ביקורת בחברות הביטוח על רפורמת הפנסיה של סלינגר: "זו הלאמה של ענף הפנסיה במדינת ישראל"

בגופים המוסדיים טוענים: "מדובר בהתערבות בוטה במחירים, באופי המוצרים ובניהול העסקי של חברות הביטוח". יובל ארנון: "היה פשוט הרבה יותר להוריד את דמי הניהול, למה לסבך?"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפני שבוע הודיעו שר האוצר משה כחלון והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, על רפורמה שתוביל להוזלת דמי הניהול ולהגברת התחרות בשוק החיסכון הפנסיוני. במרכז הרפורמה יתקיים הליך תחרותי בין הקרנות על דמי הניהול הנמוכים ביותר, ואפשרות למעסיקים לבחור בקרן אחרת בכפוף לביצוע הליך תחרותי דומה. מטרת הרפורמה היא להוזיל באופן משמעותי את דמי הניהול לעובדים הלא מאוגדים, אולם, פרסומה גרם לתרעומת בקרב חברות הביטוח והגופים המוסדיים. גורמים בענף טענו השבוע שמדובר בהתערבות בוטה במחירים, באופי המוצרים, במפרטי השירות ובניהול העסקי של החברות. "המפקחת צריכה להגדיר לשוק רגולציות וכללים", אמרו ל"ביטוח ופיננסים" גורמים בשוק, "אבל לא מתפקידה להכתיב את תנאי התחרות לזירת השחקנים שבו. מדובר בהלאמה של הפנסיה בישראל, שעלולה לפגוע קשות בגופי הפנסיה הגדולים ובחברות המחזיקות בהם".

"למה לסבך?"

גם בלשכת סוכני הביטוח נשמעה ביקורת על הרפורמה החדשה. לדברי יובל ארנון, יו"ר הועדה לביטוח פנסיוני, "היה פשוט יותר לקבוע הורדה של דמי הניהול מ־6% מההפקדה ו-0.5% מהצבירה ל־3% ו־0.3% למשל, כפי שמובילה ח"כ מיכל בירן. בביטוחי מנהלים, תוך 3-4 שנים הושגה ירידה של 24% מהתקרה של דמי הניהול בדרך זו – וזה היה פותר את הבעיה". עוד אומר ארנון: "לפי החוזר החדש, צריך לגרום לעובדים המקופחים לכאורה לעשות פעולה אקטיבית ולעבור לקרן הזוכה, ואף אחד לא מבטיח שהם ידעו לעשות זאת. אם היו מחליטים להוריד את דמי הניהול במכה אחת היו מיישרים את השוק ואז הייתה מתחילה התחרות בין החברות. למה לסבך? יש בעיה עם אוכלוסייה לא מאוגדת? אז שחברי הכנסת יוציאו חוק שיוריד את דמי הניהול ויהיה לזה רוב גדול".

כחלון וסלינגר
 כחלון וסלינגר. "מאות אלפים משלמים דמי ניהול מקסימליים"

הליך תחרותי

במסגרת הרפורמה, הגוף שייבחר בהליך התחרותי יהיה קרן הפנסיה הנבחרת לתקופה של 3 שנים, במהלכן יצורפו לקרן עובדים שלא בחרו בעת הצטרפותם למקום העבודה במוצר פנסיוני, ומעסיקם לא השיג להם הסדר פנסיוני אחר. עובדים המצטרפים לקרן יהיו זכאים להטבה בדמי ניהול למשך תקופה של 5 שנים ממועד הצטרפותם. במטרה לאפשר כניסת שחקנים חדשים לשוק, הנשלט כיום על ידי 5 קרנות בלבד, יינתן בהליך יתרון לגופים המנהלים קרנות פנסיה אשר נתח השוק שלהן קטן מ-5%.

אם המעסיק יבחר שלא לצרף את עובדיו לקרן שנבחרה בהליך שערכה המדינה, יהיה עליו לבצע הליך תחרותי לבחירת קרן פנסיה לעובדיו. ההליך התחרותי מבטיח לכל הגופים בשוק הזדמנות שווה לזכות, בהתאם לקריטריונים הכוללים דמי ניהול נמוכים, תשואה גבוהה ושירות איכותי. ההליך התחרותי יאפשר לכל קרן לזכות בניהול הפנסיוני של המעסיק, יגביר את השקיפות ויצמצם ניגודי עניינים אפשריים.

לדברי סלינגר, "מאות אלפי עובדים במשק משלמים כיום דמי ניהול מקסימליים – 0.5% מהצבירה ו־6% מהתגמולים. רוב העובדים האלו אינם מאוגדים, ויכולת המיקוח שלהם נמוכה", אומרת סלינגר. הרפורמה מיועדת להם, ומטרתה להוריד את דמי הניהול. בנוסף, ההליך מעניק יתרון לקרנות פנסיה קטנות, ומסייע בהסרת חסמי כניסה לשוק". בענף מעריכים כי התחרות תקבע רף מקסימלי נמוך, שיפגע בגופים הגדולים, שעלויות הניהול שלהם גדולות בהרבה מאלה שבגופים הקטנים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email