חברים בוועדת הכספים של הכנסת מתכוונים ללחוץ על הממונה על שוק ההון והביטוח, דורית סלינגר, שלא לאשר את מכירת השליטה בחברת הביטוח הפניקס לחברת ההשקעות יאנג, כך נודע ל"ביטוח ופיננסים". לחילופין, יוצע כי מניות הפניקס שבידי יצחק תשובה, בהן הוא מחזיק באמצעות הבעלות על דלק, יימכרו בבורסה. כך תשובה יוכל לעמוד בדרישות חוק הריכוזיות להקטין את אחזקותיו הריאליות.

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני
יו"ר ועדת הכספים, משה גפני

קיימים כבר מספר תקדימים של חברות גדולות הפועלות בארץ, שגרעין השליטה שלהן אינו בידי משקיע אחד. רק לאחרונה התירה הממשלה לאיש העסקים צדיק בינו (המחזיק במניות הבנק הבינלאומי), למכור את אחזקתו בחברת פז באמצעות הבורסה, כי לא נמצא משקיע שיעמוד בדרישות הממשלה ביחס לשליטה בחברה. בנוסף להיותה משווקת דלק, פז היא בעלת בית הזיקוק הגדול באשדוד ומוגדרת כחברה אסטרטגית. דוגמא אחרת היא כי בשניים מהבנקים הגדולים במדינה אין גרעין שליטה בידי משקיע אחד, ואלו הם בנק לאומי ובנק דיסקונט. כלומר, יהיה קל להחיל תקדימים כאלו על סקטור הביטוח.

הבעיה עם החברה הסינית יאנג, היא שמדובר בחברה שעד כה לא היתה כמעט פעילה בענף הביטוח. עיקר הפעילות שלה היא בתחומי הסחורות, מלונאות ופיננסים. היא לא נמצאת בפיקוח רגולטור הביטוח הסיני, אשר החמיר את הפיקוח על חברות ביטוח סיניות המשקיעות מחוץ לסין לאחרונה, במטרה לבלום את גל ההשקעות הזה. כעת הרגולטור הסיני תובע מחברות הביטוח לקבל אישור מראש לכל השקעה מחוץ לסין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *