ביטוח בעולם /// ענף הביטוח מתפתח: גובר הביקוש לביטוח רחפנים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הריבוי בשימוש ברחפנים בתקופה האחרונה בארה"ב, באירופה, במזרח הרחוק ובאפריקה מגביר את הביקוש גם לביטוחי רחפנים. יותר ויותר חברות ביטוח נכנסות לתחום זה ומגובות על ידי מבטחי המשנה.

פוליסות ביטוח הרחפנים מכסות כיסוי אחריות תעופה של צד שלישי – נזקי גוף ונזקי רכוש, כיסוי אחריות לרחפנים ועוד. גם רמת הידע של מפעיל הרחפן הינו מרכיב חשוב בפרמיית הביטוח.

יותר ויותר חברות מבטחות רחפנים | צילום: Shutterstock

טריין אוליבר, מנכ"ל חברת השמאות Mclarens Aviation, מציין שמוצרי הביטוח שנרכשים על ידי מפעילי הרחפנים דומים לביטוחים הנרכשים על ידי גורמי התעופה. הם מכסים נזק הנגרם לרחפן ונזקי גוף ורכוש. אבל התברר מהניסיון כי יש תביעות מעטות של נזק משמעותי, ורוב התביעות הן ביחס לנזקים בינוניים שנגרמו לכלי הטייס. הוא מוסיף, שעל רקע הצמיחה המהירה של סקטור הרחפנים, שוק הביטוח התאים עצמו הודות לדיאלוג שמתנהל בין שמאים, ברוקרים, סוכנים ומבטחי משנה.

חברות הביטוח הבריטיות צפויות לגרוף רווחי ענק

בוננזה של מיליארדי ליש"ט צפויה לחברות הביטוח הבריטיות. שני המועמדים לראשות ממשלת בריטניה הבטיחו שיתמכו בהקלת דרישות ההון של חברות הביטוח שיאפשרו לרכוש חזרה מניות ולחלק דיווידנדים גדולים יותר, זאת כחלק מרכזי במהלך הגברת התחרותיות של בריטניה לאחר היציאה מגוש האיחוד האירופי. ההערכה היא שחברות הביטוח ישקיעו לא מעט בתשתיות.

תקנות ההון העצמי של חברות הביטוח מחמירות בדרישות ההון. מזה כמה חודשים נידונה היוזמה לשחרר מיליארדי ליש"ט מדרישות ההון של חברות הביטוח, אבל ראש הממשלה הפורש, בוריס ג'ונסון, לא הצליח לקדם את השינוי. אולם שני המועמדים לראשות הממשלה, שרת החוץ, ליז טרוס, ושר האוצר לשעבר, רישי סונאק, תומכים בשינוי התקנה. איגוד חברות הביטוח הבריטיות העריך שרפורמה זו יכולה לשחרר עד 95 מיליארדי ליש"ט שחלק גדול ממנו יחזק את כלכלת בריטניה ויסייע בהתמודדות עם שינוי האקלים.

אולם מכוני מחקר בבריטניה דורשים לא לנהוג בליברליות בכספים אלה. בין היתר, הועלתה הדרישה שהרגולטורים יאסרו על חברות הביטוח לחלק את הכספים לבעלי המניות. בנוסף, הועלתה הדרישה שכל התוכניות לשימוש בכסף צריכות להיות מפוקחות על ידי ועדות ממשל עצמאיות המפוקחות בידי הרגולטורים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email