במודל הצ'יליאני: ועדת הכספים אישרה את הצעת החוק לחיסכון לכל ילד

החוק אושר בקריאה ראשונה. חברי הוועדה אימצו את עמדת לשכת סוכני הביטוח - הגיל בו תופחת רמת הסיכון יידחה לגיל 18 במקום 15 בהצעת החוק המקורית
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לאחר דיון ארוך בהצעת החוק של חברי הכנסת מש"ס, ינון אזולאי ומשה ארבל, יועברו בגיל 18 כספי חיסכון למסלול בסיכון בינוני, על מנת לשמר את הסכום שנצבר במידה ותתקיים משיכה של הכספים בתקופה הסמוכה ל"שחרורם".

הצעת החוק שהוגשה מבקשת לקבוע כי חיסכון ארוך טווח של ילד שהוריו לא בחרו היכן יופקדו כספי החיסכון שלו תוך שישה חודשים מיום לידתו, ינוהל בקופת גמל להשקעה במסלול השקעה עם סיכון מוגבר עד שימלאו לילד 15 שנים. לאחר הגיע הילד לגיל 15, יועבר סכום החיסכון הצבור למסלול עם סיכון מועט בקופת גמל להשקעה.

הוועדה אישרה: השקעת הכספים באפיק בסיכון גבוה עד גיל 18 | צילום: shutterstock

על פי נייר העמדה שהגיש סו"ב דידי פרילנדר, יו"ר ועדת פיננסים, בשם הלשכה: "נכון וראוי להתייחס לתוכנית החסכון המוצעת בראייה לגיל 21 וזאת על אף שקיימת ׳נקודת יציאה׳ בגיל 18. תפיסה זו נסמכת על התפיסה החינוכית והמעשית יחדיו שהרי בסופו של יום מטרת הכספים הנחסכים לאורך שנים במסגרת תכנית החסכון, סביר להניח, ייעודה לטובת לימודים באוניברסיטה, לרכישת דירה או כל מטרה כלכלית חשובה (ולא לשם טיול לפני גיוס…).
לאור האמור, בנוסף, מוצע כי השינוי במסלול ההשקעה יערך בהגיע הילד לגיל 17.5 ובכפוף למתן הודעה מוקדמת לקראת הגיעו לגיל 17. כך, הלכה למעשה, אופן השקעת הכספים שנצברו עד אותה עת ניתנים להחלטת הורי הילד ובטרם הפיכתו לבגיר (גיל 18) מה גם, שבתוך פרק הזמן המוצע, כאמור, נותר לכסף את הזמן ׳לעבוד׳ על מנת להביא למקסום תוצאות חיוביות בגין הכספים המושקעים".

סו"ב פרידלנדר הוסיף: "השתתפתי בישיבת ועדת הכספים, ונייר העמדה של הלשכה הוגש לחברי הועדה יום קודם. לשמחתי עמדתנו כלשכה כפי שהובאה במסמך זה לידי ביטוי וכפי שהסברתי גם בישיבה עצמה התקבלה למעשה במלואה: 1. שינו בנוסח המקורי את גיל המעבר ל-18 במקום 15; 2. שינו את המעבר בגיל 18 ממסלול עם הסיכון המוגבר למסלול בינוני ולא לנמוך. יתר הסעיפים שציינו התקבלו גם הם בהבנה אך הוחלט בשלב זה להעביר את החוק בקריאה ראשונה עם 2 התיקונים הללו ולגבי היתר יבצעו שינויים לקראת ההגשה לקריאה שניה ושלישית. חשוב לנו כגורם מקצועי בענף ובדגש על נושא הפיננסים להיות שותפים ומובילים לטובת הציבור ולהיות שותפים להגברת החינוך הפיננסי כבר מגיל התיכון. וזאת גם אם כמו במקרה זה אין לזה נגיעה ישירה לעבודת הסוכנים״.

הבנקים בחוץ?

נציגי האוצר ציינו כי הם עמלים על הצעת חוק ממשלתית בנושא, במסגרתה הם בוחנים אף את הוצאת הבנקים לגמרי מאופציית הבחירה או לחילופין את פתיחת התנאים מולם ובראשם אפשרות ניוד מהבנקים לקופת הגמל, וציינו כי מחקר שנעשה מעלה כי מקרב החמישית התחתונה, גם הורים הבוחרים באופן אקטיבי עבור ילדיהם מסלול, בוחרים ב-90% בהפקדת הכספים בבנקים.

גלי כספרי, מנהלת מחלקת מחקר באיגוד הבנקים טענה מנגד כי "הצעת החוק מבקשת להסיר מהמדף מספר גדול של מוצרים שמבטיחים ללקוחות ביטחון מלא. יש לקוחות שלא רוצים ולא יכולים לספוג שום הפסד בכסף שלהם. לעמדתנו עושים את הדיון בעיתוי הכי גרוע שיש, הבורסות נופלות, קופות הגמל בסיכון מוגבר כבר מרגישות את זה. דווקא בשלב הזה אתם מבקשים לעשות שינוי, שבמקביל לירידות יש מגמות משמעותיות בעולם – העלאת הריבית והתפרצות אינפלציונית. דווקא עכשיו ההצעה אומרת שאת כל המוצרים צמודי המדד יש להסיר מהמדף. אנחנו חושבים שיש מקום לכל המוצרים, מי שמעדיף ביטחון מלא ולא רוצה לספוג שום הפסד, שתהייה לו גם את האופציה הזו".

פערים בין השכבות

לשכת סוכני הביטוח ואיגוד בתי ההשקעות הביעו תמיכה גם הם בהצעת החוק, והציגו כי רואים פערים מאוד גדולים שנובעים מאוריינות פיננסית בין שכבות וגורמים באוכלוסייה: "מי שהפקיד את הכסף ב-2017 עד היום, במשך 60 חודשים הפקיד 3,000 שקל. בממוצע של כל השוק, מי שהפקיד במסלול בסיכון נמוך יש לו 3,470 שקל, מי שבסיכון גובה יש לו 4,000 שקל. כל חודש ילדים שיש להם אוריינות פיננסית פחות גבוהה, מפסידים".

חברי הוועדה ונציגי הגופים השונים דחו את דברי נציגת הבנקים, וציינו כי בקנה מידה של חסכון ארוך טווח כחסכון לכל ילד אין להסתכל על תקופה של שנה בלבד, וכי לאורך זמן ההשקעות מפצות משמעותית על הפסדים של תקופות נקודתיות.

בתום הדיון אושר החוק לקריאה ראשונה כאמור, כאשר יו"ר הוועדה ציין כי נושא השארת הבנקים כאופציה לבחירת ההורים או הוצאתם מהמנגנון יבחן במסגרת הכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית, תוך שהוא מדגיש כי יידרשו תיקונים בקריאה שנייה ושלישית לגבי הניוד, ילדים בלי קשר עם הוריהם ועוד.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email