בדרך לריכוזיות ועליית מחירים?

נשיא הלשכה בוועדת הכלכלה של הכנסת: "בעוד שנתיים נשב כאן בסוגיית כניסת חברות האשראי לביטוח ונבכה את מר גורלו של הציבור"; בוועדה עלתה ביקורת על בנק ישראל והאוצר לגבי מדיניות הבנקים בעקבות משבר הקורונה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"חייבים להגביר את התחרות ואנחנו בעד, אך לפני שלושה שבועות התקבלה ברשות שוק ההון החלטה עוקפת כנסת והיא לאשר לחברות האשראי להכנס לענף הביטוח ולתת לשלוש חברות דריסת רגל כאשר ועדת הכספים של הכנסת אמרה את דברה בצורה ברורה; בעוד שנתיים נשב כאן ונבכה על מר גורלו של הציבור, זאת לא תהיה תחרות – זאת תהיה ריכוזיות ועליית מחירים".

כך אמר נשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד בדיון שהתקיים ביום שלישי בוועדת הכלכלה של הכנסת  בנושא שנתיים לרפורמה בתחום הבנקאות והאשראי שעסקה בצמצום הריכוזיות והגברת התחרות.

ח"כ יעקב מרגי | צילום: מתוך ויקיפדיה באדיבות יעקב מרגי

הדיון עסק בכשלים ובאי ההצלחה של הרפורמה בתחום הבנקאות והאשראי כאשר בוועדה נשמעה ביקורת מחברי הכנסת יעקב מרגי ובועז טופורובסקי על כשלים רבים שיש לתקן.

נציגי משרד האוצר ובנק ישראל דיווחו לוועדה כי ניתן לראות התחלה של ירידה בריכוזיות. מנהל מחלקת המחקר של בנק ישראל, ד"ר מישל סטרבצ'ינסקי, הוסיף ומסר לוועדה כי "המפץ התחרותי הולך לקרות בשנה הבאה, כשלשכת המחשוב תפעל ושירותי המידע יהיו זמינים. בשנה הבאה נראה פרי לכל העמל שנעשה בשנים האחרונות".

"עדיין אין תחרות"

בתגובה לכל הנתונים שנמסרו לוועדה בסקירת האוצר ובנק ישראל אמר היו"ר מרגי: "הלעטתם אותנו בים של נתונים, ואני לא מזלזל באף נתון אחד. אין ספק שזו רפורמה כבדה וחשובה וצריכה לעשות מתוך אחריות, אבל השאלה האם אני יכול לומר לכם שאני מקבל מהדיווח תמונת מצב לגבי התקדמות והתפתחות תחרות בשוק הבנקאי? – והתשובה היא לא".

ח"כ בועז טופורובסקי | צילום: רועי שיף ויקיפדיה

עוד הוסיף היו"ר מרגי ושאל האם הממשלה, האוצר ובנק ישראל הנחו את הבנקים באשר לפעולות לטובת הציבור בעקבות משבר הקורונה, ואמר כי עצם זה שהבנקים חוטפים אש צולבת מהציבור זו נורת אזהרה לממשלה, לבנק ישראל ולמפקח על הבנקים.

עו"ד דרור שטרום, שעמד בראש הוועדה להגברת התחרות בשירותים הבנקאיים והפיננסיים, אמר כי זו הרפורמה הגדולה והחשובה ביותר מבין הרפורמות אותן ליווה – אך לא זאת הייתה הכוונה. הוא אף ביקש לציין כי אינו מייצג אף גוף שיש לו נגיעה לעניין ואמר: "ניסיון בתחרות אומר שהתחרות נבדקת בנקודה אחת – האנשים ברחוב. הם אלה ששואלים מי מתחרה עלי? מי מציע לי מה? האם הריבית יורדת? והאם אני יכול להבין מה שמציעים לי? אלה השאלות שהיו צריכות לעלות בדיון הזה. הכוונה הייתה שתוך שנתיים-שלוש יהיו פה נותני אשראי חוץ בנקאיים בהיקפים משמעותיים יותר, שיתחרו על האשראי לצרכן. ביוני 2021 מתלכדים כל החיילים על לוח השחמט ואמורים להבקיע, שם צריך לראות פריצה תחרותית שנרגיש ירידה בריביות. מה שראינו בקורונה צריך להדליק נורה אדומה. עסקים ומשקי בית לא ראו חלופות לאשראי הבנקאי".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email