ביטוח סייבר על קצה המזלג: לצד האיומים על חיינו ישנן הזדמנויות רבות וחדשות

מתקפות הסייבר על עסקים הפכו נפוצות בשנים האחרונות ומהוות איום של ממש. כיסוי ביטוחי המותאם לאופי הארגון יכול למזער את הנזקים ואף להשיב את המצב לקדמותו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הסייבר הולך ותופס מקום מרכזי בחיינו. לצד ההזדמנויות החדשות, תופעת הסייבר טומנת בחובה גם לא מעט איומים. בפני סוכני הביטוח נפתח עולם רחב ומלא בהזדמנויות עסקיות. כל עסק חשוף לאירוע סייבר והלקוחות מתחילים להפנים את נושא אבטחת המידע, שאיתו באופן ישיר מגיעה ההבנה שקיים צורך ממשי בפוליסת ביטוח המתפרשת כמעט על כל ענפי הביטוח. פגיעות הסייבר האפשריות: גניבת מידע, פגיעה בפעילות, ביצוע תרמית וגניבת כספים. מדינת ישראל נמצאת במקום ה־5 ברשימת המדינות המותקפות בעולם אחרי ארה"ב, רוסיה, טאיוואן, וגרמניה.

אבטחת מידע הולכת ותופסת מקום מרכזי בחיינו

כיסויים עיקריים בפוליסת סייבר:

פרטיות – חבות כלפי מי שפרטיו נחשפו PCI DSS (קנסות), חשיפה במעבר לאתר סליקה.

הוצאות – במקרה של חשיפת מידע אישי, משלוח הודעות, יעוץ משפטי, הפעלת CALL CENTER , הוצאות יחסי ציבור, בדיקת עומק והיקף החשיפה, איתור המידע ברשת וניטורו.

חבות קיברנטית (בריונות רשת) – חשיפת צד ג' לווירוסים, שימוש במערכות החברה לפגיעה באחרים, מניעת שימוש של לקוחות במערכות החברה (אובדן רווחים ללקוחות).

שיחזור מערכות – הוצאות נוספות לצורך חזרה לפעילות, לרבות איתור, ניקוי והפעלה מחדש. ישנם מוצרי ביטוח רבים ואין מוצר יחיד המעניק כיסוי לכלל הסיכונים. נדרשת התאמה אישית לכל ארגון בדגש על הרחבה לכשל טכנולוגי, ללא צורך בהוכחה, מאחר ומקור הכשל הוא מתקפת סייבר.

מקרים הממחישים את מתקפות הסייבר האפשריות על הארגון:

גנבה של קניין רוחני – חברת "לוקהיד מרטין" אשר תוכניות הפיתוח של מטוסי החמקן החדשים נעלמו מרשימותיה: עלות שנות פיתוח רבות ירדה לטמיון, הדבר הוביל לגניבת קניין רוחני ופטנטים, לפגיעה תדמיתית ולביטול
הזמנות מהחברה.

אובדן רווחים – מתקפת הסייבר על חברת סוני, המיוחסת לצפון קוריאה, אירוע זה מכיל סיכונים רבים, בהם פגיעה בשמה ובתדמיתה של סוני, הפסד משמעותי בגין ההשקעות שבוצעו בסרטים ובפיתוחים עתידיים שנעשו בחברה, אובדן רווחים בגין סרטים שכבר לא יוכלו למכור ולהקרין עקב יציאתם לאקרנים בלתי חוקיים, זליגת אינפורמציה רגישה שהיתה מצויה במיילים פרטיים בין מנהלים בארגון ומניעת גישה והשבתה של 75% מכלל המחשבים והשרתים של הארגון אשר לא אפשרו את מזעור הנזקים ואף מנעו עבודה שוטפת במהלך ימים ארוכים.

פגיעה במתקני הגרעין האירניים – מתקפות המיוחסות לממשלות ישראל, צרפת וארה"ב. למרות שלא ניתן אישור רשמי למעורבותן, מה שמייחד את האירוע הוא פגיעה פיזית ברכוש באמצעות לוחמת סייבר. פקדי הבקרה של מתקני הצנטריפוגות שובשו והצנטריפוגות התפרקו. האבדן הפיזי של הרכוש שניזוק דרש ייצור או רכישה של צנטריפוגות וחלפים נלווים אחרים. מקרים כמו אלה מצריכים כיסוי ביטוחי הן לנזקי הרכוש והן לאובדן רווחים פוטנציאלי.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email