במסגרת התקציב – הממשלה אישרה גם הקמת רשות רגולציה

בטווח המיידי – ריסון רגולציה חדשה באמצעות הקלות נטל זמניות; הרשות תפעל להפחתת הנטל הרגולטורי העודף, בעיקר לעסקים קטנים ובינוניים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בין הרפורמות השונות שנכללות בתקציב המדינה לשנים 2021-2022 נמצאת גם הקמת רשות רגולציה, וזאת במסגרת תוכנית הממשלה להפחתת הנטל הרגולטורי.

הרפורמה כמעט הוצאה מחוק ההסדרים בעקבות פניות של יועצים משפטיים של משרדי ממשלה שונים ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שטענו על חורים ברפורמה ובעיקר על כך שהתוכנית גובשה ללא שיתוף הרגולטורים הקיימים. למרות הטענות, היועץ המשפטי לממשלה אישר שילוב הרפורמה בחוק ההסדרים, וכאמור היא אושרה בממשלה.

שר האוצר ליברמן | צילום: U.S. Air Force Staff Sg

על פי הסבר האוצר לרפורמה: "במטרה להביא לשיפור בצמיחה ובפריון באמצעות הפחתת הנטל הרגולטורי העודף על העסקים וקידום רגולציה חכמה, יש לחוקק את חוק יסודות הרגולציה שימסד תשתיות ארוכות טווח לגיבוש רגולציה בישראל והקמה של רשות רגולציה שתפקח על תהליכי קביעת רגולציה חדשה ותפעל להפחתת הנטל הרגולטורי העודף".

ודאות לעסקים

באוצר מעריכים כי "התוכנית צפויה להקל על המגזר העסקי ביציאה ממשבר הקורונה ולהביא לצמיחה בתוצר לנפש של כ-6% תוך עשור, בשווי של כ-75 מיליארד שקל".

במסגרת החוק ייקבעו עקרונות לרגולציה מיטבית, ביניהם ניהול סיכונים, התבססות על סטנדרטים בינלאומיים, קידום כלכלה תחרותית, הפחתת יוקר מחייה, ורגולציה מותאמת לעסקים קטנים ובינוניים.

כמו כן, במסגרת התוכנית יינתן סיוע בטווח המיידי באמצעות הקלות נטל זמניות, לרבות ריסון של רגולציה חדשה במטרה ליצור ודאות לעסקים בעת היציאה מהמשבר ולאפשר להם להתמקד בפיתוח העסקי, ודחייה בהשקעות שהם נדרשים לבצע מתוקף דרישות רגולטוריות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email