בין הטובות: מערכת הפנסיה בישראל דורגה במקום השלישי בעולם

כך על פי סקר שנערך על ידי Mercer, מגופי הייעוץ המובילים בעולם; ישראל מדורגת אחרי הולנד ודנמרק לפי קריטריונים של אפקטיביות המערכת, שימור יתרונותיה לעתיד ואמון במערכת
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

גוף ההשקעות Mercer, פרסם את תוצאות סקר מדד הפנסיה העולמי לשנת 2020. השנה, ישראל נכללת לראשונה בסקר המשווה בין 39 מערכות פנסיה במדינות שונות ומכסה כמעט שני שלישים מאוכלוסיית העולם.

על פי תוצאות הסקר, מערכת הפנסיה בישראל דורגה במקום השלישי, מיד אחרי הולנד ודנמרק, כאשר היא מקדימה מדינות אחרות בעולם כגון ארה"ב, בריטניה, גרמניה, סינגפור ועוד.

הדירוג הגבוה ממנו נהנית ישראל נובע מיכולתה של המערכת לספק יתרונות ברי קיימא עבור החוסכים, לצד רגולציה חזקה והגנה על החוסכים. מערכת האכיפה והרגולטורים השונים בישראל קיבלו ציונים גבוהים על הפיקוח ההדוק וההנחיות בנוגע למסירת מידע ושקיפות.

עוד עלה מהסקר כי רמת המינימום להפרשה לקרן פנסיה בישראל גבוהה יחסית למדינות שנבדקו, וששיעור החוסכים מהאוכלוסייה העובדת עומד על כמעט 80% עם השתתפות גבוהה יחסית בכוח העבודה בגילים מבוגרים יותר.

הדו"ח מציג גם המלצות לשיפור במערכת הפנסיה בישראל. ההצעה לשיפור מתמקדת בשני היבטים עיקריים: הקטנת החוב הממשלתי כאחוז מהתמ"ג בקרנות הפנסיה ויצירת מנגנוני הגנה נוספים במקרה של ניהול כושל מצד הגופים המנהלים.

שלושה מדדי משנה

המדד נערך ע"י חברת Mercer אשר נחשבת לאחד מגופי הייעוץ וניהול הנכסים מהגדולים והמובילים בעולם עם 17 טריליון דולר נכסים מנוהלים ומיועצים, 25 אלף עובדים ונוכחות ב 130 מדינות אשר משרתים בעיקר ממשלות וגופים מוסדיים ברחבי העולם. החברה נסחרת ב-NYSE לפי שווי שוק של 58 מיליארד דולר (MMC) והכנסות של כ-17 מיליארד דולר בשנה.

פיונה דנסייר. צילום: יח"צ

המדד חושב על ידי ציון שניתן לכל מערכת פנסיה בכל מדינה על בסיס 50 שאלות שונות, תוך שקלול המשקף את חשיבותן. השאלות רוכזו סביב שלושה מדדי משנה עיקריים: נאותות – אילו יתרונות יכול האזרח לצפות לקבל ממערכת הפנסיה במדינה שלו; קיימות – האם המערכת יכולה להמשיך לשמר את היתרונות הללו בעתיד; אמון המערכת – האם ניתן לסמוך על המערכת.

חוזקות וחולשות

"אני מברכת את ישראל על הופעתה הראשונה בסקר והגעתה לאחד משלושת המקומות הראשונים. התוצאות החזקות שעולות מן הסקר יועילו לכלל אזרחי ישראל", מסרה פיונה דנסייר, האחראית על השווקים הצומחים ב-Mercer. "משבר הקורונה הראה ביתר שאת כי על הממשלות לבחון את נקודות החוזק והחולשה של מערכותיהן כדי להבטיח תוצאות טובות יותר לטווח הארוך לפנסיונרים. ישראל בהחלט יכולה להיות מעודדת מהמיקום הגבוה שלה בדרוג המדינות אך תמיד יש מקום לשיפור".

איציק קבסה. צילום: יח"צ

איציק קבסה, מנכ"ל מיטב דש שווקים גלובליים, השותף של Mercer בישראל, מסר: "אנחנו מודים ל-Mercer על צירופה של ישראל לדירוג העולמי ועל תמיכתם של אנשי המקצוע במתן פתרונות השקעה לגופים המוסדיים בישראל. הרפורמות המבניות שנעשו בשנים האחרונות בתחום החיסכון הפנסיוני, לרבות חוק פנסיה חובה, פנסיית ברירת מחדל, פנסיית חובה לעצמאים ועוד, תמכו בכך שמערכת הפנסיה בישראל דורגה באחד משלושת המקומות הראשונים. אנחנו במיטב דש ממשיכים לפעול במטרה להביא לישראל גופי השקעה גלובליים מהשורה הראשונה ולחשוף את המשקיעים המקומיים לפתרונות השקעה מובילים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email