך שנים. עלות האחזקה, המושפעת בין היתר מעלות החלפים, משתנה מדגם לדגם. עקב כך, רכישה שנראתה משתלמת מתגלה לעתים כעסקה יקרה מהמצופה.

המיזם ירוץ במסגרת פיילוט שיפעל כשנה, כאשר הדירוג יתבסס על מחירי החלפים כפי שמופיעים במחירון הרשמי של יבואני הרכב.

יעודכן מדי חודש

במהלך השנה בה יפעל הפיילוט, יעודכן הדירוג מדי חודש, בהתאם למחירים החדשים המתפרסמים על ידי היבואנים. הנתונים יוצגו בצורה ברורה ופשוטה וישקפו את דירוג עלויות חלקי החילוף של כל דגם ביחס לדגמים אחרים מאותה קטגוריה. כמו כן, תיבחן השפעת הדירוג על מחירי החלפים, ועל דירוג יבואני הרכב. הדירוג יבוצע בשקיפות מלאה וללא כל הטיה, תוך עדכון שוטף של המחירים והדירוג הכולל.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי, מסרה: "משרד התחבורה דואג לצרכן. רוכשי רכב חדש ומשומש יקבלו בקרוב מידע השוואתי על המרכיב המשמעותי בעלות האחזקה של הרכב לאורך שנים – מחיר החלפים. מדובר במהלך צרכני וחברתי ממדרגה ראשונה, אשר יעודד את התחרות בענף לטובת האזרחיות והאזרחים, ויעניק לראשונה שקיפות מלאה גם בתחום זה. המהלך צפוי להוביל לחיסכון של אלפי שקלים בסל הוצאות הרכב של המשפחה הישראלית ויאפשר לציבור לבחור את הרכב בצורה מושכלת יותר. בנוסף לכך, הוא גם ישפיע על היבואנים בקביעת המחירים".

אילוסטרציה: Shutterstock

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email