ביטוח בעולם // כרסום נוסף בהכנסות מבטחי המשנה בשל אסונות הטבע הגדולים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

נזקים של מיליארדי דולר שנגרמו כתוצאה מאסונות הטבע שהיו במהלך שנת 2019 מביאות לכרסום נוסף בהכנסות של חברות ביטוח המשנה הגדולות בעולם, כך על פי חברת הדירוג AM BEST . זאת בנוסף לפגיעה בהכנסות בשל שיעורי הריבית הנמוכים.

הדו"ח מציין, שלאסונות הטבע הגדולים שאירעו השנה, כדוגמת הוריקן דוריאן בקאריביים ובארה"ב והטייפונים שפקדו את יפן, היו בעלי השפעה על הרווחיות והתמחור של מבטחי המשנה הגדולים.

הוריקן דוריאן בקריביים | צילום: shutterstock

ומה היקף ההפסדים למבטחים מההוריקן והטייפונים? ההערכה של חברת הדירוג היא, שהנזקים מההוריקן נעים בין 6 ל־9 מיליארד דולר וההפסדים מהטייפונים ביפן נעים בין 14 ל־19 מיליארד דולר.

על רקע נתונים אלה, מעריכה AM BEST שתהיה עליית פרמיות של מבטחי המשנה בין ינואר לאפריל 2020 – במיוחד המבטחים החשופים לשוק הביטוח היפני ילחצו על ייקור פרמיות הביטוח.

בשוק הביטוח העולמי יעקבו אחר השתלטות משקיעים זרים על הפניקס

בשוק הביטוח העולמי יעקבו בזמן הקרוב אחר השלמת רכישת חברת הביטוח הפניקס על ידי שתי קרנות ההשקעה האמריקאיות סנטרברידג' וגלטין. מזה שנים שמשקיעי חוץ שלטו בחברת ביטוח ישראלית גדולה, מאז שג'נרלי האיטלקית מכרה את חברת מגדל לטייקון הביטוח, שלמה אליהו.

בשני העשורים האחרונים נכשלו הניסיונות למכור בנק ישראלי או חברת ביטוח ישראלית לגורמים פיננסיים בינלאומיים. מי שהיה פעיל בניסיונות המכירה היה סטנלי פישר כשכיהן כנגיד בנק ישראל. הוא רצה שבתקופת כהונתו ייכנס שחקן חדש לתחומי הבנקאות והביטוח וחיזר אחר קבוצות בנקאות וביטוח בינלאומיים, אך לא נחל הצלחה. גם חברת אי.די.בי. ניסתה למכור את חברת כלל ביטוח לגורם בינלאומי ללא הצלחה.

בשוק הביטוח הבינלאומי יעקבו בעניין אחר השתלבות שתי הקרנות האמריקאיות בשוק הביטוח הישראלי ומידת ההצלחה שלהן. הדבר ישפיע על נכונות קרנות השקעה אמריקאיות ואירופאיות נוספות להשקיע בחברות ביטוח.

כמו כן, צפוי שהקרנות האמריקאיות ימנו נציגים למועצת המנהלים של הפניקס, בנוסף לאלי יונס שיכהן כיו"ר החברה. הפיקוח על הביטוח לוחץ שחלק מהדירקטורים יהיו ישראלים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email