ביוזמת הלשכה – הצעת חוק לפיה חברות ביטוח יחויבו להסביר מדוע דחו התקשרות עם סוכן

גובשה הצעת חוק למניעת אפליה בחוזה ביטוח בשל מוצא, עיסוק או מקום מגורים. המבטח יצטרך לנמק בכתב סירוב להתקשרות עם סוכן מהמגזר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בימים אלה גובשה הצעת חוק חדשה שיזמה לשכת סוכני ביטוח, במאמץ לפתור את הבעיה הקשה של סוכני הביטוח במגזר הערבי המופלים לרעה בחברות הביטוח בכל הקשור להפקת פוליסות ביטוח רכב חובה. הצעת החוק הוגשה בידי ח"כ מיקי מכלוף זוהר (ליכוד).

הצעת החוק ממליצה לתקן את חוק הפיקוח על שירות פיננסיים (ביטוח) התשמ"א־1981, ולהוסיף לה שני סעיפים:
1. מבטח לא יפלה בעל רישיון המבקש להתקשר עמו בהסכם, בשל מוצאו, מקום עיסוקו או מקום מגוריו.
2. חברת ביטוח אשר דחתה בקשה של בעל רישיון המבקש לבוא עמה בהסכם, תנמק במסמך בכתב את העילות בעטיין סירבה להתקשר עם בעל הרישיון.

רוזנפלד | צילום: יוסי אלוני

"למנוע אפליה"

נשיא הלשכה, סו"ב ליאור רוזנפלד, מסביר: "הצעת החוק באה למנוע אפליה בכל חוזה עם יצרן בכל הקשור לדת, גזע ומין, וזה ייתן פתרון חלקי לסוכני המגזר הערבי. לא יכול להיות שחברת ביטוח מקבלת שם של סוכן מהמגזר הערבי ומודיעה לו שהיא לא עובדת איתו, מבלי לבדוק את הרווחיות שלו, או את היושר שלו".

סו"ב ישראל גרטי, יו"ר הוועדה לביטוח כללי בלשכה, שעומל על הפתרון החקיקתי מתחילת הקדנציה, מסביר: "סוכני המגזר הערבי סובלים כבר שנים מאפליה קשה בחברות הביטוח בכל הקשור לרכישת ביטוח חובה עבור לקוחותיהם מהמגזר. אחרי פגישות מול חברות הביטוח, פתרון חלקי מאוד באמצעות ה'פול', ופגישות שלי עם הפיקוח, הבנתי שהדרך היחידה היא לפתור את הבעיה באמצעות חקיקה. ברשות שוק ההון הסבירו לי שהם דואגים למבוטחים, ולכן אם בסופו של תהליך, מבוטח מהמגזר שלא הצליח לקבל פוליסת ביטוח חובה מהסוכן שלו במגזר, אבל הצליח לקבל את הפוליסה מסוכן בתל אביב, הרי שזה מספק אותם. אז אולי למבוטחים יש פתרון, אבל סוכני המגזר עצמם מופלים לרעה ופרנסתם נפגעת משמעותית; סוכני המגזר הם סוכנים כמו כולם, ולא ייתכן שבגלל שהוא עובד בנצרת, חברות ביטוח לא יבטחו את הלקוחות שלו בביטוח חובה.

"אני מניח שאם חברות הביטוח יחויבו, על פי הצעת החוק, לנמק בכתב למה הן מסרבות להתקשר עם סוכן מסוים מהמגזר, הן יתקשו יותר לדחות אותם".

היועץ המשפטי ללשכה, עו"ד עדי בן אברהם: "הלשכה פועלת למען כלל סוכני הביטוח, ולמנוע כל אפליה. התנהלות שמפלה בין סוכני ביטוח, מכל סיבה, איננה מקובלת, וקיים צורך אמיתי לתיקון המצב המתנהל כיום. משכך, לא נחדל ממאמצינו הן מול רשות שוק ההון והן מול הרשות המחוקקת על מנת לסייע לקידום הצעת החוק וזאת עד להסדרת הסוגיה".

יש לציין, כי בדיונים בסוגיה בוועדות הכנסת, ציינו חברות הביטוח כי לא מדובר באפליה על רקע מוצאו של הסוכן, אלא בשיקולים מסחריים, משום שבמגזר יש הרבה יותר תביעות בגין תאונות דרכים לעומת הממוצע הארצי בכלל.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email