בהלת הקורונה – ביטול טיסות וחופשות בגלל הנגיף

כדאי לרכוש היום ביטוח ל-180 יום; אזרחים ותיקים יכולים לבטל טיסה עד 4 חודשים ממועד ההזמנה; מורה נבוכים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

נגיף הקורונה פוגע קשות בתחום התעופה והתיירות ובין היתר, בית מלון, סוכני נסיעות ותעשייה גדולה מסביב ועוד היד נטויה.

אי ודאות גדולה שוררת בכל ענף התיירות וכמובן במי שרכשו כרטיסי טיסה ונופש מבעוד מועד. ענף התיירות נמצא בטלטלה שאת סופה עדיין לא רואים.

ישנם נוסעים שאמורים לטוס בקרוב, אשר שילמו במיטב כספם עשרות אלפי שקלים לטיול ולנופש. האמיצים יהמרו וייסעו בכל זאת. החוששים יוותרו על הנסיעה וינסו לקבל את כספם בחזרה, אם זה מחברת התעופה, הביטוח או כל גורם אחר. וזה לא יהיה פשוט. משרד הבריאות פרסם בימים האחרונים הודעה שבה הוא ממליץ "לשקול את נחיצות הנסיעות למדינות באסיה כמו, וייטנאם, הונג קונג, תאילנד, סינגפור ויפן".

וירוס הקורונה. השלכות על הפעילות הכלכלית. צילום: shutterstock

ביחס לסין, הוציא משרד הבריאות אזהרת מסע – להימנע מלנסוע לסין. אזהרת מסע זו חשובה מאוד למי שכבר רכש כרטיסי טיסה ומבקש לקבל החזר. במקרה כזה חובה על חברות התעופה לבטל את כרטיסי הטיסה ולהעניק החזר מלא ללא דמי ביטול.

ביחס לשאר המדינות שיצאה לגביהם הודעה ממשרד הבריאות ולא אזהרת מסע – אין החזר כזה -ודינם להיבחן בהתאם למדיניות הביטול – דבר שיגרום להפסדים כספיים ניכרים. לגבי מי שרכש נופש ו/או לינה בבתי מלון זוהי סוגיה לא ברורה ואף לא  פשוטה, כיוון שברוב המקרים הכסף שולם כבר לספקים. הספקים נוהגים לפי מדיניות הביטול הנהוגה במדינות זרות אלה, שם יש תנאי ביטול שלא כפופים לחוקי מדינת ישראל. הטלת החזר כזה על הספקים הישראלים יכולה למוטט אותם כלכלית. אין ספק שסוגיות כאלה יגיעו כנראה לפתחו של בית המשפט הישראלי.

במידה וחברת התעופה תבטל בעצמה את הטיסה, יהיה זכאי הנוסע להחזר הנע בין 250 יורו ל-600 יורו לפי מרחק הטיסה. במידה וחברת התעופה תודיע לנוסעים 14 יום מראש על ביטול הטיסה, בגלל סיבות שאינן תלויות בה, לא יהיה זכאי רוכש הכרטיס להחזר כלשהו, פרט לעלות מחיר הכרטיס בטיסת החזור.

בכל מקרה, לפי חוק הגנת הצרכן, ניתן לבטל עסקה עד 14 יום מיום ביצועה ובתנאי שנותרו לפחות שבעה ימי עסקים למועד הטיסה ובכפוף לתשלום של 5% או 100 שקל, הנמוך מבניהם. במידה וכבר עברו 14 ימים, לא יחול במקרה הזה חוק הגנת הצרכן והנוסע עלול לשלם דמי ביטול חלקיים גבוהים או במקרה הקיצון דמי ביטול מלאים.

לגבי אזרחים ותיקים: הם יכולים לבטל את העסקה ארבעה חודשים מיום שבוצעה.

המלצה לנוסעים במיוחד בימים אלה: ניתן לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל עד 180 ימים לפני הנסיעה. מומלץ לרכוש כיסוי ביטוחי, אצל סוכן ביטוח, לביטול מכל סיבה שהיא דבר שייתן הגנה כספית לנוסע.

הכותב הוא יו"ר מחוז חיפה והצפון בלשכה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email