בהלת נגיף הקורונה: "רק כ־5% ממבוטחי ביטוח עסק מבוטחים בביטוח כל הסיכונים"

האם חברות הביטוח מחוסנות מפני הנגיף? יועץ הביטוח, עו"ד ארז קדם מסביר כי ביטוח העסקים המקובל לא יכסה את אובדן ההכנסות של עסקים המייבאים או מייצרים בסין
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אלפי בעלי עסקים שסוחרים עם סין או מייצרים בסין, או משתמשים בחומרי גלם מסין במפעליהם בישראל, יסבלו כנראה מנזקים כספיים אדירים, אך לא יוכלו לתבוע מחברות הביטוח פיצוי על אובדן הכנסות. ביטוח עסק מכסה אובדן הכנסות במקרים ספציפיים (בד"כ: שריפות, הצפות, פריצות וכדומה), ורק מי שרכשו ביטוח עם כיסוי לכל הסיכונים יוכלו אולי לתבוע על אובדן הכנסות בגין נגיף הקורונה.

לדברי יועץ הביטוח עו"ד ארז קדם: "רק כ־5% ממבוטחי ביטוח עסק מבוטחים בביטוח כל הסיכונים למעט חריגים, כשנגיף הקורונה בוודאי לא מוגדר כאחד החריגים, כי הוא לא היה מוכר עד היום. 95% מבעלי העסקים מבוטחים בביטוח עסק רגיל, כך שלא יוכלו לתבוע על אובדן הכנסות עקב הפגיעה בעסקיהם בעקבות התפרצות הנגיף".

ארז קדם. "95% מבעלי העסקים מבוטחים בביטוח עסק רגיל, כך שלא יוכלו לתבוע על אובדן הכנסות עקב הפגיעה בעסקיהם בעקבות התפרצות הנגיף". צילום: באדיבות המצולם

לדבריו, פוליסת ביטוח כל הסיכונים יקרה בהרבה מפוליסה עסקית רגילה, ולכן רק מפעלים גדולים בעיקר רוכשים אותה. "ככל שהמבוטחים בארץ רכשו כיסוי אובדן הכנסות בפוליסה העסקית הכולל הרחבת ספקים לקוחות ייתכן שיהיה כיסוי בסכום הביטוח במגבלת הפוליסה ובהתאם לתנאי וחריגי הפוליסה. אלו שלא רכשו הרחבה זו כנראה יפגעו בצורה הרסנית עד ייתכנות של קריסה כלכלית ככל שהעסק שלהם תלוי ביבוא מהסינים".

יתווסף ל"חריגים"?

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2019 הסתכם יבוא הסחורות מסין בכ־6.7 מיליארד דולר. התאחדות התעשיינים העריכה השבוע כי אלפי חברות ישראליות עלולות להיפגע מנגיף הקורונה וכימגיעות אליה פניות רבות מחברות תעשייה ישראליות שכבר נפגעות ממנו. ברוב המקרים מדובר בחברות שמייצרות בישראל ומשתמשות בחומרי גלם המיובאים מסין או מספקים הפועלים במדינות אחרות, אך עושים שימוש בתוצרת סינית בהליך הייצור שלהם. יבואנים רבים, בעיקר של צעצועים מסין, בגדים והנעלה, כולל תחפושות לקראת פורים הקרוב, שרובן מגיעות מסין; גם יבואני מוצרי חשמל כמו מזגנים, שזו התקופה של הזמנות שלהם לקראת הקיץ, כבר מדברים על אפשרות ממשית של חוסרים שיביאו לאובדן הכנסות משמעותי.

סו”ב ישראל גרטי, יו”ר הוועדה לביטוח כללי בלשכת סוכני ביטוח, מציין כי רוב ביטוחי העסקים מכסים את הסיכונים לפי המאפיינים של העסק: “לא המבוטח, לא הסוכן ולא חברות הביטוח חשבו על ביטוח אובדן הכנסות כתוצאה מהתפרצות נגיף ועוד בסין”.

לדברי עו”ד קדם, אם התפשטות הנגיף תימשך עוד שבועות, ייתכן שנראה חברות ביטוח שיוסיפו ב”חריגים” גם את וירוס הקורונה. כלומר, הוא יתווסף לחריגים הלא מכוסים במסגרת פוליסת העסק. “כך היה גם במגפת הפרה המשוגעת”, נזכר עו”ד קדם “כשחברות הביטוח החריגו את הכיסוי בגינה בפוליסות והחריג נעלם לאחר שהמגיפה נעלמה; כך היה גם עם הבהלה של ‘באג 2000’, כשהחברות החריגו פגיעה עקב המעבר לשנת 2000, וכך היה בתחילת איומי הסייבר, כדי שבעלי העסקים יקנו ביטוחי סייבר לחוד, מעבר לביטוח העסק”, הוא מספר. אגב, אין בעיה של ביטוח חבות מעבידים למי שיש להם עובדים בסין, וחלילה יידבקו בנגיף – הביטוח יכסה.

להערכת התאחדות התעשיינים, לנגיף אף עשויה להיות השפעה גם על מחירי מוצרים בישראל וזאת משום שכתוצאה מהפסקת המשלוחים מסין ועל מנת שלא לעצור את הייצור, חברות רבות פונות לספקים במדינות אחרות על מנת להמשיך ולקבל חומרי גלם. במילים אחרות – לא חברות הביטוח ישלמו את פגיעת וירוס הקורונה בעסקים המקומיים, אלא הצרכן הישראלי.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email