בהתאם לדרישות: מונתה ועדה לבחינת העלאת גיל הפרישה לנשים

לאחר מאבק חוצה מפלגות בנוגע להעלאת גיל הפרישה לנשים, הקים שר האוצר ועדה לבחינת הנושא. צוות הוועדה יבחן את ההשלכות הכלכליות של החלופות השונות לגיל הפרישה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שר האוצר, משה כחלון, מינה בתחילת השבוע ועדה לבחינת העלאת גיל הפרישה לנשים. גיל הפרישה לנשים אמור לעלות בשנת 2017 מ-62 ל-64, וזאת על פי חוק הפרישה החדש. שר האוצר יכול לשנות את ההחלטה, רק אם יקים ועדה ציבורית שתמליץ אחרת בנושא עד סוף יוני השנה.

הוועדה הציבורית תורכב משמונה נשים וארבעה גברים. בראשה יעמוד הממונה על התקציבים, אמיר לוי והיא תבחן את ההשלכות הכלכליות והתעסוקתיות של החלופות השונות לגיל הפרישה. כמו כן, ישקול הצוות מודל להעלאת גיל הפרישה באופן אוטומטי כפועל יוצא של התארכות תוחלת החיים, כפי שנעשה במספר מדינות OECD.

גמליאל. לקבוע את גיל הפרישה על בסיס המקצועות המדוברים
גמליאל. לקבוע את גיל הפרישה על בסיס המקצועות המדוברים

הצוות יבחן גם את יישומם של כלים תומכים ומשלימים להעלאת גיל הפרישה ולעידוד תעסוקת מבוגרים. שר האוצר הנחה את הצוות והעומד בראשו להתחשב במגוון הדעות במטרה להגיע להסכמה רחבה ככל הניתן. מהאוצר נמסר כי תינתן אפשרות לכלל הגורמים המקצועיים, הציבור וכן לחברי הכנסת מכל הסיעות להשמיע את עמדתם תוך שוויון מלא בין קואליציה ואופוזיציה.

התנגדות חוצת מפלגות

ההתנגדות להעלאת גיל הפרישה לנשים היא חוצת מפלגות בכנסת. בין קולות הנגד, שטוענים כי הפרישה צריכה להיות מבחירה, ישנה גם השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל (ליכוד). "יש לקבוע את גיל הפרישה על בסיס המקצועות המדוברים ולא על בסיס מגדר", אמרה השרה. "ישנם מקצועות שוחקים במשק שאין לנו אינטרס כחברה שימשיכו לעבוד בגיל מבוגר ולעומתם ישנם מקצועות שיש מקום לבחון בהם רף גבוה הרבה יותר או ביטול פרישת חובה".

בנוסף ללוי ישבו בוועדה גם מנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור יוסף, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, ראש חטיבת המחקר בבנק ישראל, פרופ' נתן זוסמן, סגנית הממונה על התקציבים במשרד האוצר, יעל מבורך, סגנית ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוליה איתן, נציגת מרכז אדווה, נוגה דגן בוזגלו, נציגת עמותת אינג'אז, ג'ידא זועבי, נציגת עמותת והדרת, ריבי בלר, עו"ד יובל אלבשן מהקריה האקדמית אונו, ראש תחום חקיקת עבודה בהתאחדות התעשיינים, עו"ד מיכל חילי, יו"ר נעמ"ת, גליה וולוך.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email