בוטל ההסכם למכירת הפניקס לקבוצת יאנגו הסינית

ההסכם בין קבוצת דלק לענקית הסינית יאנגו בוטל לאחר שהממונה על רשות ההון התעכבה במתן אישור להעברת השליטה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חברת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, דיווחה בתחילת השבוע לבורסה כי בוטל ההסכם למכירת אחזקותיה (52%) בחברת הפניקס ביטוח לחברה הסינית יאנגו תמורת כ־15.2 מיליארד שקלים. החברה דיווחה כי "נוכח התמשכות הליך קבלת האישור להעברת השליטה בהפניקס לקבוצת יאנגו, הסכימו הצדדים על ביטולו של ההסכם בהתאם למנגנון שנקבע בו, וכל צד ויתר באופן בלתי חוזר וללא תנאי על כל טענה, תביעה או נזק בקשר להסכם".


תשובה. העסקה עם קבוצת דלק בוטלה

העסקה עם יאנגו נחתמה באוגוסט 2016 ומועד מימושה הוארך באפריל האחרון בתקווה להשיג את האישורים מרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. ההערכה היא שהממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, עיכבה את אישורה להיתר שליטה ליאנגו הסינית בחברת הפניקס, מה שבסופו של דבר הביא לביטולו. לא עזר גם גיוסו לעסקה של יונל כהן, לשעבר מנכ"ל מגדל ויו"ר איילון ביטוח, בניסיון לסייע לקבלת היתר השליטה מהממונה. כהן אמור היה להשקיע 130 מיליון שקל תמורת 4% מהפניקס ולהתמנות ליו"ר החברה.

דפוס חוזר

הממונה הקשתה גם בעבר על ביצוע עסקות למכירת חברות ביטוח לחברות סיניות, כשהציבה בפניהם פעם אחר פעם דרישות מורחבות למסמכים וחומרים, שגם קשורים בהשקעת משאבים נוספת מצד החברות הסיניות. סלינגר לא אישרה לחברת דלק למכור את אחזקותיה בחברת הפניקס לחברה סינית אחרת – פוסון. בנוסף, היא לא אישרה את מכירת כלל ביטוח לחברות הסיניות מקרולינק, טיינאן־הייפנג, ו־Gongbao Shanghai) SG Consulting Business), קבוצה אותה הוביל עו"ד הראל לוקר. בהודעתה מסרה חברת דלק כי כבר קיבלה פניות חדשות מגופים ישראלים וגופים זרים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email