בלי סניפים, עם בנקאים אנושיים: הבנק הדיגיטלי הראשון החל לפעול

הבנק, שנמצא כרגע בתקופת הרצה, יפתח את שירותיו לציבור בסוף 2021. מערכות הבנק מתבססות על בינה מלאכותית והוא יעניק שירות 24/7, ללא סניפים. "נעשה הכל על מנת שהלקוחות לא יהיו במינוס"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לראשונה מזה 43 שנה קם בנק חדש בישראל: הבנק הדיגיטילי הראשון, בבעלות פרופ' אמנון שעשוע, החל לפעול בתחילת השבוע, בשלב ראשון במסגרת הרצה לקבוצה סגורה של לקוחות. מדובר בשלב זה במאות לקוחות מעובדי הבנק ומשפחותיהם.

גל בר-דעה ישמש כמנכ"ל הבנק ויו"ר הבנק הוא שוקי אורן, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר. הוא קיבל רישיון מבנק ישראל בדצמבר 2019 ובמהלך משבר חסר תקדים של מגיפה עולמית הצליח לעמוד ביעדי התוכנית העסקית ולגייס בתוך קצת יותר משנה כ-140 עובדים ולבנות בנק שלם עם כל השירותים הבנקאיים, בהתאם ללוחות הזמנים המקוריים. מספרו של הבנק: 18.

פרופ' אמנון שעשוע. צילום: יונתן הפנר
פרופ' אמנון שעשוע. צילום: יונתן הפנר

הבנק העצמאי נבנה על בסיס טכנולוגיה חדשנית מבוססת בינה מלאכותית בהתאם לחזון של פרופ' שעשוע, העומד מאחורי שורה של מיזמים פורצי דרך ובהם חברת מובילאיי שנמכרה לאינטל בתמורה ל-15 מיליארד דולר.

בנקאות חדשה

פרופ' אמנון שעשוע, מייסד הבנק הדיגיטלי: "מהפכת הבינה המלאכותית כבר כאן, עכשיו היא מגיעה לבנקאות. המערכת הבנקאית צמאה לתחרות וחדשנות אחרי שקפאה על השמרים שנים רבות. הבשורה לא יכולה להגיע מתוך המערכת המסורתית הסוחבת על גבה משקולת כבדה של עלויות. בנינו טכנולוגיה פורצת דרך במטרה להטמיע אותה גם בשוק הגלובלי כדי לבנות את הבנקאות מחדש, לטובת הלקוחות".

הבנק יפעל ללא סניפים, באמצעות שילוב של טכנולוגיה ובנקאים אנושיים שיעניקו שירותים מסביב לשעון (באמצעות צ'אט ומוקד טלפוני). זאת, במטרה לייצר חווית שירות מותאמת אישית לכל לקוח, בלי להמתין דקות ארוכות על הקו או לחפש חניה לפגישה בסניף. תהליך פתיחת החשבון יהיה דיגיטלי לחלוטין, ללא צורך בנציג אנושי ועם אישור מיידי של מסגרת אשראי.

פיקוח צמוד

הבנק, שנמצא תחת פיקוח צמוד של הפיקוח על הבנקים בדומה ליתר הבנקים, יציע את כל השירותים הבנקאיים הקיימים היום במערכת הבנקאית ובכלל זה חשבון אישי, חשבון זוגי, הלוואות, פיקדונות, כרטיסי אשראי, ניירות ערך, ערבויות, הוראות קבע ומט"ח. משכנתאות יוצעו בהמשך. 

הבנק חתם על הסכם הנפקה ותפעול של כרטיסי האשראי שלו עם קבוצת ישראכרט. בדצמבר האחרון הצטרף הבנק כחבר בבורסה לני"ע והוא יציע פלטפורמה חדשנית למסחר בניירות ערך בבורסה בת"א ובבורסות המובילות בארה"ב במחירים תחרותיים תחת מעטפת של בנק מפוקח.

במהלך הרבעון השלישי של 2021 הבנק יאפשר הצטרפות של עד 1,000 לקוחות מהציבור הרחב  (ללא סינון) לקראת השקתו לציבור הרחב בסוף 2021. הבנק השיק אתר אינטרנט שבאמצעותו יהיה אפשר להירשם לעדכונים ולרשימת המתנה. 

שוקי אורן וגל בר-דעה. צילום: ינאי יחיאל
שוקי אורן וגל בר-דעה. צילום: ינאי יחיאל

"בשיאו של משבר עולמי עשינו את הלא יאומן והקמנו בנק מאפס. מדובר באירוע היסטורי משנה שוק. אחרי שנים, קם בנק עצמאי שיציע לראשונה אלטרנטיבה תחרותית אמיתית וחווית שירות חדשנית שלא קיימת היום. בזכות תמיכה חסרת תקדים מצד בנק ישראל ובעידוד משרד האוצר שהביאו, במסגרת רפורמת שטרום, להקמת לשכת המחשוב הבנקאית, יחד עם הרפורמה לבנקאות פתוחה וניוד בין הבנקים, אנחנו הולכים לשנות את פני הבנקאות בישראל", אמר שוקי אורן.

גל בר-דעה: "נטפליקס הרגה את בלוקבאסטר, ספוטיפיי שיבשה את ענף המוסיקה, טסלה השאירה אבק לפורד ומיצובישי. ענף הבנקאות הוא בין הענפים הבודדים שלא עבר מהפכה. מותגים גדולים וותיקים שולטים בשוק עם מעט מדי תחרות ומציעים בדיוק את אותם המוצרים. נציע בנקאות חדשנית, שתיתן לאנשים חופש מהדאגות שלהם סביב כסף. אין לנו כוונה להרוויח מחוסר הידע של הלקוחות שלנו ונעשה הכל כדי שהם לא יהיו במינוס ויבינו בדיוק על מה הם משלמים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email