ביהמ"ש קבע: הפניקס תפצה מבוטח ב-120 אלף שקל נוספים על הפסד השתכרות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בית המשפט העליון הורה השבוע לחברת הביטוח הפניקס לשלם למבוטח יותר ממה ששילמה לו בגין הפסד השתכרות, לאור העובדה כי שכרו היה צפוי לעלות בכ-1,000 שקל בחודש, מדי שנה.

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים נידונה תביעתו של וויר עבד אל כרים נגד הפניקס. המערער, רתך במקצועו ובעל עסק לעבודות ריתוך ומסגרות, בן 54, נפגע בתאונת דרכים ב-2007. התאונה הוכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה, ונכותו הצמיתה הועמדה על 37%, בגין הגבלה בתנועות פרק ימין וברך ימין וקיצור הגפה הימנית.

בית המשפט העריך את נכותו התפקודית של המערער בשיעור של 56%, בהתחשב במקצועו כרתך ובכך שעבודתו כרוכה בעבודה פיזית. הוא העריך את נזקו של המערער ב-1,354,000 שקל, ובניכוי כ-978 אלף שקל תקבולי מל"ל העמיד את הפיצוי על סך של כ-377 אלף שקל.

השופט עמית כתב בהחלטת בית המשפט העליון כי "מצאתי כי יש מקום להתערב בסכום שנפסק בגין הפסד השתכרות, באשר בית משפט קמא העמיד את בסיס שכרו של המערער עובר ליום התאונה על הסך של 8,627 שקל נטו, ולעתיד – על הסך של 9,000 שקל נטו. זאת, על אף שחלפו שבע שנים מיום התאונה ועד ליום מתן פסק הדין, ועל אף שהוכח כי בשלוש השנים שלפני התאונה השתכרותו של המערער גדלה מדי שנה בסכום של כ-1,000 שקל בחודש.

"לכן דומני כי ראוי היה להעריך את פוטנציאל הגידול בהכנסתו של המערער לאורך השנים, אם במהלך השנים שחלפו עד למתן פסק הדין, ובוודאי שבשנות העבודה שנותרו למערער עד גיל 70, ביותר מהסך של 373 שקל. לאור זאת, אציע לחבריי להעלות את הסכום הכולל שנפסק בגין הפסדי השתכרות, בסך של 120 אלף שקל נכון להיום, בצירוף שכ"ט עו"ד בשיעור 13% ומע"מ. בכפוף לכך, יתר ראשי הנזק יישארו על כנם".

בית המשפט אף קבע כי המשיבה תישא בהוצאות המערער בסך 10,000 שקל.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email